Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-95/08/DP
z 30 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-95/08/DP
Data
2008.04.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
zaliczka uproszczona


Istota interpretacji
Czy wspólnicy spółki jawnej mogą wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na rok 2008?



Wniosek ORD-IN 705 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2008 r. (data wpływu 7 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w formie uproszczonej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w formie uproszczonej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w dniu 23 czerwca 2003 roku. Wspólnikami spółki jawnej są małżonkowie. Jeden ze wspólników Spółki (mąż) rozszerzył pozarolniczą działalność gospodarczą i prowadzi dodatkową działalność gospodarczą na własne nazwisko od dnia 1 lutego 2007 r. W roku podatkowym 2007 małżonkowie wykazali dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej 2 790 zł. W dniu 11 stycznia 2008 r. zawiadomili w formie pisemnej właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 44 ust. 4b, 6c i 6e ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zmianami). Małżonkowie w 2008 r. będą wpłacać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy w formie uproszczonej w wysokości 1/12 kwoty obliczonej od dochodu osiągniętego w 2006 roku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy wspólnicy spółki jawnej mogą wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na rok 2008...


W dniu 11 stycznia 2008 r. wspólnicy spółki jawnej, zawiadomili w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z art. 44 ust. 6b, 6c i 6e ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zmianami). W związku z powyższym wspólnicy spółki jawnej postanowili wpłacać zaliczki miesięczne, w roku podatkowym 2008, w formie uproszczonej, w wysokości 1/12 kwoty obliczonej od dochodu osiągniętego w 2006 r. Wspólnicy spółki jawnej uważają, iż mają prawo do skorzystania z wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej w 2008 roku. Zdaniem Wnioskodawców, wspólnik spółki jawnej (mąż) nie rozpoczął po raz pierwszy działalności gospodarczej w roku podatkowym 2007 r., lecz rozszerzył zakres prowadzenia działalności jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych i prowadzi dodatkową działalność gospodarczą na własne nazwisko od dnia 1 lutego 2007 r. De facto prowadzi działalność od dnia 23 czerwca 2003 r. jako osoba fizyczna – wspólnik spółki jawnej i rozlicza się jako podatnik podatku dochodowego. Wnioskodawcy uważają, iż spełniają przesłanki wymienione w art. 44 ust. 6b, 6c i 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zmianami) podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:


  1. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
  2. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2 790 zł; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2 790 zł, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.


Zgodnie z art. 44 ust. 6e ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powyższe przepisy nie mają zastosowania do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.


Z definicji pozarolniczej działalności gospodarczej zawartej w art. 5a pkt 6 ww. ustawy wynika, iż pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:


  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Zatem rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej na własne nazwisko przy równoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej w spółce jawnej nie jest tożsame z rozpoczęciem działalności gospodarczej.


W myśl art. 44 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani:


  1. do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy,
  2. stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy,
  3. wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 6,
  4. dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 45.


Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 6c pkt 1 ww. ustawy, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek – art. 44 ust. 6d.


Stosownie do art. 44 ust. 6f cytowanej powyżej ustawy, jeżeli podatnik złoży korektę zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek wpłacanych w uproszczonej formie, kwota tych zaliczek:


  1. ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w urzędzie skarbowym do końca roku poprzedzającego rok, w którym zaliczki są płacone w uproszczonej formie,
  2. ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w roku, w którym zaliczki są płacone w uproszczonej formie,
  3. nie zmienia się - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w terminie późniejszym niż wymieniony w pkt 1 i 2.


Zgodnie z art. 44 ust. 6h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani w danym roku podatkowym na zasadach określonych w art. 30c, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, kwotę zaliczek obliczają, z zastrzeżeniem ust. 6i, od dochodu, o którym mowa w ust. 6b, przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19%.

Kwotę zaliczki podlegającą wpłacie, obliczoną w sposób określony w ust. 6b lub 6h, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – art. 44 ust. 6i ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawcy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą od dnia 23 czerwca 2003 r., natomiast w dniu 1 lutego 2007 r. jeden ze wspólników spółki jawnej rozszerzył zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

Reasumując, stwierdzić należy, iż z opisanego stanu faktycznego wynika, iż zostały spełnione, przez wspólników spółki jawnej, przesłanki do wpłacania zaliczek miesięcznych w 2008 roku w uproszczonej formie.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielnie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami), zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła Spółka Jawna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.


Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne – wspólników.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj