Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-156/08/DM
z 18 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-156/08/DM
Data
2008.04.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
garaż
opłata eksploatacyjna
spółdzielnie mieszkaniowe
stawki podatku


Istota interpretacji
Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa prawidłowo nalicza podatek od towarów i usług oraz jaka jest podstawa prawna?



Wniosek ORD-IN 974 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2008 r. (data wpływu 14 lutego 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności związanych z pobieraniem opłat za eksploatację garażu - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 20 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności związanych z pobieraniem opłat za eksploatację garażu.


W przedmiotowym wniosku, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Jako członek spółdzielni mieszkaniowej, od dnia 18 października 2007 r., jest Pan właścicielem garażu będącego przedmiotem odrębnej własności. Przed wskazaną datą, lokal ten użytkowany był na mocy spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego. Z tytułu użytkowania garażu spółdzielnia nalicza, a także naliczała przed dniem 17 października 2007 r., 22% stawkę podatku od towarów i usług od środków pieniężnych wpłacanych na fundusz remontowy, eksploatacji podstawowej garaży oraz sprzątania i energii elektrycznej garaży. Fundusz remontowy gromadzony na odrębnym koncie bankowym może być w przyszłości wykorzystany na remont budynku mieszkalnego, w którym jest garaż. Spółdzielnia mieszkaniowa nie nalicza podatku od towarów i usług od środków pieniężnych wpłacanych na fundusz remontowy lokali mieszkalnych. Ponadto wskazuje Pan, iż spółdzielnia świadczy usługi sprzątania wyłącznie w klatkach schodowych, które zaliczają się do powierzchni użytkowej wspólnej budynku, zaś garaże mają odrębne liczniki na energię elektryczną, która jest opłacana przez użytkownika – właściciela garażu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa prawidłowo nalicza podatek od towarów i usług oraz jaka jest podstawa prawna...


Zdaniem Wnioskodawcy środki pieniężne przekazywane na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej nie zostały ujęte w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług ani też nie są uwzględnione w podstawie opodatkowania - art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, dlatego też nie można ich zaliczyć do towarów czy usług. Środki te nie podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto podnosi Pan, iż nie można uznać za uzasadniony także pobór podatku od towarów i usług od sprzątania, eksploatacji i energii elektrycznej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl zaś art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.


Opłatami, pobieranymi zgodnie ze ww. przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, są:


  • w przypadku członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, opłaty za
  • :
    1. eksploatację i utrzymanie nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale,
    2. eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni,
    3. zobowiązania spółdzielni z innych tytułów.
  • w przypadku członków spółdzielni będących właścicielami lokali, opłaty za
  • :
    1. eksploatację i utrzymanie ich lokali,
    2. eksploatację i utrzymanie ich lokali,
    3. eksploatację i utrzymanie nieruchomości wspólnych,
    4. eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni,
    5. zobowiązania spółdzielni z innych tytułów,
    6. fundusz remontowy.
  • w przypadku właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni, opłaty za
  • :
    1. eksploatację i utrzymanie nieruchomości wspólnych,
    2. eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu,
    3. inne koszty zarządu tymi nieruchomościami na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni.


W myśl art. 2 ust. 1 powołanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 2 powołanej ustawy, przez samodzielny lokal mieszkalny rozumie się wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Zwrócić należy także uwagę, iż stosownie do art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30—32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z przywołanego przepisu wynika, że podstawą opodatkowania przy pobieraniu opłat od osób wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług jest cała kwota należna z tytułu świadczonej usługi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółdzielnia pobiera od Wnioskodawcy opłaty za przydzielony na prawach odrębnej własności lokal użytkowy, tj. garaż.

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać należy, iż stosownie do przytoczonych wcześniej przepisów, opłaty eksploatacyjne w tym także wpłaty na fundusz remontowy (stanowiący jeden z elementów nabywanej usługi) pobierane przez spółdzielnię mieszkaniową z tytułu korzystania przez Pana z lokalu, który nie ma charakteru mieszkalnego i nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Zwolnienie od podatku ma zastosowanie bowiem tylko do czynności (za które pobierane są opłaty zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) związanych wyłącznie z lokalami mieszkalnymi. Czynności związane zatem z pobieraniem opłat za eksploatację lokali innych niż mieszkalne, a więc za garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności winny być opodatkowane 22% stawką podatku od towarów i usług stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy.

Jednocześnie wskazać należy, iż zarówno sposób wydatkowania, przeznaczenie pobieranych przez spółdzielnię mieszkaniową opłat, jak i sprawy sporne pomiędzy stronami transakcji nie podlegają ocenie Ministra Finansów.


Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj