Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-19B/08/PS
z 29 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-19B/08/PS
Data
2008.04.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
odstąpienie
umowa przedwstępna
umowa sprzedaży
wynagrodzenia
zakup


Istota interpretacji
Czy czynność odstąpienia, za wynagrodzeniem od podmiotu trzeciego, od przedwstępnej umowy zakupu lub przedwstępnej umowy sprzedaży podlega podatkowi VAT czy podatkowi od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 988 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2008 r. (data wpływu 29 stycznia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 marca 2008 r. (data wpływu 19 marca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności odstąpienia, za wynagrodzeniem od podmiotu trzeciego, od przedwstępnej umowy zakupu lub przedwstępnej umowy sprzedaży - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 stycznia 2008 r. wpłynął ww. wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności odstąpienia, za wynagrodzeniem od podmiotu trzeciego, od przedwstępnej umowy zakupu lub przedwstępnej umowy sprzedaży.

Pismem z dnia 6 marca 2008 r. znak ITPP1/443-96/08/MM i ITPB2/436-19/08/PS poinformowano Spółkę, iż zgodnie z przepisem art. 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 75 zł. Natomiast w przypadku wystąpienia w jednym wniosku odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego (art. 14f § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Wskazano, iż w ocenie tutejszego organu złożony wniosek dotyczy dwóch stanów faktycznych oraz czterech zdarzeń przyszłych w podatku od towarów i usług i w podatku od czynności cywilnoprawnych, natomiast uiszczona została opłata w kwocie 225 zł, tj. w wysokości odpowiadającej trzem z tych stanów. Należna opłata została uzupełniona w terminie.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka, po zawarciu przedwstępnej umowy zakupu lub przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości z podmiotem X ma zamiar odstąpić od tych umów, za wynagrodzeniem, które otrzyma od podmiotu Y. Podmiot ten ma zamiar zawrzeć umowę przedwstępną lub przeniesienia dot. tej samej nieruchomości z podmiotem X.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy opisane odstąpienie opodatkowane jest podatkiem od towarów i usług – stawką 22%, czy jest zwolnione od tego podatku... Czy jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako sprzedaż "praw materialnych"...


Zdaniem Wnioskodawcy, wskazana wyżej czynność podlega obowiązkowi podatkowemu wynikającemu z ustawy o podatku od towarów i usług. Z art. 8 ust. 1 pkt 2 jasno wynika, iż obowiązkowi podatkowemu podlega "zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności", czyli sensu stricte opisana sytuacja. Na poparcie swego stanowiska Wnioskodawca powołał treść wezwania Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie z lipca 2007 r. (brak oznaczenia dnia) znak PO-2/432/74/EW/2007, którego kserokopię załączył do wniosku.


Interpretacja niniejsza dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Wniosek Spółki w pozostałej części stanowi przedmiot odrębnych interpretacji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.), podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Będące przedmiotem odpłatnego przekazania prawo przystąpienia do przedwstępnej umowy zakupu lub przedwstępnej umowy sprzedaży należy traktować jako prawo majątkowe, którego sprzedaż co do zasady w świetle powołanego powyżej przepisu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy stawka podatku wynosi 1%, a stosownie do art. 4 pkt 1 obowiązek podatkowy spoczywa na kupującym.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:


  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:


  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy spółki i jej zmiany,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W świetle art. 1a pkt 7 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie "podatek od towarów i usług" oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W art. 1a pkt 5 ww. ustawy zdefiniowano państwo członkowskie jako państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż dla wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu konkretnej czynności niezbędne jest, aby czynność taka podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT lub była z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa we wskazanym przepisie art. 2 pkt 4 ww. ustawy.

Stosownie do powyższego, należy podkreślić, iż jeżeli odstąpienie, za wynagrodzeniem od podmiotu trzeciego, od przedwstępnej umowy zakupu lub przedwstępnej umowy sprzedaży opodatkowane jest podatkiem od towarów i usług lub korzysta ze zwolnienia z tego podatku, zastosowanie znajdzie ww. wyłączenie.

W interpretacji indywidualnej Nr ITPP1/443-96B/08/MM z dnia 28 kwietnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził m.in., iż wypłacający wynagrodzenie może otrzymać z tego tytułu korzyść – prawo zawarcia umowy przedwstępnej lub przeniesienia tej nieruchomości.

W związku z powyższym tut. organ podał, iż opisana czynność, o ile dokonywana będzie w ramach umowy zobowiązaniowej, będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Reasumując, jeżeli odstąpienie, za wynagrodzeniem od podmiotu trzeciego, od przedwstępnej umowy zakupu lub przedwstępnej umowy sprzedaży będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zastosowanie znajdzie wyłączenie określone w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przy wydaniu niniejszej interpretacji nie podlegało ocenie powołane we wniosku pismo Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj