Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-318/08/BD
z 9 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-318/08/BD
Data
2008.05.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dziedziczenie
spadek
sprzedaż rzeczy
zbycie rzeczy
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Kiedy można sprzedać samochód bez konieczności zapłaty podatku dochodowego od kwoty uzyskanej ze sprzedaży?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani J. przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 13 lutego 2008r.), uzupełnionym w dniu 07 kwietnia 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży ciągnika siodłowego – jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży ciągnika siodłowego. Powyższy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 28 marca 2008r. wezwano o jego uzupełnienie. W dniu 07 kwietnia 2008r. wpłynęło ww. uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni stała się właścicielką ciągnika siodłowego nabytego w drodze spadku po zmarłym mężu, który prowadził działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni nie ma zamiaru kontynuować tej działalności, dlatego zamierza sprzedać samochód. Mąż wnioskodawczyni zmarł 20 listopada 2007r., sprawa w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku miała miejsce 19 grudnia 2007r., a postanowienie uprawomocniło się z dniem 10 stycznia 2008r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy można sprzedać samochód bez konieczności zapłaty podatku dochodowego od kwoty uzyskanej ze sprzedaży...

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że sześciomiesięczny termin, po upływie którego jest możliwa sprzedaż samochodu bez konieczności zapłaty podatku dochodowego, upływa z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądowego, tj. z ostatnim dniem miesiąca, w którym postanowienie stało się prawomocne, czyli sprzedaży można dokonać najwcześniej dnia 01 sierpnia 2008r.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

W związku z powyższym przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia innych rzeczy (ciągnika siodłowego) nie podlegają opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.Istotna dla rozpatrywanej sprawy jest kwestia, od kiedy należy liczyć bieg terminu sześciu miesięcy, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wypadku nabycia w drodze spadku.

W tej kwestii należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zwany dalej k.c. Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w księdze czwartej ww. kodeksu. Artykuł 924 k.c. stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 925 k.c., spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Mając na uwadze ww. regulacje prawne stwierdzić należy, iż skoro spadek, stanowiący ogół majątkowych praw i obowiązków zmarłego (art. 922 § 1 k.c.) otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 k.c.) i według tej daty spadkobierca nabywa spadek (art. 925 k.c.), za dzień nabycia w drodze spadku należy rozumieć dzień otwarcia spadku. Należy również zaznaczyć, że w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę i datę jego śmierci, równoznaczną z otwarciem spadku i nabyciem spadku przez spadkobierców. Jednakże Sąd postanowieniem stwierdza jedynie fakt nabycia spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 k. c.). natomiast istotna dla podatku dochodowego jest nie data postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, ale dzień otwarcia spadku (czyli data śmierci spadkodawcy). W świetle powyższego stwierdzić należy, iż w zakresie w jakim nabycie przedmiotowego ciągnika siodłowego nastąpiło w drodze spadku, datą jego nabycia jest dzień śmierci męża wnioskodawczyni, tj. 20 listopada 2007r. co oznacza, że zbycie ciągnika siodłowego po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (od listopada 2007r.) nie będzie stanowiło źródła przychodu.

W konsekwencji dochód ze sprzedaży dokonanej po 31 maja 2008r. nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zatem stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj