Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-63/08-2/AMN
z 17 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-63/08-2/AMN
Data
2008.04.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
koszty uzyskania przychodów
papier wartościowy
podział spółki
sprzedaż akcji
zbycie


Istota interpretacji
Jak należy ustalić koszty uzyskania przychodów premiowych akcji Spółki Y, otrzymanych przez Klienta w wyniku podziału Spółki X na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku zbycia przez Klienta tak uzyskanych akcji?



Wniosek ORD-IN 344 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2008 r. (data wpływu 21 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z treścią art. 39 ust. 3 oraz art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Dom Maklerski obowiązany jest do sporządzania informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych - informacji PIT-8C. W składanych informacjach Dom Maklerski jest zobowiązany wykazać w szczególności kwotę przychodu uzyskanego przez podatnika będącego klientem Domu Maklerskiego z tytułu dokonanych transakcji, a także koszty uzyskania przychodów.

Klient posiadał akcje spółki X. Spółka ta podlegała podziałowi, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych przez przeniesienie części majątku Spółki X - w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa, na Spółkę Y. W zamian za przeniesienie części majątku Spółki X, akcjonariusze tej Spółki otrzymali premiowe akcje Spółki Y - zgodnie z ustalonym parytetem za 1 posiadaną akcję Spółki X 3,3 akcji premiowych Spółki Y plus dopłaty, przy zachowaniu dotychczasowego stanu posiadania akcji Spółki X.

W związku z dokonaniem podziału Spółki X wartość akcji tej Spółki, po dokonaniu podziału odpowiednio spadła.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jak należy ustalić koszty uzyskania przychodów premiowych akcji Spółki Y, otrzymanych przez Klienta w wyniku podziału Spółki X na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku zbycia przez Klienta tak uzyskanych akcji...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Tak więc w przypadku osiągnięcia przez Klienta Domu Maklerskiego przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji, takimi kosztami są wydatki poniesione na ich nabycie. W przypadku otrzymania przez akcjonariusza akcji Spółki X - w związku z podziałem Spółki X - akcji premiowych Spółki Y, zasady ustalania kosztów zostały uregulowane odrębnie.

Zgodnie z treścią art. 24 ust. 8 ww. ustawy przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia akcji spółki nowo zawiązanej akcjonariusz ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

  1. art. 22 ust. 1f - jeżeli akcje w spółce dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli akcje w spółce dzielonej zostały objęte za wkład pieniężny,
  3. wysokości wydatków na objęcie akcji w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub pkt 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego akcjonariusza wartość nominalna unicestwianych akcji w spółce dzielonej do wartości nominalnej akcji przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji spółek podzielonych przez wydzielenie.


Ponieważ akcje spółki dzielonej (akcje Spółki X) zostały nabyte przez Klienta na giełdzie, czyli za wkład pieniężny, w opisywanej sytuacji – zdaniem Wnioskodawcy - zastosowanie powinny mieć zapisy art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, z uwzględnieniem treści art. 24 ust. 8 pkt 3.

Oznacza to, że przy zbyciu przez Klienta premiowych akcji Spółki Y jako koszty uzyskania przychodów należałoby wykazać wydatki, jakie Klient poniósł na nabycie akcji Spółki X, w proporcji ustalonej zgodnie z treścią art. 24 ust. 8 pkt 3. Pozostała część wydatków poniesionych przez Klienta na nabycie akcji Spółki X stanowiłaby koszty uzyskania przychodów w przypadku zbycia akcji spółki X.

Jednak w treści art. 24 ust. 8 pkt 3 ustawodawca wyraźnie odnosi się do wartości nominalnej „unicestwianych akcji”.

W opisywanym stanie faktycznym Klient otrzymując premiowe akcje Spółki Y utrzymuje dotychczasowy stan posiadania akcji Spółki X. Spada jedynie wartość akcji Spółki X w związku z jej podziałem. Klient posiada więc tak akcje premiowe Spółki Y, jak i dotychczas posiadane akcje Spółki X, tyle, że o mniejszej wartości.


Biorąc pod uwagę powyższe Dom Maklerski nie może zastosować przepisu art. 24 ust. 8 pkt 3.

W opinii Domu Maklerskiego należy przyjąć, iż w przypadku zbycia przez Klienta premiowych akcji Spółki Y, jako koszty uzyskania przychodów Dom Maklerski wykaże kwotę 0 złotych, tak więc opodatkowaniu podlegać będzie przychód. Natomiast przy sprzedaży akcji Spółki X, jako koszty uzyskania przychodów Dom Maklerski wykaże Klientowi całość wydatków poniesionych na nabycie akcji Spółki X. Może to doprowadzić do wykazania Klientowi dużej straty (ponieważ w związku z podziałem wartość akcji Spółki X spadła, tym samym koszty pierwotne poniesione na nabycie akcji Spółki X przewyższą przychód uzyskany z ich sprzedaży w dniu obecnym), którą Klient będzie mógł w kolejnych 5 latach potrącać z przychodem tego samego źródła. Z drugiej jednak strony strata ta zostanie zrównoważona koniecznością uiszczenia przez Klienta wysokiego podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży premiowych akcji Spółki Y, ponieważ podatek będzie uiszczany przez Klienta od przychodu w związku z wykazaniem przez Dom maklerski zerowych kosztów uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj