Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-103/08/WM
z 18 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-103/08/WM
Data
2008.04.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne --> Zakres regulacji

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Wyłączenia w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
cel
działalność
działalność gospodarcza
najem
ryczałty
wyłączenie


Istota interpretacji
Czy w przypadku wynajęcia w ramach działalności gospodarczej lokalu podatnik utraci prawo do opodatkowania działalności gosodarczej (handel hurtowy) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?



Wniosek ORD-IN 784 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2008 r. (data wpływu 11.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyłączenia z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w przypadku uzyskania w ramach działalności gospodarczej przychodu z usług wynajmu lokalu - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyłączenia z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w przypadku uzyskania w ramach działalności gospodarczej przychodu z usług wynajmu lokalu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Przedmiotem działalności gospodarczej spółki cywilnej jest handel hurtowy artykułami przemysłowymi. W 2007 r. wspólnicy jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowani byli na zasadach ogólnych, a Spółka prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Uzyskana suma przychodów wspólników wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki nie przekroczyła w 2007 r. kwoty 150 000 euro. W 2008 r. kontynuując działalność gospodarczą, wspólnicy wybrali opodatkowanie z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawarła 10 stycznia 2008 r. odpłatną umowę podnajmu 100 m lokalu dla innego podmiotu gospodarczego. Czynność ta została udokumentowana w formie pisemnej, a płatność przypada na 30 czerwiec 2008 r. i 30 grudzień 2008 r.

Spółka nie jest właścicielem przedmiotowego lokalu, wynajmuje go na potrzeby własnej działalności od innego podmiotu gospodarczego. Czynność oddania lokalu w odpłatny podnajem została dokonana za pozwoleniem właściciela tego lokalu.

Spółka cywilna jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 30 czerwca 2008 r. Spółka wystawi fakturę za usługę podnajmu dla podmiotu gospodarczego podnajmującego od niej ten lokal.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy świadczone przez Spółkę usługi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej – usługi podnajmu nieruchomości, wyłączą wspólników z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2008 r. i z dniem 30 czerwca 2008 r. stracą oni prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Zdaniem Wnioskodawcy, z dniem 30 czerwca 2008 r. wspólnicy spółki cywilnej utracą prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z zm.), zgodnie z którym ustawą nie są objęte przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te są zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ww. ustawy stanowi, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b (tj. dotyczącego majątku własnego, który może korzystać z opodatkowania ryczałtowego), nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług, wymienionych w załączniku nr 2, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W poz. 10 tego załącznika wymienione zostały usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek.

Mając powyższe na uwadze, wykonywanie usług w zakresie podnajmu lokalu na własny rachunek wyłącza możliwość korzystania wspólników spółki cywilnej z opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, z chwilą uzyskania pierwszego przychodu. Od dnia 30 czerwca 2008 r., tj. od dnia uzyskania przychodu z usług podnajmu lokalu na własny rachunek podlegają oni opodatkowaniu na zasadach ogólnych i obowiązkowi prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z zm.) ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie stosuje się zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ww. ustawy, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Załącznik ten zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 1999 r. Nr 42, poz. 264 z zm.).

W pozycji 10 tego załącznika wymieniono m. in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (grupa 70.2 PKWiU) tj. usługi wynajmowania lub wydzierżawiania na własny rachunek nieruchomości o charakterze mieszkalnym i niemieszkalnym.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wykluczają więc możliwość korzystania z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli podatnik osiąga w ramach tej działalności w całości lub w części przychody z najmu nieruchomości na własny rachunek.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Biorąc pod uwagę wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu ww. usług i fakt, że Spółka wystawi w dniu 30 czerwca 2008 r. fakturę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej za usługę podnajmu dla podmiotu gospodarczego, a więc z tym dniem osiągnie Pan jako wspólnik przychód z działalności gospodarczej z tych usług i od tego dnia podlegać będzie opodatkowaniu w formie zasad ogólnych, a Spółka obowiązana będzie do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj