Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-79/08/PK
z 25 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-79/08/PK
Data
2008.04.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
powstanie obowiązku podatkowego
przekazanie nieodpłatne
remanent likwidacyjny


Istota interpretacji
zakres spisu z natury w przypadku nieodpłatnego przekazania towarów przed rozwiązaniem spółki



Wniosek ORD-IN 270 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2008r. (data wpływu 14 stycznia 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 kwietnia 2008r. (data wpływu 16 kwietnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania środka trwałego przez spółkę na rzecz wspólnika – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2008r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania środka trwałego przez spółkę na rzecz wspólnika.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 kwietnia 2008r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 1 kwietnia 2008r. nr IBPP1/443-79/08/PK.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 18 czerwca 2001r. Wnioskodawca wraz z małżonką zawarł umowę spółki cywilnej. Spółka rozpoczęła swoją działalność 30 lipca 2007r. Pod nazwą „M" spółka cywilna XX. Wspólnicy spółki cywilnej działają na podstawie wpisów do ewidencji xx.

W tym samym roku małżonkowie będący we wspólnocie majątkowej kupili do majątku wspólnego za środki objęte dorobkiem wspólnym, grunt wraz z posadowionymi na nim budynkami na rzecz prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Zakupioną nieruchomość wspólnicy przeznaczyli na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Część nieruchomości została wydzielona w celu przystosowania do celów mieszkalnych.

W związku z zakupem tej nieruchomości spółka odliczyła VAT naliczony w części przypadającej na zajętą powierzchnię do prowadzenia działalności gospodarczej (w części przypadającej na cele mieszkalne małżonków spółka VAT-u nie odliczała).

W zakupionej nieruchomości obejmującej budynki przeznaczone na działalność piekarni małżonkowie wspólnie prowadzili działalność gospodarczą, zajmowali się przede wszystkim pieczeniem chleba, bułek, która trwała nieprzerwanie od 2001r. do 2007r., a dochody z niej stanowiły majątek wspólny do czasu ustania wspólnoty majątkowej.

W czerwcu 2006r. małżonkowie rozeszli się, spółka cywilna funkcjonowała jednak nadal. W sierpniu 2007r. w wyniku zawartej ugody przez byłych małżonków wciąż będących wspólnikami spółki cywilnej nastąpił podział majątku w wyniku czego wspólność majątkowa została zniesiona. W wyniku tego podziału majątku, prawo własności ww. nieruchomości, zostało przyznane Wnioskodawcy.

26 października 2007r. na podstawie prawomocnego postanowienia sądu z dnia 28 sierpnia 2007r. o podziale majątku Podatnik wystąpił z wnioskiem do sądu rejonowego o wpisanie go w dziale III ksiąg wieczystych, jako jedynego właściciela powyższej nieruchomości. W dniu 28 sierpnia 2007r. nieruchomość ta została więc skreślona z ewidencji środków trwałych spółki cywilnej.

Z uwagi na fakt, iż w tym obiekcie od dnia 1 marca 2007r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na własne imię i nazwisko, pod wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej pod numerem 8369, w dniu 28 sierpnia 2007r. nieruchomość ta została przyjęta do ewidencji środków trwałych firmy Wnioskodawcy. Działalność firmy prowadzonej przez pana x na własne imię i nazwisko ma dokładnie ten sam charakter jaki miała działalność spółki czyli wypiek chleba, bułek oraz wyrobów ciastkarskich.

Przekazanie przez spółkę majątku na rzecz wspólnika (Wnioskodawcy) nastąpiło nieodpłatnie na podstawie Postanowienia Sądu z dnia 28 sierpnia 2007r. o podziale majątku, czynność ta nie została udokumentowana fakturą VAT. Wnioskodawca zaliczył do ewidencji środków trwałych przedmiotową nieruchomość na podstawie:

  • postanowienia Sądu
  • wpisu do Księgi Wieczystej
  • druku OT - przyjęcie środka trwałego do użytkowania.

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Faktura VAT nie została wystawiona przez spółkę, gdyż nie wystąpiło zdarzenie dające prawo do jej wystawienia.

Na dzień 28 sierpnia 2007r. nieruchomość ta nie figuruje więc w ewidencji środków trwałych spółki cywilnej, którą Wnioskodawca prowadził wspólnie z żoną, nieruchomość ta figuruje natomiast w ewidencji środków trwałych firmy Wnioskodawcy.

Spółka cywilna na dzień 31 grudnia 2007r. uległa likwidacji z uwagi na fakt wypowiedzenia umowy spółki przez jednego ze wspólników, tj. żonę Wnioskodawcy. Na dzień likwidacji spółki sporządzono remanent likwidacyjny w spisie środków trwałych spółki cywilnej nie figuruje nieruchomość gdyż nie jest ona wykorzystywana od miesiąca sierpnia 2007r. do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę cywilną.

Nieruchomość ta jest wykorzystywana od 28.08.2007r. do prowadzenia działalności tego samego rodzaju co wcześniej przez byłego wspólnika spółki cywilnej na własne imię.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy prawidłowo rozumiane są przepisy zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług, iż ustawa o podatku od towarów i usług:

  • nie przewiduje opodatkowania podatkiem VAT zniesienia współwłasności łącznej małżonków na majątek małżonka.
  • nie przewiduje też opodatkowania podatkiem VAT wprowadzenia do ewidencji środków trwałych małżonka, środków trwałych co do których był współwłaścicielem.
  • nie przewiduje też opodatkowania podatkiem VAT majątku, który nie znajduje się w ewidencji środków trwałych na dzień likwidacji firmy.

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka nie ustala podatku VAT należnego na dzień jej likwidacji

  • ani też na dzień zniesienia współwłasności łącznej małżonków
  • ani też na dzień wprowadzenia do ewidencji środków trwałych małżonka
  • ani też od majątku, który znajduje się w ewidencji środków trwałych na dzień likwidacji firmy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, że Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego wskazał, iż „Spółka rozpoczęła działalność 30 lipca 2007r.” jednakże z pozostałej części opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka rozpoczęła działalność w 2001r. Mając powyższe na uwadze w niniejszej interpretacji jako datę rozpoczęcia działalności Spółki przyjęto 30 lipca 2001r.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przy czym ww. czynności podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa – art. 5 ust. 2 ustawy o VAT.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa powyżej rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Do czynności traktowanych na równi z dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, ustawodawca zaliczył przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 ustawy wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów (tj. nie podlegają opodatkowaniu) przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Wynika z powyższego, że ustawodawca wyłączył z opodatkowania czynności, które generalnie ściśle związane są z prowadzonym przedsiębiorstwem – drukowane materiały reklamowe i informacyjne, próbki towarów, prezenty. Skoro art. 7 ust. 3 zawiera wyłączenia związane z prowadzoną działalnością z ust. 2, prowadzi to do wniosku że ust. 2 dotyczy nieodpłatnego przekazania towarów bez wynagrodzenia na cele zarówno związane jak i niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Przeciwne twierdzenie oznaczałoby, że ustawodawca w art. 7 ust. 3 wyłączył z opodatkowania czynności, które i tak nie podlegają opodatkowaniu.

Zatem opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania je za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego należy stwierdzić, że zniesienia współwłasności łącznej małżonków nie podlega ustawie o VAT a co za tym idzie czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Również wprowadzenie środka trwałego do ewidencji środków trwałych nie będzie podlegało regulacji ustawy o VAT.

Jednakże należy zauważyć, że przekazanie przez spółkę majątku (środka trwałego), jednemu ze wspólników, niezależnie z jakich przyczyn i w jakiej formie zostało to dokonane, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze fakt, iż przy zakupie, przedmiotowego środka trwałego Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tej czynności a następnie nieodpłatnie został on przekazany na własność jednemu ze wspólników w konsekwencji postanowienia sądu, należy takie nieodpłatne przekazanie traktować jak dostawę towarów, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, co rodzi konieczność opodatkowania tej czynności podatkiem VAT.

Opodatkowując towar przekazany nieodpłatnie, Spółka winna była czynność tą udokumentować faktura wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

W myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów.

Ww. przepis stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – art. 14. ust. 4 ustawy o VAT.

W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu – art. 14 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT.

Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14. dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu – art. 14 ust. 6 ustawy o VAT.

Należy zauważyć iż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej. Przepis ten w myśl ust. 4 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. A obowiązek podatkowy powstaje w dniu sporządzenia spisu z natury który winien być sporządzony do 14 dni od rozwiązania spółki. W sytuacji gdy taki spis nie został sporządzony obowiązek podatkowy powstaje 14 od dnia rozwiązania spółki.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Mając na uwadze definicję towarów zawartą w ustawie o VAT, która nie dzieli ich na te które zostały nabyte lub wytworzone z zamiarem ich dalszej odsprzedaży ani na te które zostały nabyte lub wytworzone bez tego zamiaru, należy stwierdzić iż w przypadku rozwiązania spółki cywilnej opodatkowaniu podlegają zarówno towary handlowe, jak też środki trwałe w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak wynika z stanu faktycznego Spółce przy nabyciu nieruchomości o której mowa we wniosku przysługiwało prawo od obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie w jakim ta nieruchomość była wykorzystywana w celu prowadzenia działalności opodatkowanej, jednak w momencie rozwiązania spółki przedmiotowa nieruchomość nie znajdowała się już w ewidencji środków trwałych Spółki.

W konsekwencji powyższego Spółka nie była zobowiązana do wykazania przedmiotowego środka trwałego w spisie z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym nie była zobowiązana do jego opodatkowania, gdyż w momencie rozwiązania Spółki przedmiotowy środek trwały nie stanowił już jej własności. Należy jednak podkreślić, iż opodatkowaniu podlegają wszystkie inne środki trwałe oraz towary handlowe które na dzień likwidacji Spółki znajdowały się w jej posiadaniu a Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych składników majątkowych.

Reasumując należy stwierdzić, iż:

  • Spółka winna ustalić podatek należny wynikający z wartości towarów handlowych i środków trwałych znajdujących się na stanie Spółki na dzień jej likwidacji lecz jedynie w stosunku do tych co do których Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony,
  • Spółka nie ustala podatku od towarów i usług na dzień zniesienia współwłasności łącznej małżonków będących jej wspólnikami,
  • Spółka nie ustala podatku od towarów i usług na dzień wprowadzenia środków trwałych do ewidencji jednego ze wspólników. Należy jednak pamiętać iż Spółka w momencie nieodpłatnego przekazania środka(ów) trwałego(ych) winna była tę czynność opodatkować podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT,
  • Spółka nie ustala podatku od towarów i usług od majątku, który nie znajduje się w ewidencji środków trwałych na dzień likwidacji Spółki.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, oceniane całościowe, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj