Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-364/08-2/JF
z 8 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-364/08-2/JF
Data
2008.05.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podatek od towarów i usług
podział


Istota interpretacji
W myśl § 17 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury, wystawca faktury wystawia fakturę korygującą.



Wniosek ORD-IN 622 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.02.2008 r.. (data wpływu 27.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skorygowania treści faktury - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.02.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skorygowania treści faktury.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w zakresie przesyłu energii elektrycznej — jest Operatorem Systemu Przesyłowego w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. W dniu 31 grudnia 2007 r. Sąd Rejestrowy dla m. X w X, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował podwyższenie kapitału Spółki będące wynikiem przejęcia przez Spółka działalności przesyłowej należącej uprzednio do Grupy X. Przejęcie części działalności nastąpiło w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), tj. w drodze podziału przez wydzielenie.

Zarówno część Grupy X wydzielana do Spółki, jak i część pozostająca w Grupie X stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT — a więc do podziału miał zastosowanie art. 93c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: Ordynacja podatkowa).

Mimo powiadomienia dostawców o podziale przez wydzielenie i przejęciu przez Spółkę wszelkich praw i obowiązków związanych z działalnością przesyłową, zdarzyło się, iż faktury wystawione przez dostawców 31 grudnia 2007 r. (w dniu wydzielenia) oraz w dniach kolejnych wskazywały jako nabywcę jeszcze poprzednika tj. spółkę dzieloną pomimo faktu, iż faktury te dotyczyły działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejętej przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Jaki jest prawidłowy sposób skorygowania faktur VAT wystawionych w dniu wydzielenia, tj. 31 grudnia 2007 r. oraz po dacie podziału Grupy X, na których jako nabywca błędnie wskazana jest spółka dzielona zamiast spółki przejmującej...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze z.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95. poz. 798 ze zm.) nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Pozycje faktury, których nie można skorygować notą korygującą to, zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur:

  • jednostka miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  • cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto);
  • wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  • stawki podatku;
  • suma wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  • kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  • wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  • kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie.

W świetle powołanych przepisów, zdaniem Spółki, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się m.in. z danymi dotyczącymi nazwy firmy, jej adresu oraz numeru identyfikacji podatkowej - może skorygować fakturę VAT poprzez wystawienie noty korygującej, gdyż w tym przypadku nie znajduje zastosowania wyłączenie z możliwości korygowania faktur notą korygującą o którym mowa powyżej.

Należy zaznaczyć, iż do podziału przez wydzielenie mają zastosowanie zasady sukcesji prawno - podatkowej wskazane w art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którymi z dniem wydzielenia (tj. z dniem 31 grudnia 2007 r.) Spółka wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki Grupy związane z wydzielaną częścią przedsiębiorstwa. Począwszy zatem od dnia wydzielenia (włącznie) prawidłowo wystawiona faktura powinna wskazywać jako nabywcę już spółkę przejmującą. W rezultacie, faktury VAT wystawione 31 grudnia 2007 r. oraz w późniejszych dniach na Grupę powinny zostać zdaniem Spółki odpowiednio skorygowane.

Spółka stoi na stanowisku, iż przedmiotowe faktury VAT wystawione w dniu wydzielenia, tj. 31 grudnia 2007 r. oraz po dacie podziału, na których jako nabywca błędnie wskazana jest spółka dzielona zamiast spółki przejmującej mogą być skorygowane poprzez wystawienie do nich not korygujących. Jednocześnie, zdaniem Spółki, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur skorygowanych notami korygującymi na zasadach ogólnych (tj. co do zasady w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym).

Powyższy wniosek Spółki potwierdzają wyroki sądów administracyjnych oraz interpretacje organów skarbowych. Przykładowo w interpretacji wydanej na wniosek podatnika (interpretacja indywidualna) w dniu 18 października 2007 r. (sygn. IPPP2-443-135/07-2/AS) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 11 stycznia 2007 r. (sygn. I SA/Po 1017/2006).

Jednocześnie, zdaniem Spółki, alternatywnym sposobem skorygowania przedmiotowych faktur jest też wystawienie faktur korygujących przez wystawców faktur. Zgodnie bowiem z § 17 rozporządzenia w sprawie faktur, fakturę korygującą wystawia się również w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. A zatem, jeśli informacje dotyczące nabywcy można korygować notą korygującą wystawianą przez nabywcę, pozycje te można tym bardziej skorygować poprzez wystawienie faktur korygujących przez sprzedawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr.54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast na podstawie § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), nabywca towaru lub usługi może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą, jeżeli otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, tj. w pozycjach dotyczących:

  1. jednostek miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaju wykonanych usług,
  2. ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto),
  3. wartości towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto),
  4. stawki podatku,
  5. sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu,
  6. kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku
  7. wartości sprzedaży towarów lub wykonywanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu,
  8. kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażonej cyframi i słownie.

Z powołanych wyżej regulacji prawnych wynika, iż nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą, ma możliwość korygowania pomyłek dotyczących określenia nabywcy, np. błąd w nazwie, adresie lub numerze identyfikacji podatkowej. Zwrot „jakakolwiek informacja wiążąca się z nabywcą” użyty w rozporządzeniu, oznacza możliwość korygowania pomyłek w sposobie określenia nabywcy widniejącego na fakturze. W tym trybie mogą być prostowane pomyłki dotyczące tego konkretnego podatnika. Nie można natomiast w drodze wystawienia noty korygującej zmienić podmiotu umowy sprzedaży z jednego istniejącego realnie na drugi mający również swój byt cywilnoprawny i podatkowy.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca będący spółką powstałą w wyniku podziału przez wydzielenie. Spółka koryguje treść faktur VAT wystawionych w dniu wydzielenia i po dniu wydzielenia dotyczących wydzielonej Spółki a wskazujących jako nabywcę spółkę dzieloną zamiast Spółki będącą przejmującą. Zatem Wnioskodawca wystawiając notę korygującą zmienia nabywcę towaru lub świadczonej usługi.

W świetle przywołanych przepisów i przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności sprawy należy stwierdzić, iż nie ma zastosowania § 18 ust. 1 rozporządzenia. Nie można bowiem w drodze wystawienia noty korygującej całkowicie zmienić danych nabywcy. Sformułowanie użyte w przepisie „jakakolwiek informacja wiążąca się z nabywcą”, oznacza jedynie możliwość korygowania pomyłek w sposobie określenia nabywcy, np. błąd w nazwie, adresie lub numerze identyfikacyjnym itp. W przedstawionym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z błędem w nazwie nabywcy, tylko mamy do czynienia z błędnie wskazanym nabywcą. W przedmiotowym przypadku korekta dotyczy zmiany nabywcy. W drodze wystawienia noty korygującej nie można zmienić adresata faktury (nabywcy towaru), tzn. podmiotu umowy sprzedaży z jednego istniejącego realnie na drugi mający również swój byt cywilnoprawny i podatkowy.

Jeśli w wyniku wystawienia noty korygującej nastąpi całkowita zmiana podmiotu wskazanego w fakturze będącego nabywcą usługi, to Wnioskodawca, mając tak udokumentowane nabycie usługi, fakturą wskazującą innego nabywcę niż tego, który rzeczywiście nabył usługę, pozbawiony jest prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wskazanego w tej fakturze VAT.

W przedstawionej sytuacji mogą mieć zastosowanie przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących, z których może skorzystać wyłącznie wystawca faktury. W myśl § 17 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury, wystawca faktury wystawia fakturę korygującą.

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż bez znaczenia dla sprawy są powołane przez Wnioskodawcę interpretacja indywidualna i wyrok WSA.

Wydana w dniu 18 października 2007 r. interpretacja indywidualna IPPP2-443-135/07-2/AS, na którą powołuje się Podatnik, dotyczy innego stanu faktycznego związanego z wniesieniem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do powołanej w tym celu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Również orzeczenia w sprawach podatkowych zapadają w odniesieniu do indywidualnych i właściwych tylko im stanów faktycznych. Ich różnorodność stanowi odpowiedź na różnorodność przedstawionych przez podatników stanów faktycznych i dlatego nie mogą one być podstawą przy rozpatrywaniu kolejnych spraw. Orzeczenia sądów zapadają w indywidualnej sprawie i nie stanowią źródeł powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj