Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-38/08-3/MM
z 20 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-38/08-3/MM
Data
2008.03.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
fundusz własny
lokal handlowy
lokal użytkowy
przychód podlegający opodatkowaniu
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład budowlany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
zasoby mieszkaniowe


Istota interpretacji
Czy wkłady budowlane wnoszone przez najemców lokali handlowo - usługowych tytułem uzyskania własnościowego, spółdzielczego prawa do tego lokalu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 886 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007 r. (data wpływu 20.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Budynki mieszkalne stanowiące zasoby mieszkaniowe Spółdzielni zostały wybudowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Budowa lokali mieszkalnych została sfinansowana ze środków wpłaconych przez lokatorów w postaci wymaganego wkładu mieszkaniowego lub budowlanego oraz kredytu bankowego. Zaś budowa lokali o charakterze handlowo - usługowym przeznaczonych na wynajem, sfinansowana była w całości ze środków wnoszonych przez mieszkańców tytułem wkładu. Aktualnie niektórzy najemcy występują z wnioskiem o przyznanie własnościowego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, co wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu budowlanego w kwocie wynikającej z operatu szacunkowego sporządzanego przez rzeczoznawcę. Z przepisu art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że kwoty wpłacone tytułem ustanowienia prawa do lokalu, zaliczyć należy na wkład budowlany. Uzyskane w ten sposób powinny być zwrócone mieszkańcom, którzy ponieśli nakłady na ich budowę. Mieszkańcy zadecydowali poprzez swoich przedstawicieli, że środki te zostaną wykorzystane na sfinansowanie robót ociepleniowych (termomodernizacyjnych) w zasobach mieszkaniowych Spółdzielni. W 2007 r. kilku najemców wniosło wymagany wkład budowlany, a Spółdzielnia odprowadziła do właściwego urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób prawnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wkłady budowlane wnoszone przez najemców lokali handlowo - usługowych tytułem uzyskania własnościowego, spółdzielczego prawa do tego lokalu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wpłaty dokonane przez najemców tytułem ustanowienia własnościowego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego (wkłady budowlane) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ według art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na powiększenie kapitału zakładowego. W spółdzielni mieszkaniowej funkcje funduszu zakładowego (własnego) obok funduszu udziałowego i zasobowego, pełni fundusz wkładów mieszkaniowych i budowlanych. Źródłem finansowania inwestycji mieszkaniowych (lokali mieszkalnych i użytkowych, infrastruktury) były zatem wkłady mieszkaniowe i budowlane wniesione przez mieszkańców oraz kredyty mieszkaniowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami są m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie natomiast do art. 78 § 1 i 2 ustawy z dnia 16 września1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.), zasadniczymi funduszami własnymi, tworzonymi w spółdzielniach są:

  1. fundusz udziałowy – który powstaje z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach,
  2. fundusz zasobowy – który powstaje z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.

Spółdzielnia może tworzyć również inne fundusze (własne), które przewidziane są w przepisach odrębnych lub w jej statucie np. fundusz wkładów mieszkaniowych i budowlanych. Przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) określają obowiązki zarówno spółdzielni, jak i członków spółdzielni dotyczące wkładów mieszkaniowych lub budowlanych.

Stosownie do treści art. 17 tej ustawy, w razie wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, na spółdzielni spoczywa obowiązek zwrotu ww. wkładu – w wysokości określonej w tych przepisach, tj. ustaloną odpowiednią wartość rynkową tego prawa. Ponadto w spółdzielniach mieszkaniowych istotną rolę odgrywają również postanowienia statutów. Z art. 8 tej ustawy wynika bowiem, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie, prawa i obowiązki członków spółdzielni dotyczące m.in. wnoszenia, ustalania i waloryzacji wkładu budowlanego, określają postanowienia statutu.

Z przepisów ustawy o Spółdzielniach mieszkaniowych wynika zatem, że istotą wkładów budowlanych jest ich zwrotny charakter natomiast przychody osiągane przez podatnika muszą mieć charakter przysporzenia majątku o charakterze definitywnym.

Art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza w Spółdzielniach jedynie przychody otrzymane na utworzenie lub powiększenie funduszu udziałowego. Jednak Spółdzielnia może również tworzyć inne fundusze (własne), które przewidziane są w przepisach odrębnych lub w jej statucie np. fundusz zasobowy, wkładów budowlanych i mieszkaniowych.

W świetle powyższego, środki wniesione do Spółdzielni na wkład budowlany w związku z ustanowieniem na rzecz dotychczasowych najemców lokali, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (handlowo-usługowego) - jako wpływy o charakterze zwrotnym nie będą stanowiły przychodów Spółdzielni, a tym samym podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Jednocześnie informuje się, że w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego pytania nr 1, wydana została interpretacja w dniu 20 marca 2008 r. nr ILPB3/423-38/08-2/MM.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj