Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-172/08-2/ES
z 9 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-172/08-2/ES
Data
2008.05.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
księgi rachunkowe
księgowanie kosztów
metoda kasowa
paliwo


Istota interpretacji
Mając na uwadze obowiązującą w polskim systemie prawnym naczelną zasadę ochrony praw nabytych uznać należy, iż prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną przepisy nie pozwalały na zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów w 2007 r. w związku z powyższym Strona może zaliczyć ww. wydatki do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu styczniu 2008 roku



Wniosek ORD-IN 220 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6.02.2008 r. (data wpływu 11.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie daty zarachowania kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie daty zarachowania kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu. Jest opodatkowany na zasadach ogólnych. W 2007 r. prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową na zasadach określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.). W 2007 r. Wnioskodawca przekroczył przychód 800 tys. euro i z tego powodu w 2008 r. zobowiązany jest prowadzić księgi rachunkowe i stosować metodę memoriałową zgodnie z art. 22 ust.5 ww. ustawy. W grudniu 2007 r. Wnioskodawca dokonywał zakupu paliwa w kraju i za granicą na stacjach Z. Zgodnie z zawartą umową z Z Sp. z o.o. z siedzibą w X po dokonaniu zakupu paliwa „płacił” kartą paliwową wydaną przez Spółkę. Faktury za zakup paliwa były wystawiane zazwyczaj w ostatnich dniach danego miesiąca. Spodziewał się, że fakturę za nabycie paliwa na stacjach Z otrzyma również z datą wystawienia najpóźniej 31.12.2007 r. Przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów metodą kasową mógłbym zaksięgować wydatek w koszty 2007 r. Tak się jednak nie stało, gdyż Spółka wystawiła fakturę na ww. zakupy dopiero 3 stycznia 2008 r. tj. w czasie kiedy Strona prowadzi już księgi rachunkowe metodą memoriałową. Wydatek wynikający z faktury dotyczy kwoty 39.728,67 zł. Konto bankowe zostało obciążone kwotą wynikającą z faktury w dniu 17 stycznia 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy powinny być zaksięgowane w koszty uzyskania przychodów poniesione w 2007 roku wydatki, jeżeli faktury zostały wystawione w styczniu 2008 r. a zapłata za nie została dokonana również w styczniu 2008 r....

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku stosowania zasad określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien potrącać koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, tj. w dacie wystawienia faktury. Zgodnie z dyspozycją art. 22 ust.5 ww. ustawy - w przypadku, gdy zarachowanie kosztów nie jest możliwe w roku podatkowym którego dotyczą, są one potrącane w tym roku, w którym zostaną poniesione. Strona uważa, że fakturę z dnia 3 stycznia 2008 r. powinna zaksięgować w styczniu 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W powołanym wyżej przepisie ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie, jakie konkretne wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Wskazuje jedynie, że aby określony koszt mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu:

  • musi pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 ustawy).

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oparta jest zatem na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

W świetle art. 22 ust. 5 ww. ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Natomiast zgodnie ust. 5d ww. art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszt rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zatem zgodnie z ww. przepisami art. 22 ust. 5 – 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób rozliczania kosztów zależy od tego, czy są to koszty bezpośrednie czy pośrednie.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, iż do 2007 r. prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną (kasową) na zasadach określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W grudniu 2007 r. dokonał zakupu paliwa, natomiast faktura za ten zakup wystawiona została w dniu 3 stycznia 2008 r. Strona od 2008 r. jest zobowiązana prowadzić księgi rachunkowe.

Mając na uwadze obowiązującą w polskim systemie prawnym naczelną zasadę ochrony praw nabytych uznać należy, iż prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną przepisy nie pozwalały na zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów w 2007 r. w związku z powyższym Strona może zaliczyć ww. wydatki do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu styczniu 2008 roku.

W takiej sytuacji należy zachować szczególną staranność aby nie dopuścić do podwójnego obciążenia kosztów uzyskania przychodu tymi samymi wydatkami w różnych latach podatkowych.

W świetle powołanych wyżej przepisów za prawidłowe uznać należy stanowisko podatnika w zakresie możliwości ewidencjonowania w prowadzonej od 2008 r. księdze rachunkowej wydatków udokumentowanych fakturami zakupu wystawionymi w 2008 roku a dotyczących kosztów roku 2007 w dacie ich wystawienia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj