Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-186/08/IB
z 30 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-186/08/IB
Data
2008.04.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Istota interpretacji
Odsetki od kredytu były spłacane z konta rodziców. Czy Wnioskodawca (współkredytobiorca) może odliczyć odsetki od kredytu w ramach "ulgi odsetkowej"?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2008 r. (data wpływu 12 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia odsetek od kredytu w ramach tzw. „ulgi odsetkowej” - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia odsetek od kredytu w ramach tzw. „ulgi odsetkowej”.

Wezwaniem z dnia 10 kwietnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Pani o uzupełnienie wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego.

Pismem z dnia 14 kwietnia 2008 r. uzupełniono wniosek w ww. zakresie.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 2006 r. zaciągnęła Pani wraz z rodzicami kredyt na zakup mieszkania. W momencie podpisywania umowy nie miała Pani wystarczającej wielkości dochodu i dlatego współkredytobiorcami zostali rodzice. W 2007 r. uzyskała Pani dochody z działalności gospodarczej i otrzymała stypendium od Ministra Sportu. Pani miesięczne dochody wynosiły około 4.200 zł. Odsetki były spłacane od chwili zaciągnięcia kredytu, a w 2007 r. po oddaniu mieszkania do użytku – kredyt. W chwili podpisywania umowy z bankiem zostało założone konto na imiona rodziców, celem ułatwienia spłaty tego kredytu. W tym banku rodzice posiadali konta, na które wpływały ich dochody. Pod koniec 2006 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą i uzyskała dochód. Jednakże konto kredytowe, za pośrednictwem którego dokonywano spłaty kredytu należało do rodziców. Jest Pani stanu wolnego, swoje zobowiązania wobec rodziców reguluje bez problemów i nie żąda pokwitowań. W 2007 r. oddała Pani rodzicom kwotę, jaka została wpłacona na poczet odsetek. Jest Pani jednak w posiadaniu tylko oświadczenia rodziców, stwierdzającego przekazanie im przez Panią kwoty 8.309,27 zł tj. sumy odsetek za okres od 20 czerwca 2006 r. do 28 grudnia 2007 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy może odliczyć Pani odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania mimo, iż spłacane były z konta rodziców...


Zdaniem Wnioskodawcy, w zaistniałej sytuacji ma Pani prawo odliczyć od podatku odsetki od kredytu w ramach tzw. „ulgi odsetkowej”. W Pani opinii, popełniła Pani błąd merytoryczny „nie przepisując” konta kredytowego na własne imię i nazwisko, co byłoby dokumentem bezspornym. Jednakże uzyskiwała Pani dochody i chciałaby, żeby jej błąd był uwzględniony i żeby mogła Pani uzyskać zgodę na odliczenie od podatku. Nadmienia Pani, iż jest studentką Wyższej Szkoły, uprawia czynnie sport, jest w kadrze Polski i reprezentuje kraj za granicą, a nieznajomość przepisów podatkowych spowodowała, że zaistniała taka sytuacja.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zasady dokonywania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), obowiązujące w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588). Przepisy te stanowią, iż podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, wymienionej w pkt 1-4 tego przepisu.

W konsekwencji prawo do odliczenia - na zasadach określonych w ustawie - przysługuje podatnikowi, który faktycznie w roku podatkowym dokonał spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego udzielonego przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych przez ustawodawcę.

W świetle powyższego, w przypadku omawianej ulgi istotne znaczenie ma m.in. to, kto faktycznie dokonał spłaty przedmiotowych odsetek.

Zatem, jeżeli z umowy kredytowej wynika, iż kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba i każda z tych osób odpowiada solidarnie za spłatę zadłużenia (w tym odsetek), to prawo do odliczeń, na podstawie art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje temu kredytobiorcy (współkredytobiorcy), który faktycznie dokonał spłaty odsetek od udzielonego kredytu, o ile spełnia pozostałe warunki określone przez ustawodawcę.

Odliczeń tych ww. kredytobiorca dokonuje w kwocie spłaconych przez siebie odsetek, w ramach limitu, o którym mowa w art. 26b ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 6 ww. ustawy jednym z warunków niezbędnych dla skorzystania z ulgi jest, by odsetki były faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty był udokumentowany dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2.

W przypadku gdy spłata kredytu i odsetek następuje z rachunku bankowego, którego podatnik jest posiadaczem (współposiadaczem) przyjmuje się, iż to podatnik faktycznie dokonał spłaty odsetek, o ile zaświadczenie, o którym mowa powyżej, wydane jest na jego imię i nazwisko.

Jednakże w sytuacji przedstawionej we wniosku wskazuje Pani wyraźnie, iż spłaty kredytu i odsetek od tego kredytu dokonywano z rachunku bankowego należącego do Pani rodziców, a w 2007 r. przekazała Pani rodzicom kwotę stanowiącą równowartość kwoty odsetek od kredytu za okres od dnia 20 czerwca 2006 r. do dnia 28 grudnia 2007 r. i czynność ta została udokumentowana oświadczeniem złożonym przez rodziców. Tym samym, to rodzice (a nie Pani) faktycznie dokonali spłaty przedmiotowych odsetek od kredytu. Natomiast fakt, iż oddała Pani rodzicom kwotę wpłaconych przez nich odsetek nie stanowi, w świetle art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawy dokonania odliczenia od dochodu tych odsetek od kredytu, gdyż nie można przyjąć, że była to spłata odsetek dokonana przez Panią na rzecz banku.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj