Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-144/08/TK
z 14 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-144/08/TK
Data
2008.05.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czesne
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
opłata za studia
studia


Istota interpretacji
Czy poniesione koszty nauki (udokumentowane fakturami VAT) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 447 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani G.przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 14 lutego 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków ponoszonych na opłatę czesnego za studiajest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków ponoszonych na opłatę czesnego za studia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od lipca 2005 roku wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie związanym z informatyką oraz świadczeniem usług rachunkowo-księgowych (wg wpisu do ewidencji działalności gospodarczej). Po rozpoznaniu sytuacji rynkowej stwierdziła, że szansą na rozwinięcie działalności w dziedzinie rachunkowo-księgowej jest uzyskanie certyfikatu księgowego, pozwalającego na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Warunkiem uzyskania tego certyfikatu jest posiadanie wykształcenia wyższego magisterskiego na specjalności rachunkowość. W związku z tym podjęła odpłatnie zaoczne uzupełniające studia magisterskie na wymaganej specjalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poniesione koszty nauki (udokumentowane fakturami VAT) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej...

Zdaniem wnioskodawczyni poniesione koszty nauki powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ze względu na to, że celem ich poniesienia jest zabezpieczenie źródeł przychodu w niedalekiej przyszłości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W myśl tego przepisu aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi:

  • być ponoszony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów;
  • być należycie udokumentowany.

Z powyższego wynika, iż kosztami uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem tej działalności o ile nie są wymienione w zamkniętym katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów zawartym w art. 23 ww. ustawy i są należycie udokumentowane.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów magisterskich nie zostały treścią art. 23 ww. ustawy wyłączone z katalogu wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodu. Jeżeli zatem kierunek studiów może przyczynić się do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła wydatki ponoszone na ten cel mogą stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawczyni w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej wykonuje usługi informatyczne oraz rachunkowo-księgowe. Podniesienie kwalifikacji poprzez ukończenie zaocznych studiów magisterskich i uzyskanie certyfikatu księgowego ma jej umożliwić rozszerzenie działalności gospodarczej i tym samym pozyskanie nowych odbiorców swoich usług.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż wydatki poniesione przez wnioskodawczynię za zapłatę czesnego za studia na specjalności rachunkowość w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania z uwzględnieniem stosownej metody ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów w prowadzonych księgach podatkowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj