Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-23/08-4/KG
z 20 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-23/08-4/KG
Data
2008.03.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
mąka sojowa
stawka
stawka preferencyjna podatku


Istota interpretacji
Stawka podatku VAT dla sprzedaży produktów należących do kategorii: oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne – wyłącznie jadalne (PKWiU ex 15.4).



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. reprezentowanej przez pełnomocnika Panią A. T. przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2007 r. (data wpływu 21 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla produktów należących do kategorii: oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne – wyłącznie jadalne (PKWiU ex 15.4) – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla produktów należących do kategorii: oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne – wyłącznie jadalne (PKWiU ex 15.4).


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zajmuje się hurtowym handlem produktami chemicznymi i spożywczymi. Spółka dokonuje kupna i sprzedaży m.in. produktów należących do kategorii: oleje, tłuszcze roślinne i zwierzęce (PKWiU 15.4). Do powyższej grupy należą mąki sojowe klasyfikowane następująco:

  1. mąka sojowa odtłuszczona - PKWiU 15.41.31-30.20. Przyjęty symbol PKWiU odpowiada klasyfikacji towaru zgodnie z numerem taryfy celnej (CN 2304000 - makuchy sojowe) stosowanej przez producenta.
  2. mąka sojowa pełnotłusta - PKWiU 15.41.32-00.11. Przyjęty symbol PKWiU odpowiada klasyfikacji towaru zgodnie z numerem taryfy celnej (CN 12081000 - mąka z soi) stosowanej przez producenta.


Zgodnie z treścią zał. nr 3 poz. 21 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu stawką podatku VAT 7% podlegają "Oleje, tłuszcze roślinne i zwierzęce - wyłącznie jadalne" (PKWiU ex. 15.4). Jednakże zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się również, z zastrzeżeniem ust. 3-6, do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu makuchów i innych stałych pozostałości po ekstrakcji tłuszczów lub olejów pochodzenia roślinnego; mąki i grysiku z nasion oleistych i owoców oleistych (PKWiU ex 15.4.3.), (CN ex 2304 00 00, 2305 00 00, 2306 i 1208) wyłącznie przeznaczonych do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz, jeżeli ich nabywcą jest podatnik podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Przepis ust. 2 stosuje się do dostawy oraz importu pod warunkiem, że nabywca tych towarów przedłoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, że jest podatnikiem podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, a nabywane towary przeznaczy do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz. Wątpliwość w interpretacji przepisu wynika z faktu, iż część przedsiębiorców prowadzących obrót powyższymi produktami stosuje symbol PKWiU 15.41.32-00.11 i stawkę 22%, zamiast 7%.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaka stawka podatku VAT jest właściwa do sprzedaży: mąki sojowej odtłuszczonej PKWiU 15.41.31-30.20 i mąki sojowej pełnotłustej PKWiU 15.41.32-00.11...

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro ustawodawca objął stawką VAT w wysokości 7% produkty zaliczone do kategorii: oleje, tłuszcze roślinne i zwierzęce – wyłącznie jadalne (PKWiU ex 15.4), a przedmiotowe mąki sojowe wchodzą w skład tej grupy (PKWiU 15.41.31-30.20, 15.41.32-00.11) to objęte są one stawką 7%. Produkty należące do grupy: oleje, tłuszcze roślinne i zwierzęce są produktami jadalnymi. Jednakże w ramach kategorii produktów jadalnych ustawodawca wyróżnia formalnie podgrupę produktów „technicznych” (tzn. takich, które mają zastosowanie poza spożywcze), a także podgrupę produktów, które są zarówno jadalne jak i techniczne. Poza tymi podgrupami istnieje jeszcze podgrupa „wyłącznie jadalne”. Ustawodawca nie dokonał co prawda jej formalnego wyodrębnienia (poprzez stosowne oznaczenie), jednak wydaje się oczywistym, iż wnioskując a contrario należy uznać, że produkty nie należące ani do podgrupy produktów technicznych, ani do podgrupy produktów jednocześnie jadalnych i technicznych, są „wyłącznie jadalne”. Produkty należące do tej podgrupy objęte są 7% stawką podatku od towarów i usług. Wnioskodawca uważa za wiążący dla siebie zapis znajdujący się w poz. 21 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, natomiast § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. traktuje jako przepis rozszerzający możliwość stosowania stawki 7% na inne towary objęte PKWiU ex 15.41.3 nie tylko jadalne pod warunkiem, że są stosowane jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz, jeżeli ich nabywcą jest podatnik podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Taką interpretację sugeruje użycie przez ustawodawcę sformułowania „obniżoną do 7% stawkę podatku stosuje się również (…).”


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga jednak fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru wg Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług. Organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy). W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny w Ł. Opinie są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj