Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-256/08-2/PW
z 2 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-256/08-2/PW
Data
2008.07.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
sprzedaż mieszkania
umowa przedwstępna
zakup mieszkania


Istota interpretacji
Czy przekazanie przez Wnioskodawcę pełnej kwoty podlegającej opodatkowaniu, na poczet zaliczki na zakup mieszkania (przedpłata), potwierdzone aktem notarialnym umowy przedwstępnej jest prawidłowym jej wydatkowaniem przewidzianym w artykule 21 ust. 1 pkt 32 lit a), i czy w ten sposób Zainteresowany wypełnił zobowiązanie złożone w oświadczeniu z 2006 r., dotyczącym zakupu mieszkania w okresie 2 lat?



Wniosek ORD-IN 323 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 03 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 03 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2005 r. Wnioskodawca wykupił od spółdzielni mieszkaniowej mieszkanie, które następnie w 2006 r. sprzedał. O fakcie tym powiadomił właściwy urząd skarbowy, składając oświadczenie, o przeznaczeniu w okresie 2 lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży przedmiotowego lokalu na zakup innego mieszkania lub remont posiadanego.

Zainteresowany, w połowie 2007 r. wpłacił zaliczkę na zakup lokalu mieszkalnego. Jednakże nie było możliwe nabycie przez Wnioskodawcę prawa własności przedmiotowej nieruchomości, gdyż właściciel nie dopełnił formalności związanych z ustanowieniem odrębnej własności powyższego lokalu. W obawie przed tym, że formalności związane z nabyciem własności mieszkania mogą trwać dłużej niż 2 lata, Wnioskodawca skontaktował się z Biurem Krajowej Informacji Podatkowej, aby uzyskać wyjaśnienie, jak ma postąpić w takiej sytuacji. Organ podatkowy poinformował Zainteresowanego, że do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wystarczające jest samo wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na nabycie nieruchomości, nie jest natomiast konieczne uzyskanie w tym okresie tytułu własności tej nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienie, Zainteresowany przed upływem 2 lat przekazał pełną kwotę podlegającą opodatkowaniu, na zakup mieszkania, a fakt ten został potwierdzony zawartą w formie aktu notarialnego przedwstępną umową sprzedaży i ustanowienia odrębnej własności lokalu. W akcie tym określono okres, w którym nastąpi przeniesienie własności mieszkania, a także potwierdzono jego przekazanie w momencie podpisania umowy przedwstępnej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przekazanie przez Wnioskodawcę pełnej kwoty podlegającej opodatkowaniu, na poczet zaliczki na zakup mieszkania (przedpłata), potwierdzonej aktem notarialnym umowy przedwstępnej jest prawidłowym jej wydatkowaniem przewidzianym w artykule 21 ust. 1 pkt 32 lit a) i czy w ten sposób Zainteresowany wypełnił zobowiązanie złożone w oświadczeniu z 2006 r., dotyczącym zakupu mieszkania w okresie 2 lat...
  2. Co Wnioskodawca musi zrobić w przypadku, gdy powyższy sposób wydatkowania środków ze sprzedaży mieszkania na zakup innego jest niewystarczający...


Zdaniem Wnioskodawcy, podlegającą opodatkowaniu kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania wydatkował On w prawidłowy sposób, co potwierdza sporządzona w formie aktu notarialnego przedwstępna umowa sprzedaży.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

nbspnbsp - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. uległy zmianie zasady opodatkowania przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednak zgodnie z przepisem art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl przepisu art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, między innymi na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.

Warunkiem koniecznym do skorzystania ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, jest więc wydatkowanie uzyskanego w ten sposób przychodu w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wydatkował w okresie 2 lat od dnia sprzedaży mieszkania uzyskaną z tego tytułu kwotę na zakup innego lokalu mieszkalnego. W tym celu wpłacił zbywcy zaliczkę oraz zawarł przedwstępna umowę sprzedaży przedmiotowego mieszkania w formie aktu notarialnego.

Odnosząc opisany stan faktyczny do przedstawionego stanu prawnego stwierdzić należy, iż wydatkowanie przez Zainteresowanego przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, udokumentowane umową przedwstępną zakupu innego lokalu mieszkalnego, jeśli zakup zostanie potwierdzony definitywną umową sprzedaży w formie aktu notarialnego, mieści się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem uzasadnia zastosowanie zwolnienia przedmiotowego do tej części przychodu.

Momentem wydatkowania przez podatnika kwoty uzyskanej ze sprzedaży na nabycie rzeczy lub praw określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) cytowanej ustawy jest data faktycznego wydatkowania przychodu, np. data dokonania wpłaty na poczet ceny określonej w umowie przedwstępnej i umowie sprzedaży, pod warunkiem późniejszego sfinalizowania oraz właściwego udokumentowania zawartej transakcji.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy wiąże bowiem skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych nie z faktem zawarcia umowy, lecz z terminem wydatkowania środków pieniężnych określonych w tej umowie.

Do zwolnienia przychodu na podstawie omawianego przepisu nie jest więc niezbędne nabycie w okresie dwóch lat nieruchomości, lecz wydatkowanie przychodu na ten cel.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj