Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-86/08/DK
z 23 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-86/08/DK
Data
2008.04.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochód
działalność rolnicza
grupa producentów rolnych
rolnictwo
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy Spółdzielnia jest całkowicie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych i w jakim zakresie?



Wniosek ORD-IN 833 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2008 roku (data wpływu 14 lutego 2008 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości korzystania przez Spółdzielnię ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 lutego 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości korzystania przez Spółdzielnię ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółdzielnia jest grupą producentów rolnych i posiada zgłoszenie u Marszałka Województwa oraz ARiMR. Jednostka skupuje żywiec tylko od swoich członków na umowę kontraktacyjną i sprzedaje z zyskiem. Członkowie Spółdzielni podjęli uchwałę o wpłacie dodatkowych udziałów na pokrycie różnic, które powstają w wartości brutto i VAT w pierwszym okresie jej działalności. Zarząd Spółdzielni pracuje społecznie, Spółdzielnia zatrudnia tylko jedną osobę. Wypracowany dochód Jednostka zamierza przeznaczyć na cele statutowe.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.


Czy Spółdzielnia jest całkowicie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych i w jakim zakresie...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych dochody Spółdzielni są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ Jednostka dokonuje zakupu produktów rolnych tylko od swoich członków.


Ponadto w odpowiedzi na wezwanie, która wpłynęła do tut. organu w dniu 31 marca 2008 roku Spółdzielnia wskazała, iż:


  • nie ma innych dochodów oprócz sprzedaży drobiu rzeźnego, który wcześniej kupiła od członków Spółdzielni, którzy są wpisani do grupy producentów;
  • zgodnie z decyzją Marszałka Województwa Spółdzielnia została wpisana do rejestru grup producentów rolnych;
  • ponosi wydatki jedynie na: zakup drobiu, wynajem i utrzymanie biura (telefon, szkolenia), wynagrodzenie księgowej;
  • Zarząd i Rada Nadzorcza nie pobierają kwot pieniężnych za wykonywaną pracę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Ustawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwolnił z dniem 1 stycznia 2007 roku od podatku dochodowego od osób prawnych dochody grupy producentów rolnych wpisanej do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 ze zm.), pochodzące ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków – w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy w roku podatkowym lub w roku po nim następującym, z zastrzeżeniem ust. 9 i 10.

Zgodnie natomiast z treścią art. 17 ust. 9 cytowanej ustawy za wydatki, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 49 uważa się wydatki na zakup środków produkcji przekazanych członkom grupy producentów rolnych oraz szkolenia członków grupy producentów rolnych.


Jak wynika z brzmienia cyt. przepisów, wolne od podatku dochodowego są dochody grupy producentów rolnych spełniające łącznie następujące warunki:


  • grupa producentów rolnych powinna być wpisana do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw;
  • dochody grupy muszą pochodzić ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona;
  • produkty lub grupy produktów, ze sprzedaży których dochód jest wolny od podatku, muszą zostać wyprodukowane w gospodarstwach członków grupy producentów rolnych;
  • dochody wydatkowane zostały na:
    1. szkolenie członków grupy producentów rolnych lub
    2. zakup środków produkcji;
  • dochody zostały wydatkowane na rzecz członków tej grupy:
    1. w roku podatkowym lub
    2. po roku po nim następującym.


Zauważyć należy, że zgodnie z utrwalonym stanowiskiem prezentowanym zarówno w orzecznictwie sądowoadministracyjnym, jak i piśmiennictwie, wszelkie ulgi i zwolnienia stanowią odstępstwo od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania. Zatem przepisy regulujące ulgi i zwolnienia należy interpretować w sposób ścisły natomiast wykładnia rozszerzająca jest niedopuszczalna.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż wydatki związane z wynajmem i utrzymaniem biura – w części nie dotyczącej szkoleń członków grupy producentów rolnych – oraz wynagrodzenie księgowej, nie spełniają kryterium określonego w art. 17 ust. 1 pkt 49 w związku z art. 17 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w konsekwencji dochody, które zostały wydatkowane na wskazane powyżej cele nie będą korzystały ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym niemniej zauważyć należy, iż powyższe wydatki będą neutralne podatkowo, gdyż mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jako wydatki stanowiące koszty pośrednie związane z prowadzoną przez Spółdzielnię działalnością.

Ponadto należy wskazać, iż stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 11 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach – wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Powyższy przepis nie obejmuje zatem swym zakresem wpłat dodatkowych udziałów przeznaczonych na pokrycie różnic jakie powstają w rozliczeniach Spółdzielni, dokonywanych przez jej członków, które będą w związku z tym przychodem Spółdzielni.

Dodatkowo zauważyć należy, iż powyższe przychody nie będą również korzystały ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 49 powołanej ustawy, gdyż wyraźnie wskazuje on, iż zwolnione są jedynie dochody pochodzące ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków, tym samym przedmiotowy przepis nie obejmuje swoim zakresem wnoszonych przez członków Spółdzielni dopłat.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj