Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-29/08-2/MN
z 1 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-29/08-2/MN
Data
2008.04.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dentysta
opodatkowanie
stawka
stawka preferencyjna
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienie


Istota interpretacji
Zwolnienie od podatku VAT czynności wykonywanych przez technika dentystycznego na zlecenie lekarzy ortodontów po 01 stycznia 2008 r. (art. 43 ust. 1 pkt 14).



Wniosek ORD-IN 568 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani E. J., przedstawione we wniosku z dnia 1 stycznia 2008 r. (data wpływu 7 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług świadczonych przez technika dentystycznego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług świadczonych przez technika dentystycznego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest technikiem dentystycznym i prowadzi od wielu lat własną praktykę. Do każdej faktury dolicza 7% podatku VAT. Taką stawką są opodatkowane „sztuczne stawy, przyrządy, aparaty i protezy ortopedyczne, sztuczne zęby, protezy dentystyczne, protezy innych części ciała gdzie indziej niesklasyfikowane” – PKWiU 33.10.17 – poz. 101 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Sytuacja uległa zmianie od 1 stycznia 2008 r., kiedy weszły w życie nowe przepisy podatkowe, wynikające z ustawy z dnia 19 września 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382). Zmienił się sposób rozliczania podatku VAT przez techników dentystycznych w ramach wykonywania zawodu.

Świadczenie usług przez techników, jak również dostawa protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów są zwolnione od podatku VAT (art. 43 ust. 1 pkt 14 i zmiany poz. 101 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.).

Nadal 7% stawka VAT będzie obejmowała dostawę sztucznych stawów, przyrządów i protez ortopedycznych oraz protez innych części ciała.

Praca Zainteresowanego jako technika dentystycznego polega na wykonywaniu prac zleconych przez gabinety lekarzy ortodontów (ortodoncja – dział stomatologii obejmujący rozpoznawanie, zapobieganie i leczenie wrodzonych i nabytych wad narządu żucia). Najczęściej są to: aparaty retencyjne, szyny retencyjne, szyny repozycyjne, aparaty rozrywające szew podniebienny, aparaty korygujące wady zgryzu bierne i czynne, mikro protezy, pozycjonery, szyny tymczasowo uzupełniające braki uzębienia, aparaty zapobiegające wadom zgryzu, aparaty relaksacyjne, aparaty zapobiegające bezdechom nocnym, aparaty ortodontyczne z zębami.

W niektórych pracach wykonywanych przez Zainteresowanego wykorzystywane są sztuczne zęby.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy ww. zmiany przepisów podatkowych dotyczą także praktyki prowadzonej przez Wnioskodawcę... Czy od 1 stycznia 2008 r. Zainteresowany jest zwolniony z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, zmiana dotyczy wszystkich techników dentystycznych (protetyków i ortodontów, a także wykonujących obydwa rodzaje prac – tak jak Zainteresowany), ponieważ w powołanym przepisie mowa jest o świadczeniu usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192, poz. 1382), w art. 43 w ust. 1 w pkt 13 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się punkt 14 w brzmieniu:

„14) świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych”.

Art. 7 stanowi, iż ww. ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 4 lit. c, pkt 6 lit. b i pkt 14 lit. b oraz art. 6, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Zainteresowany świadczy usługi technika dentystycznego na zlecenie lekarzy ortodontów. Usługi te obejmują m.in.: aparaty retencyjne, szyny retencyjne, szyny repozycyjne, aparaty rozrywające szew podniebienny, aparaty korygujące wady zgryzu bierne i czynne, mikro protezy, pozycjonery, szyny tymczasowo uzupełniające braki uzębienia, aparaty zapobiegające wadom zgryzu, aparaty relaksacyjne, aparaty zapobiegające bezdechom nocnym, aparaty ortodontyczne z zębami.

Wprowadzone dodanym ww. ustawą pkt 14 do art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych przez osoby fizyczne, które są dentystami lub technikami dentystycznymi i mają uprawnienia do wykonywania zawodu, a także do dostaw protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych.

Zatem, jeżeli Zainteresowany świadczy ww. usługi oraz dokonuje ww. dostawy jako technik dentystyczny może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj