Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-359/08-2/SM
z 17 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-359/08-2/SM
Data
2008.04.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
czynsz
koszt eksploatacyjny
majątek wspólny małżonków
najem
obrót
podatnik zwolniony
podstawa opodatkowania
umowa najmu
utrata prawa
utrata prawa do zwolnienia
zwolnienia podmiotowe
zwolnienie


Istota interpretacji
sposób ustalenia obrotu z tytułu najmu lokalu na cele użytkowe przez małżonków, gdy czynsz składa się z części stałej i zmiennej (opłaty za media)



Wniosek ORD-IN 427 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2008 r. (data wpływu 25.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu ustalenia obrotów dla celów podatku VAT z tytułu świadczenia usług najmu przez małżonków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.02.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu ustalenia obrotów dla celów podatku VAT z tytułu świadczenia usług najmu przez małżonków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wspólnie z mężem wynajmuje mieszkanie na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z zawartą umową oboje są stronami transakcji (wynajmującymi lokal). Kwota należna pobierana zgodnie z zawartą umową została ustalona jako suma dwóch składowych: części stałej określonej jako czynsz najmu oraz części zmiennej stanowiącej opłatę za świadczenia pozostające w ścisłym związku z wynajmowanym lokalem (dostarczanie wody, ogrzewania, oświetlenia, podatek od nieruchomości itp.). Mąż jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług ze względu na wysokość osiąganego obrotu.

Do swojego obrotu dolicza 50% kwoty należnej z tytułu najmu określonej w sposób opisany powyżej.

W związku z powyższym zadano pytanie,

dotyczące sposobu ustalenia obrotu dla celów podatku od towarów i usług, w przypadku najmu lokalu mieszkalnego na cele prowadzenia działalności gospodarczej, gdy zgodnie z zawartą umową najmu wynajmującymi są oboje z małżonków, a oprócz czynszu najmu wynajmujący otrzymują opłaty za świadczenia pozostające w ścisłym związku z wynajmowanym lokalem (dostarczanie wody, ogrzewania, oświetlenia, podatek od nieruchomości itp.).

Zdaniem wnioskodawcy:

Doliczenie do określonego w umowie czynszu najmu opłat za dostarczane do wynajmowanego lokalu media stanowi sposób kalkulacji kwoty należnej z tytułu świadczenia usługi określonej w umowie najmu. Tak określona kwota należna stanowi obrót w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i powinna być przypisana każdemu z małżonków w równych częściach niezależnie od tego, w jaki sposób są nabywane media od podmiotów zewnętrznych, ze względu na fakt, że wspólnie występują oni w umowie jako wynajmujący lokal oraz wspólnie zobowiązali się wykonywać świadczenie polegające na dostawie mediów. Wnioskodawczyni uważa, że kwot pobieranych od najemców z tytułu dostarczania wody, ogrzewania, oświetlenia, podatku od nieruchomości itp. nie można sztucznie wyodrębniać z kompleksowej usługi jaką jest usługa najmu lokalu na cele prowadzenia działalności gospodarczej. W istocie jest to bowiem jedno niepodzielne świadczenie, gdyż nie można wynająć w tym charakterze nieruchomości bez dostarczenia mediów i nie można dostarczać w tym wypadku mediów bez wynajęcia nieruchomości.

Mając powyższe na uwadze uważa, że powinna do swojego obrotu przypisać 50% kwoty należnej za świadczone przez nich usługi najmu.

Według niej mąż powinien łączyć obrót uzyskany z tytułu najmu z obrotem, który uzyskuje z jednoosobowej działalności gospodarczej i wystawiać na usługi najmu faktury (ze stawką VAT 22%), a Wnioskodawczyni natomiast może dowolnie dokumentować obrót ze względu na to, że osiągany przez nią obrót (poniżej 30.000 PLN tysięcy rocznie) uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną; odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Stosownie do zapisu w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Kierując się brzmieniem art. 8 ust. 1 ustawy - przez świadczenie usług (...) rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zatem najem stanowi usługę, o której mowa w ww. art. 8 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przytoczony przepis nie przewiduje szczególnej regulacji w stosunku do małżonków. Nie mają tu znaczenia regulacje cywilnoprawne odnoszące się do współdziałania małżonków w zarządzie majątkiem wspólnym. W konsekwencji, podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu. Jeżeli małżonkowie dokonali czynności wspólnie, to każdy z nich z osobna jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jednakże w myśl art. 113 ust. 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 złotych. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W konsekwencji, każdy z małżonków może osobno korzystać ze zwolnienia wynikającego z przepisu art. 113 ust. 1 do momentu przekroczenia wartości sprzedaży w nim określonej. W przypadku, gdy czynność opodatkowana, dotycząca majątku wspólnego, została dokonana przez małżonków wspólnie, każdy z małżonków uwzględnia 50% należności wynikającej z tej czynności. Jeżeli w umowie dotyczącej tej czynności lub innej umowie majątkowej wiążącej małżonków wskazano inne udziały, wówczas podział następuje zgodnie z postanowieniami tej umowy.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jeżeli w umowie najmu strony porozumieją się co do zwrotu (refundacji) należności z tytułu kosztów eksploatacyjnych (woda, ogrzewanie, oświetlenie, podatek od nieruchomości), to niezależnie od tego, czy zwracane wynajmującemu przez najemcę kwoty zostaną wyłączone z czynszu, czy też będą stanowiły jego element kalkulacyjny, zawsze będą one należnością obciążającą wynajmującego, wynikającą z umowy najmu, zwiększającą kwotę czynszu.

Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni jest zobowiązana do wliczenia do wartości sprzedaży, o której mowa w wyżej powołanym art. 113 ust. 1 ustawy, nie tylko 50% całości należności za czynsz (jego części stałej), ale także 50% jego części zmiennej, tj. należności za koszty eksploatacyjne (woda, ogrzewanie, oświetlenie, podatek od nieruchomości ). Z uwagi na fakt, iż określony w ten sposób obrót nie przekroczy kwoty 50.000 zł, Wnioskodawczyni może korzystać z ww. zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 ustawy, a w celu udokumentowania usługi najmu nie ma obowiązku wystawiać faktury VAT.

Natomiast mąż Wnioskodawczyni, jako podatnik podatku od towarów i usług, nie korzystający ze zwolnienia, ma obowiązek łączyć ustalony na powyższych zasadach obrót z tytułu najmu lokalu na cele użytkowe (50% całości) z obrotem z prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkować go wg stawki 22% (w myśl art. 41 ust. 1 ustawy). Fakt najmu powinien być potwierdzony w tym przypadku wystawieniem faktury VAT zgodnie z art. 106 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj