Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-147/08-2/PS
z 17 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-147/08-2/PS
Data
2008.04.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
lokale
lokale
odstępne
odstępne
sprzedaż
sprzedaż
umowa
umowa
umowa przedwstępna
umowa przedwstępna


Istota interpretacji
wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie odstępnego wypłacanego przez sprzedającego zgodnie z zawartą umową przedwstępną sprzedaży



Wniosek ORD-IN 442 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. 2005, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2008 roku (data wpływu 28 stycznia 2008 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odstępnego wypłacanego przez sprzedającego zgodnie z zawartą umową przedwstępną sprzedaży - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2008 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odstępnego wypłacanego przez sprzedającego zgodnie z zawartą umową przedwstępną sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest stroną przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu, zobowiązującej sprzedawcę do sprzedaży a wnioskodawcę do nabycia określonego lokalu. W umowie sprzedawca zastrzegł sobie prawo odstąpienia od niej w oznaczonym terminie, za zapłatą na rzecz Wnioskodawcy odstępnego w oznaczonej wysokości (art.396 kodeksu cywilnego). Sprzedawca skorzystał z prawa odstąpienia od umowy i w dniu 10.12.2007 wpłacił na rzecz Wnioskodawcy odstępne.

Wnioskodawca chciałby mieć jasność czy zdarzenie to zobowiązuje wnioskodawcę do wystawienia faktury i naliczenia podatku od towarów i usług od otrzymanego odstępnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odstępne (w rozumieniu art. 396 kodeksu cywilnego), otrzymane przez jedną stronę umowy w związku z odstąpieniem przez druga stronę od tejże umowy (w ramach art. 395 § 1 kodeksu cywilnego), podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskującego odstępne otrzymane w sytuacji opisanej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opodatkowaniu podlegają bowiem czynności odpłatnej dostawy towaru lub odpłatnego świadczenia usługi ( art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług). Co prawda ustawodawca pod pojęciem „usługi” rozumie każde świadczenie nie stanowiące dostawy towarów, ale odstępne nie jest świadczeniem wnioskodawcy a sprzedawcy. Poza tym nie jest to świadczenie odpłatne, tj. takie, któremu towarzyszy świadczenie wzajemne wnioskodawcy. Wnioskodawca niczego na rzecz sprzedawcy nie świadczy, ponosi on jedynie ryzyko możliwości odstąpienia przez sprzedawcę od umowy w określonym czasie, przy czym odstąpienie to oznacza, że wnioskodawca nie nabędzie własności przyrzeczonego lokalu. Dodatkowo- skuteczność odstąpienia przez sprzedawcę od umowy uzależniona jest od zapłaty przez niego odstępnego na rzecz wnioskodawcy. Wnioskodawca nie ma żadnego wpływu na skorzystanie przez sprzedawcę z przysługującego mu prawa. Z kolei zapłata odstępnego przez sprzedawcę stanowi co prawda świadczenie (pieniężne) na rzecz wnioskodawcy ale trudno uznać je za usługę - odstępne stanowi w istocie formę rekompensaty płaconej wnioskodawcy za wycofanie się przez sprzedawcę z obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określają przepisy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Warunkiem uznania iż przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu, jest jej wykonywanie przez określony podmiot jako podatnika. Odstąpienie od warunków umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości w zamian za odstępne, w opinii tutejszego organu będzie podlegać opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy będzie wykonywane w sposób częstotliwy. W powstałej sytuacji będzie to miało miejsce w okolicznościach, gdy przedmiotem działalności Wnioskującego będzie obrót nieruchomościami, umowy przedwstępne zaś będą dotyczyły zakupu nieruchomości celem ich dalszego zbycia. Wtedy właśnie dojdzie do wykonywania przedmiotowych czynności jak w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli w momencie zawierania umowy przedwstępnej (wielu takich umów), Wnioskujący zakłada, że może od takiej umowy odstąpić, aby tylko otrzymać stosowne odstępne, a więc w celu uzyskania zysku na transakcji, to zachowania takie wyczerpują znamiona działalności gospodarczej i podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług , świadczenie niebędące dostawą towarów stanowi świadczenie usług. Świadczenie usług stanowi również: – przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę , w jakiej dokonano czynności prawnej, - zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności bądź sytuacji, - świadczenie usług zgodnie z nakazem władzy publicznej.

W opinii tutejszego organu, takie odpłatne zachowanie przedsiębiorcy na rzecz innej osoby polegające na tolerowaniu określonych zachowań kontrahenta (odstąpienie od umowy), które jest dokonywane przez podatnika podatku od towarów i usług w sferze prowadzonej działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie zaś z przepisem art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy są obowiązaniu wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, zgodnie warunkami określonymi w tym przepisie oraz rozporządzeniem wykonawczym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj