Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-19/08-2/AJ
z 21 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-19/08-2/AJ
Data
2008.03.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
członek zarządu
podatek liniowy
spółka komandytowa


Istota interpretacji
Czy okoliczności, że wspólnikiem Podatnika (tj. komplementariuszem spółki komandytowej) będzie, „X” Sp. z o.o., w której Podatnik jest udziałowcem oraz członkiem zarządu, i w której w ramach pełnienia funkcji członka zarządu (bez umowy o pracę) wykonuje czynności związane z budową oraz sprzedażą mieszkań i lokal użytkowych (tożsame z czynnościami wchodzącymi w zakres działalności spółki komandytowej), powodować będą utratę prawa do opodatkowania w sposób liniowy 19% ?



Wniosek ORD-IN 385 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2008 r. (data wpływu 07.01.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym przychodów komandytariusza - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.01.2008 r. został złożony, ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie opodatkowania podatkiem liniowym przychodów komandytariusza.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 07.09.2005 Od 07 września 2005 r. Podatnik na podstawie samego aktu powołania przez Zgromadzenia Wspólników bez umowy o pracę) jest członkiem zarządu „X” Sp. z o.o. z siedzibą w Y. Ponadto Podatnik jest udziałowcem „X” Sp. z o.o. Przedmiotem działalności „X” Sp. z o.o. jest budowa oraz sprzedaż mieszkań i lokali użytkowych.Wnioskodawca zamierza założyć wraz z X” Sp. z o.o. spółkę komandytową z siedzibą w Y, w której podatnik będzie komandytariuszem, zaś „X” Sp. z o.o. komplementariuszem. Przedmiotem działalności spółek komandytowej będzie m.in. budowa oraz sprzedaż mieszkań i lokali użytkowych. Spółka komandytowa będzie dokonywać sprzedaży na rzecz osób trzecich. Wnioskodawca zamierza dokonać wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy okoliczności, że wspólnikiem Podatnika (tj. komplementariuszem spółki komandytowej) będzie, „X” Sp. z o.o., w której Podatnik jest udziałowcem oraz członkiem zarządu, i w której w ramach pełnienia funkcji członka zarządu (bez umowy o pracę) wykonuje czynności związane z budową oraz sprzedażą mieszkań i lokal użytkowych (tożsame z czynnościami wchodzącymi w zakres działalności spółki komandytowej), powodować będą utratę prawa do opodatkowania w sposób liniowy 19% ...

Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala podatnikom dokonać wyboru opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy (tzw. podatkiem liniowym) poprzez złożenie pisemnego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego we wskazanych terminach. Zgodnie jednak z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki i nie mające osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokość dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowe, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.Zdaniem Wnioskodawcy, pomimo, iż zachodzi zbieżność pomiędzy czynnościami, które wykonuje on w ramach funkcji członka zarządu (bez umowy o pracę) w X” Sp. z o.o., a przedmiotem działalności spółki komandytowej, której będzie komandytariuszem, sam fakt, że komplementariuszem spółki komandytowej będzie „X” Sp. z o.o., nie spowoduje w jego przypadku zastosowania przepisu art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wiążą ewentualną utratę prawa do opodatkowania podatkiem liniowym jedynie z faktem wykonywania usług na rzecz podmiotu, z którym łączył lub łączy podatnika stosunek pracy, a nie stosunek wynikający z powołania przez zgromadzenie wspólników (bez umowy o pracę) oraz stosunek wynikający z faktu bycia udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podsumowując swoje stanowisko Wnioskodawca wyraził opinię, iż okoliczności, że wspólnikiem Podatnika (tj. komplementariuszem spółki komandytowej) będzie „X” Sp. z o.o., w której Podatnik jest udziałowcem i członkiem zarządu, i w której w ramach pełnienia funkcji członka zarządu (bez umowy o pracę) wykonuje czynności związane z budową oraz sprzedażą mieszkań i lokali użytkowych (tożsame z czynnościami wchodzącymi w zakres działalności Spółki komandytowej), nie będą powodować utraty prawa do opodatkowania w sposób liniowy 19%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj