Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-937/08-2/JB
z 26 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-937/08-2/JB
Data
2008.06.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nabycie
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony
pojazdy specjalne
samochód osobowy
samochód specjalistyczny
utrata prawa do odliczenia


Istota interpretacji
Brak prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od zakupionego samochodu osobowego wykorzystywanego do ciągnięcia lawety z ruchomym podestem, z uwagi na fakt, iż takie przeznaczenie pojazdu nie zostało wymienione w zał. Nr 9 do ustawy o VAT.



Wniosek ORD-IN 253 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2008r. (data wpływu 14 maja 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego samochodu osobowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2008r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego samochodu osobowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Pan X i Pani Y prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej na podstawie dwóch wpisów do ewidencji działalności gospodarczej. Głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest sprzątanie i czyszczenie obiektów (głównie zewnętrzne fasady biurowców – zgodnie z zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON – PKD 7470 Z). Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupiono do spółki podest ruchomy wraz z 9-cio metrową lawetą (środek trwały). Podest po podniesieniu pracującego na nim pracownika służy do sprzątania, czyszczenia obiektów, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, w miejscach ciężko dostępnych bez dodatkowych podestów, podnośników, drabin itp. Podest ten jest przewożony do miejsc wskazanych przez Klientów Spółki w celu wykonywania działalności, jednak żeby został dostarczony w konkretne miejsce Spółka musi wynająć np. specjalny samochód, który przewiezie podest we wskazane miejsce.

Obecnie Spółka zamierza zakupić na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód, który wg wpisu w dowodzie rejestracyjnym będzie samochodem osobowym (dopuszczalna masa całkowita ok. 3 tony) ale będzie służył do prowadzonej działalności gospodarczej, a przede wszystkim po zamontowaniu haka holowniczego i dodatkowego wyposażenia będzie służył do przewożenia środka trwałego – ruchomego podestu z podnośnikiem na lawecie ok. 9-ciu metrów. Pojazd ten Spółka chciałaby oznaczyć jako pojazd specjalny, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT. Kwotę podatku VAT od zakupu tego samochodu – holownika Spółka będzie chciała w całości odliczyć w deklaracji VAT-7 ze względu na uznanie tego samochodu jako samochodu specjalistycznego do holowania podestu ruchomego.

Jednocześnie Spółka zaznacza, iż podest ten nie może być przewożony w inny sposób, tzn. po ulicach nie może poruszać się przy obsłudze kierowcy tylko musi być holowany.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia 100% podatku od towarów i usług od zakupionego samochodu osobowego, jeżeli samochód ten będzie służył do przewozu podestu ruchomego z podnośnikiem...

Zdaniem wnioskodawcy Spółce będzie przysługiwało prawo pełnego (100%) odliczenia podatku od towarów i usług VAT od samochodu osobowego przeznaczonego do prowadzonej działalności i uznanego jako pojazd specjalny – zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 3 ww. ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W myśl art. 86 ust. 4 pkt. ustawy o VAT przepis ust. 3 nie dotyczy:

  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone

  1. odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
  2. oddanie w odpłatne używanie tych samochodów/pojazdów/ na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Załącznik nr 9, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT zawiera wykaz pojazdów, w stosunku do których pomimo dopuszczalnej masy całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie w pełnej wysokości bez spełniania dodatkowych warunków. Są to następujące pojazdy:

  1. Agregat elektryczny/spawalniczy,
  2. Bankowóz,
  3. Do prac wiertniczych,
  4. Koparka, koparko-spycharka,
  5. Ładowarka,
  6. Oczyszczanie dróg,
  7. Podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  8. Pomoc drogowa,
  9. Zimowego utrzymania dróg,
  10. Żuraw samochodowy.

A zatem, prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego nie dotyczy każdego pojazdu specjalnego, lecz wyłącznie pojazdów o ściśle określonych w ustawie o VAT przeznaczeniach.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzątaniu i czyszczeniu obiektów, głównie zewnętrznych fasad biurowców. Na potrzeby prowadzonej działalności zakupiono podest ruchomy wraz z 9-cio metrową lawetą (środek trwały). W celu przewożenia lawety do miejsc wskazanych przez klientów, Wnioskodawca zamierza kupić samochód, będący wg wpisu w dowodzie rejestracyjnym, samochodem osobowym (o dopuszczalnej masie całkowitej ok. 3 ton), który po zamontowaniu haka holowniczego i dodatkowego wyposażenia będzie służył do przewożenia ww. środka trwałego.

Zgodnie z art. 2 pkt 36 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) pojazd specjalny oznacza pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

Pojazd specjalny zatem to pojazd samochodowy konstrukcyjnie nie przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, lecz przeznaczony do wykonywania specjalnej funkcji.

Nabyty przez Wnioskodawcę samochód osobowy jest konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu osób. Po zamontowaniu w nim haka holowniczego oraz innego dodatkowego wyposażenia służył będzie do ciągnięcia (holowania) lawety z ruchomym podestem. Przeznaczenie takie nie zostało wymienione w załączniku nr 9 do ustawy o VAT wśród wykazu przeznaczeń samochodów specjalnych, uprawniającego do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż opisany we wniosku pojazd, nawet jeśli mógłby być uznany za pojazd specjalny w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz przepisów wykonawczych do niej, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT nie stanowi pojazdu specjalnego, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 5. Zatem, Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100% podatku określonego w fakturze zakupu. W tym wypadku, z uwagi na to, iż przedmiotem zakupu jest samochód osobowy, zastosowanie znajdzie art. 86 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym Podatnikowi przysługuje odliczenie kwoty podatku naliczonego stanowiącej 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000zł.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj