Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-221/07-2/MZ
z 27 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-221/07-2/MZ
Data
2008.03.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
użytkowanie wieczyste
zbycie praw


Istota interpretacji
Czy zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującymi się na gruncie nieruchomościami - budynkami i budowlami jako towarami używanymi podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 318 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U z 2005 r. Nr8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 20.12.2007 r. (data wpływu 27.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującymi się na gruncie nieruchomościami -budynkami i budowlami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.12.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującymi się na gruncie nieruchomościami - budynkami i budowlami.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcy przysługuje prawo użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości położonej w W, przy ul, G…, stanowiącej działkę oznaczoną numerem ewidencyjnym „a” o powierzchni 9354 metrów kwadratowych, w obrębie (…), dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego z dnia 20 lutego 2006 r. sygn. akt (…) mocą którego sąd zobowiązał Miasto... do złożenia oświadczenia woli w przedmiocie oddania w użytkowanie wieczyste ww. działki gruntu Wnioskodawcy oraz przeniesienia nieodpłatnie prawa własności budynków i budowli na niej się znajdujących, na podstawie art. 204 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku zastępującego oświadczenie woli właściciela na podstawie art. 64 kodeksu cywilnego. Nieruchomość jest zabudowana dwoma budynkami - halami połączonymi łącznikiem, stacją paliw płynnych, ogrodzeniem.

Wnioskodawca został postawiony w stan likwidacji z mocy prawa na podstawie ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości, (Dz.U.1990.6.36).

Wnioskodawca w dniu 19 grudnia 2007 r, zawarł warunkową umowę sprzedaży ww. praw ze spółką X spółka jawna z siedzibą w Y. Od umowy warunkowej nie jest należny podatek od czynności cywilnoprawnych. Zawarcie umowy przenoszącej prawo użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynków jest uzależnione od nieskorzystania z prawa pierwokupu przez „Z” Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K.

Sprzedaż jest dokonywana na podstawie ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości. (Dz. U. 19906.36).

Zgodnie z pismem Ministra Finansów (organu upoważnionego do wydania interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie) z dnia 28 listopada 2007 r. znak IPPPI/443-457/07-5/AP przedmiotowa transakcja jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującymi się na gruncie nieruchomościami - budynkami i budowlami jako towarami używanymi podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawcy:

W ocenie Wnioskodawców powyższa sprzedaż jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2. pkt 4 b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U.2007.68.450) nie podlegają podatkowi: czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest: zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.

Zgodnie z art. 18. ust. 1 ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r, o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości. (Dz.U.1 990.636): W okresie trwania likwidacji oraz w okresie postępowania związanego z podziałem spółdzielni przeniesienie własności rzeczy i innych praw majątkowych, dokonane na podstawie niniejszej ustawy, jest wolne od podatków, opłat skarbowych oraz opłat sądowych i notarialnych, z wyłączeniem opłat kancelaryjnych.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższy przepis zwalnia z opodatkowania każdym podatkiem w tym podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wszelkie umowy których przedmiotem jest przeniesienie własności rzeczy i praw majątkowych w tym prawa użytkowania wieczystego dokonywane na podstawie ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r, o zmianach w organizacji działalności spółdzielczości. (Dz.U. 1990.636).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. I Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj