Interpretacja Prezydenta Miasta Zamościa
F.III.3127/1/2007
z 4 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
F.III.3127/1/2007
Data
2007.05.04



Autor
Prezydent Miasta Zamościa


Temat
Opłata skarbowa --> Zakres przedmiotowy --> Przedmiot opłaty skarbowej


Słowa kluczowe
drewno
opłata skarbowa
świadectwo


Pytanie podatnika
Czy świadectwo legalności pozyskania drewna wydawane z urzędu podlega opłacie skarbowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l, § 3 i § 4, art. 14b § l, § 2 i § 7 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, póz. 60 z późń.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.03.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiamudzielić pisemnej interpretacji w przedmiotowej sprawie:

Mając na względzie treść art. l ust. l pkt l lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, póz. 1635), świadectwo legalności pozyskania drewna wydawane jest z urzędu, a zatem nie podlega opłacie skarbowej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § l, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 22.03.2007r. wnioskodawca zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie ustawy o opłacie skarbowej, jego zdaniem świadectwo legalności pozyskania drewna jest zaświadczeniem i z tego powodu podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł, tj. w wysokości określonej w części II, pkt 21 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej.
Ustosunkowując się do wniosku, wyjaśniam, co następuje:

Stosownie do art. l ust. l pkt. l lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej ( Dz.U. Nr 225, póz. 1635), opłacie skarbowej podlega wydanie zaświadczenia na wniosek.

Zgodnie z art. 14a ust. 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (jedn. tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 45, póz. 435 z późń.zm.), drewno pozyskane w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa cechuje starosta, który wystawia właścicielowi lasu dokument stwierdzający legalność pozyskania drewna. Dokumentem stwierdzającym legalność pozyskania drewna jest świadectwo legalności pozyskania drewna, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z dnia 24 lutego 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad cechowania drewna, wzorów urządzeń do cechowania i zasad ich stosowania oraz wzoru dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna (Dz.U. Nr 36, póz. 201 z późń.zm.). Cechowania drewna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa dokonuje starosta niezwłocznie po zawiadomieniu przez właściciela lasu o pozyskaniu drewna, co wynika z 9 pkt 3 cyt Rozporządzenia.

Zdaniem organu podatkowego, cechowanie drewna co do zasady dokonywane jest z urzędu. Właściciel lasu zawiadamia starostę o pozyskaniu drewna, a nie występuje z własnej inicjatywy z wnioskiem, natomiast starosta ma obowiązek stwierdzić legalność pozyskania drewna wydając stosowny dokument tj. świadectwo legalności pozyskania drewna.

Mając na względzie treść art. l ust.l pkt l lit. b ustawy o opłacie skarbowej, świadectwo to ( będące zaświadczeniem), jako wydawane z urzędu, nie podlega opłacie skarbowej.

Biorąc pod uwagę powyższe, w obowiązującym stanie prawnym, postanowiono jak na wstępie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

POUCZENIA:
Niniejsza interpretacja przepisów prawa podatkowego nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia danego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj