Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-127/08-2/IF
z 22 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-127/08-2/IF
Data
2008.04.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przepisy przejściowe i końcowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
opłata wstępna
samochód osobowy


Istota interpretacji
Czy poniesione koszty zgodnie z fakturą dokumentującą opłatę wstępną, ubezpieczenie, opłatę z tytułu ogólnych warunków umowy, roczną składkę na ubezpieczenie od utraty pojazdu stanowią koszt działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 371 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedsta we wniosku z dnia 01.02.2008 r. (data wpływu 04.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat z tytułu zawartej umowy leasingowej przed rozpoczęciem działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat z tytułu zawartej umowy leasingowej przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

Firma Wnioskodawczyni „X” z siedzibą w Y prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów opłacając podatek według stawki 19% kwartalnie. Ponadto rozlicza koszty uzyskania przychodów metodą kasową.

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej zawarła umowę leasingu operacyjnego dnia 16-07-2007 r., którego przedmiotem jest samochód osobowy mitsubishi outlander. Umowa zawarta jest na okres 16-07-2007 r. do 21-07-2012 r. tj. 60 miesięcy. Wartość auta wynosi 89 738,00 pln a rata miesięczna netto 1 548,00.

Zgodnie z umową leasingu Wnioskodawczyni zapłaciła na podstawie faktury VAT: opłatę wstępną, ubezpieczenie, opłatę z tytułu ogólnych warunków umowy, roczną składkę na ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu.

Opłata z tytułu ogólnych warunków zakupu dotyczy opłaty wstępnej oraz pozostałych opłat wynikających z umowy. Na pozostałe opłaty składają się przede wszystkim opłaty leasingowe oraz opłaty serwisowe. Opłaty leasingowe zawierają wynagrodzenie za używanie przedmiotu leasingu, natomiast opłaty serwisowe zawierają wynagrodzenie za świadczenie przez finansującego na rzecz korzystającego dodatkowych usług serwisowania samochodu, wymienionych w umowie oraz inne koszty, których ponoszenie przez finansującego zostanie odrębnie uzgodnione w formie pisemnej między stronami.

Zgodnie z postanowieniem umowy leasingu, suma opłat miesięcznych jest wyższa niż wartość początkowa przedmiotu leasingu. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący.

Wnioskodawczyni zawarła umowę z zamiarem wykorzystywania auta do działalności gospodarczej. Firma leasingowa zawarła umowę leasingu z Wnioskodawczynią jako osobą prywatną, gdyż leasingodawcy nie zawierają umów z firmami rozpoczynającymi działalność.

Wnioskodawczyni informuje, iż leasingowany samochód ma służyć działalności gospodarczej, która rozpoczęła dnia 21-07-2007 r. Owa działalność polega na wynajmie aut ( 71.10 Z wynajem samochodów osobowych ). Dnia 20-07-2007 r. Wnioskodawczyni złożyła formularz VAT R, w którym zrezygnowała ze zwolnienia o którym mowa w art. 113 ust.1 od dnia 21-07-2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poniesione koszty zgodnie z fakturą dokumentującą opłatę wstępną, ubezpieczenie, opłatę z tytułu ogólnych warunków umowy, roczną składkę na ubezpieczenie od utraty pojazdu stanowią koszt działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawczyni poniesione koszty stanowią koszt działalności gospodarczej zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

Na podstawie art. 23b ust. 1 ww. ustawy, definiującego tzw. leasing operacyjny, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym, jeżeli zawarta umowa leasingu spełnia określone w art. 23b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunki oraz leasingobiorca w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 ww. ustawy, to może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie poniesione koszty związane z przedmiotem umowy leasingu.

Natomiast należy zauważyć, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów korzystającego, składki na ubezpieczenie samochodu osobowego należy uwzględnić ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 47 updof, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 EURO przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów metodą kasową zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zatem wydatki powinny być ujęte w dacie ich poniesienia, tj. dniu wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztów.

Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, ale mające związek z uzyskiwanym później przychodem ( opłata wstępna, ubezpieczenie, opłata z tytułu ogólnych warunków umowy, roczna składka na ubezpieczenie od utraty pojazdu) stanowią koszty uzyskania przychodu.

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy, z powyższym zastrzeżeniem, uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj