Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-416/08/JG
z 27 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-416/08/JG
Data
2008.05.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odpłatne zbycie
przychód
spółdzielcze prawo do lokalu
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nabytego w 2006r. w wyniku przekształcenia nabytego aktem notarialnym w 1997r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2008r. (data wpływu do tut. Biura 28 lutego 2008r.) uzupełnionym w dniu 28 kwietnia 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nabytego w wyniku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nabytego w wyniku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku, pismem z dnia 15 kwietnia 2008r. Znak: IBPB2/415-416/08/JG wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 28 kwietnia 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 2 kwietnia 1997r. wnioskodawczyni nabyła odpłatnie na podstawie aktu notarialnego lokal mieszkalny (własnościowe spółdzielcze mieszkanie) z księgą wieczystą na własność, na którą został dokonany wpis hipoteczny, a w sierpniu 2006r. na podstawie aktu notarialnego, przekształciła je na wyodrębnioną własność tj. nabyła jedynie część gruntu przypadającą na to mieszkanie, gdyż w 1997r. Urząd Miasta nie udostępnił jeszcze gruntów do sprzedaży.

Wnioskodawczyni podkreśliła, iż na początku bieżącego roku w związku z planami zmiany miejsca zamieszkania, co implikowało sprzedaż dotychczasowego mieszkania i kupno nowego, zwróciła się do organu podatkowego o informację dotyczącą przedmiotowej sprzedaży. Z informacji uzyskanej w organie podatkowym wynika, iż sprzedaż mieszkania nie będzie podlegała podatkowi w sytuacji spełnienia warunku, że dotychczasowe mieszkanie jest własnością nie krócej niż 5 lat. Natomiast w przypadku dokonania darowizny ze służebnością przy określeniu właścicielem nowego mieszkania osoby z rodziny, darowizna taka jest wolna od opłat skarbowych.

Sprzedaż przedmiotowego mieszkania nastąpiła w dniu 25 lutego 2008r. W trakcie sporządzania aktu notarialnego stwierdzającego sprzedaż wnioskodawczyni dowiedziała się, iż 5 letni okres własności liczy się osobno od daty przekształcenia mieszkania na wyodrębnioną własność. Jednakże sprzedaż mieszkania była zbyt zaawansowana by wnioskodawczyni mogła się z niej wycofać bez ponoszenia kosztów związanych z zerwaniem umowy przedwstępnej. Wskazała, iż sprzedaż nieruchomości podyktowana została koniecznością życiową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym wnioskodawczyni podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ze sprzedaży nieruchomości w sytuacji, gdy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabyła w 1997r., w 2008r. upłynął jedenasty rok od zakupu, a w 2006r. nabyła jedynie część gruntu przypadającą na to mieszkanie...

Wnioskodawczyni uważa, iż nie podlega opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, ponieważ spółdzielcze w własnościowe prawo do lokalu, nabyła w 1997r. czyli 11 lat temu, a w 2006r. dokonała jedynie wykupu części gruntu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odpłatne zbycie nieruchomości ( w tym lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość) lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodów podlegające opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a – c nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa powyżej, zgodnie z art. 28 ust. 2 ww. ustawy ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Powyższe zasady opodatkowania mają zastosowanie do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw nabytych do dnia 31 grudnia 2006r. Stosownie bowiem do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r. Z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 1997r. wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które następnie w 2006r. przekształcono w lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość (lokal wraz z przynależną częścią gruntu).

Z przytoczonych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przy ocenie, czy w przypadku zbycia nieruchomości ( w tym lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość) nabytej w wyniku zawarcia aktu notarialnego obejmującego przeniesienie własności części gruntu i związanego z nim lokalu mieszkalnego, do którego przysługiwało uprzednio spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, powstaje przychód podlegający opodatkowaniu – decydujące jest, czy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, do daty sprzedaży upłynęło 5 lat.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności stanu faktycznego i przywołane przepisy prawa uznać należy, że wnioskodawczyni nabyła aktem notarialnym prawo do lokalu mieszkalnego w dniu 2 kwietnia 1997r. Ustanowienie odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie na wnioskodawczynię prawa własności nastąpiło w 2006r., niemniej jednak zdarzenia tego nie należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2006r. nastąpiła bowiem jedynie zamiana formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Ustanowienie odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przynależnego do tego lokalu mieszkalnego gruntu jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Faktyczne nabycie zbytego w 2008r. lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu gruntem nastąpiło z chwilą pierwotnego nabycia lokalu mieszkalnego czyli w 1997r.

Wobec tego sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jej nabycie, co oznacza, iż przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52§ 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj