Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423W-13/08-2/BN
z 21 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423W-13/08-2/BN
Data
2008.03.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
grunty
spółdzielnie mieszkaniowe
zasiedzenie


Istota interpretacji
Czy jest przychodem podatkowym nieodpłatne otrzymanie wartości gruntów przyjętych przez spółdzielnię na mocy postanowienia sądu o zasiedzeniu, o którym mowa w art. 35 pkt 4 znowelizowanej z dniem 14 czerwca 2007 r. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych?



Wniosek ORD-IN 403 kB

W odpowiedzi na wezwanie Spółdzielni, reprezentowanej przez adwokata P. S., z dnia 22 lutego 2008 r. (data wpływu 26.02.2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 06 lutego 2008 r. znak ILPB3/423-214/07-2/ŁM, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.


W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, znaleziono podstawy do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.


UZASADNIENIE


W dniu 26 lutego 2008 r. (data nadania w Urzędzie Poczta Polska w dniu 22.02.2008 r.) do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie wpłynęło pismo Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej, reprezentowanej przez adwokata P. S. z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych (...) spółka komandytowa.


W przedmiotowym piśmie Spółdzielnia nie zgadza się z rozstrzygnięciem zawartym w interpretacji indywidualnej z dnia 06 lutego 2008 r. znak ILPB3/423-214/07-2/ŁM, w którym stwierdzono, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód Spółdzielni z tytułu nieodpłatnego otrzymania wartości gruntów przyjętych na mocy postanowienia sądu o zasiedzeniu nie stanowi dochodu osiągniętego z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.


Dotychczasowy przebieg sprawy:

W dniu 06 listopada 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w którym zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zarząd Spółdzielni wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w powiązaniu ze znowelizowanym art. 35 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy uwzględniając znowelizowany art. 35 ust. 4 ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873) za przychód podatkowy należy uznać nieodpłatnie otrzymaną wartość gruntów, nabytą przez spółdzielnię na mocy postanowienia sądu o zasiedzeniu...

Spółdzielnia zajęła stanowisko, iż nieodpłatne nabycie własności nieruchomości gruntowych na podstawie orzeczenia sądu powoduje zwiększenie funduszy statutowych Spółdzielni. Uwzględniając art. 12 ust. 4 pkt 4, a także art. 17 ust. 1 pkt 44 oraz art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ww. nieruchomość gruntowa nie stanowi przychodu polegającego opodatkowaniu.

Ponadto Spółdzielnia wskazuje, iż czynności związane z nieodpłatnym nabyciem nieruchomości powinny być traktowane jako realizacja celów statutowych związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

W wydanej w dniu 06 lutego 2008 r. (data doręczenia 08.02.2008 r.) interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu – działając w imieniu Ministra Finansów – uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzono, iż możliwość nabycia przez spółdzielnię mieszkaniową własności nieruchomości gruntowej przez zasiedzenie wynika z art. 35 ust. 41 znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Wartość nieodpłatnie otrzymanego w ten sposób gruntu stanowi, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód podatkowy, który nie stanowi podstawy do zwolnienia na zasadzie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy uznał, iż dochód z tytułu nieodpłatnego otrzymania wartości gruntów przyjętych przez Spółdzielnię na mocy postanowienia sądu o zasiedzeniu, nie może być traktowany jako dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Tym samym powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Treść zarzutów zawartych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa:

Spółdzielnia nie zgadza się z wydaną interpretacją zarzucając błędną interpretację art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W opinii podatnika pojęcie zasobów mieszkaniowych obejmuje również grunt wraz z budynkiem mieszkalnym. Tym samym własność otrzymanego nieodpłatnie gruntu stanowi kwotę wolną od podatku.


W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów zmienia swoje stanowisko zawarte w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 06 lutego 2008 r. znak ILPB3/423-214/07-2/ŁM i stwierdza, co następuje.

Możliwość nabycia własności nieruchomości gruntowej przez zasiedzenie dała Spółdzielni nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 14 czerwca 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873), która wprowadziła art. 35 ust. 41. W myśl tego przepisu, spółdzielnia mieszkaniowa, która w dniu 5 grudnia 1990 r. była posiadaczem nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa albo gminy, albo gdy właściciel tej nieruchomości pozostaje nieznany, pomimo podjętych starań o jego ustalenie, i przed tym dniem, na podstawie pozwolenia na budowę i decyzji lokalizacyjnej, wybudowała budynek, nabywa własność tej nieruchomości przez zasiedzenie. Orzeczenie sądu stwierdzające nabycie własności tej nieruchomości jest podstawą wpisu do księgi wieczystej.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.


Warunkiem koniecznym do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, jest spełnienie łącznie dwóch warunków, a mianowicie:

  • dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi;
  • dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.


Wskazać również należy, iż pojęcie „zasoby mieszkaniowe” obejmuje nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Za nierozerwalnie i trwale związany z budynkami mieszkalnymi należy również traktować grunt, na którym budynki te zostały wybudowane. W związku z powyższym grunt wchodzi w skład zasobów mieszkaniowym.

Uwzględniając powyższe, wartość otrzymanego nieodpłatnie na własność gruntu przyjętych na mocy postanowienia sądu o zasiedzeniu, stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Po ponownej analizie sprawy, uwzględniając zarzuty przytoczone w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, stwierdza się, że stanowisko Spółdzielni, według którego dochody z tytułu nieodpłatnego otrzymania gruntów poprzez zasiedzenie dotyczą gospodarki zasobami mieszkaniowymi jest prawidłowe. Dochód ten może być zwolniony od podatku dochodowego, pod warunkiem przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Na zmienioną niniejszym aktem pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie stronie przysługuje prawo wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia niniejszej odpowiedzi (art. 53 § 2 ww. ustawy) za pośrednictwem organu, który wydał interpretację (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj