Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-216/08-4/SR
z 30 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-216/08-4/SR
Data
2008.04.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
fundusz inwestycyjny
fundusz kapitałowy
jednostka uczestnictwa
spadek
umorzenie jednostki uczestnictwa
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Odkupienie przez Fundusz jednostek uczestnictwa nabytych przez współmałżonka w drodze spadkobrania, zapisanych dotychczas na wspólnym rejestrze małżeńskim, podlega opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych, przy czym przy obliczaniu należnego podatku dochodowego należy przyjąć, że małżonek zmarłego uczestnika Funduszu poniósł wydatek na nabycie 50% zakupionych ze wspólnego majątku jednostek uczestnictwa



Wniosek ORD-IN 457 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.01.2008 r. (data wpływu 04.02.2008 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania uczestnika funduszu otwartego, który umorzył jednostki uczestnictwa funduszu nabyte w drodze spadkobrania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.01.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania uczestnika funduszu otwartego, który umorzył jednostki uczestnictwa funduszu nabyte w drodze spadkobrania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przepisy ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) określają zasady tworzenia oraz działania funduszy inwestycyjnych, przy czym jednym z dopuszczalnych rodzajów konstrukcji funduszu jest forma funduszu inwestycyjnego otwartego. Zgodnie z art. 83 ust. 3 ww. ustawy jednostka uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym podlega dziedziczeniu.

W dniu 11 grudnia 2007 r. uczestnik Z (obecnie X) złożył zlecenie umorzenia wszystkich jednostek uczestnictwa Funduszu znajdujących się na rejestrze prowadzonym w ramach wspólności majątkowej. Jednocześnie uczestnik przedstawił dokumenty poświadczające śmierć współmałżonka, będącego jednocześnie współwłaścicielem rejestru.

Umarzając jednostki uczestnictwa, Fundusz jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, pobrał zgodnie z obowiązującymi przepisami 19% podatku od zysków kapitałowych w części dotyczącej 1/2 jednostek uczestnictwa zapisanych na rejestrze, uwzględniając wydatki poniesione na zakup tych jednostek przez współwłaściciela rejestru jako koszt uzyskania przychodu. W stosunku do pozostałej części jednostek uczestnictwa Fundusz pobrał 19% podatku od całej kwoty uzyskanej z umorzenia jednostek uczestnictwa, jako nabytych w drodze spadkobrania zgodnie z przedstawionym postanowieniem Sądu o nabyciu spadku. W dniu 23 stycznia 2008 r. uczestnik Funduszu złożył reklamację twierdząc, że powyższe postępowanie jest nieprawidłowe a pobranie przez Fundusz podatku od zysków kapitałowych było nieuzasadnione w świetle obowiązujących przepisów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odkupienie przez Fundusz jednostek uczestnictwa nabytych przez współmałżonka w drodze spadkobrania, zapisanych dotychczas na wspólnym rejestrze małżeńskim, podlega opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.

Stosownie do postanowień art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez fundusze kapitałowe rozumie się fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Wykładnia przytoczonych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, iż przychód spadkobiercy z tytułu odkupienia przez fundusz inwestycyjny jednostek uczestnictwa winien być uznany za przychód z tytułu uczestnictwa w funduszach kapitałowych, o którym mowa wart. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy podatkowej. Należy bowiem zauważyć, iż przytoczony powyżej art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy wyraźnie wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega przychód z udziału w funduszach kapitałowych. W wyniku zaś przeprowadzonego postępowania spadkowego spadkobiercy uzyskują ten udział a na ich rejestrach zapisywane są jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym.

Wskazać również należy, iż żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zwalnia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych przez spadkobiercę z tytułu odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa nabytych w drodze spadkobrania.

W myśl zaś art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Powyższy przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy podatkowej stanowi szczególną zasadę ustalenia dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Zgodnie z nią wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa są kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa. Jako koszt nabycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego traktuje się wydatki poniesione przez uczestnika funduszu na ten cel.

W przedstawionym stanie faktycznym uczestnik odziedziczył jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, zapisane na wspólnym rejestrze z współmałżonkiem. Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, iż uczestnik poniósł 50% kosztów uzyskania przychodu na nabycie przedmiotowych jednostek uczestnictwa.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy podatkowej od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a. Wobec powyższego przy umorzeniu jednostek uczestnictwa Fundusz odprowadził podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19% zysku z 50% jednostek uczestnictwa zapisanych na wspólnym rejestrze (przy uwzględnieniu kosztu nabycia jednostek) oraz 19% od całości kwoty uzyskanej z umorzenia pozostałych 50% jednostek uczestnictwa (przy założeniu, że spadkobierca nie poniósł wydatków na ich nabycie a zatem koszt uzyskania przychodu w tym przypadku wyniósł „0 PLN”).

Pismem z dnia 20.02.2008 r. Nr IPPB2/415-216/08-2/SR tut. Organ wezwał Spółkę do uzupełnienia ww. wniosku poprzez:

  • przedłożenie wypisu z Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynika sposób reprezentacji Spółki,
  • przesłanie aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu wnioskodawcy z wnioskiem o interpretacje przepisów prawa podatkowego ze wskazaniem adresu do doręczeń osoby reprezentującej Spółkę.

W dniu 05.03.2008 r. Spółka uzupełniła przedmiotowy wniosek w ww. zakresie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródłem przychodów, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 tejże ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c, przy czym – według art. 5a pkt 14 – ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy dochód z udziału w funduszach kapitałowych podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jednocześnie należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez spadkobiercę z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa nabytych w drodze spadkobrania.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy przepisów ustawy nie stosuje się wprawdzie do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Niemniej jednak, co wymaga podkreślenia, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności praw majątkowych wykonywanych na terytorium polski tytułem dziedziczenia.

Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlegają jedynie przychody uzyskane w związku z nabyciem jednostek uczestnictwa w drodze spadku.

Tym samym art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie może być traktowany jako unormowanie wyłączające zastosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dochodów spadkobiercy z tytułu wykupienia certyfikatów inwestycyjnych. Nie należy bowiem utożsamiać przychodu z tytułu nabycia spadku z przychodem uzyskiwanym przez spadkobiercę w wyniku wykupu jednostek uczestnictwa.

Biorąc pod uwagę wyżej powołane przepisy należy uznać, że dochód spadkobiercy z tytułu wykupienia jednostek uczestnictwa jest dochodem z udziału w funduszach kapitałowych i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji płatnik na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dokonywanych na rzecz spadkobierców wypłat dochodów z tytułu wykupienia jednostek uczestnictwa.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Powyższy przepis stanowi szczególną zasadę ustalenia dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Zgodnie z tą zasadą wydatki poniesione na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie wykupu lub umorzenia tych certyfikatów.

Należy przy tym podkreślić, iż ustawa nie precyzuje, przez kogo powinny być poniesione te wydatki, aby mogły być uznane za koszt w momencie wykupu certyfikatów. Niemniej należy uznać, że warunkiem dla rozpoznania kosztu nabycia jest poniesienie wydatku przez posiadacza jednostki uczestnictwa realizującego operację wykupu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uczestnik funduszu inwestycyjnego otwartego złożył zlecenie umorzenia wszystkich jednostek uczestnictwa Funduszu znajdujących się na rejestrze prowadzonym w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej. Umarzając jednostki uczestnictwa Fundusz, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, pobrał zgodnie z obowiązującymi przepisami 19% podatku od zysków kapitałowych w części dotyczącej 1/2 jednostek uczestnictwa zapisanych na rejestrze, uwzględniając wydatki poniesione na zakup tych jednostek przez współwłaściciela rejestru jako koszt uzyskania przychodu. W stosunku do pozostałej części jednostek uczestnictwa Fundusz pobrał 19% podatku od całej kwoty uzyskanej z umorzenia jednostek uczestnictwa, jako nabytych w drodze spadkobrania.

W związku z powyższym odkupienie przez Fundusz jednostek uczestnictwa nabytych przez współmałżonka w drodze spadkobrania, zapisanych dotychczas na wspólnym rejestrze małżeńskim, podlega opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych, przy czym przy obliczaniu należnego podatku dochodowego należy przyjąć, że małżonek zmarłego uczestnika Funduszu poniósł wydatek na nabycie 50% zakupionych ze wspólnego majątku jednostek uczestnictwa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj