Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-197/08/MW
z 29 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-197/08/MW
Data
2008.05.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
darowizna
działalność gospodarcza
przychód
świadczenie nieodpłatne


Istota interpretacji
1. Czy powinnam zaliczyć wartość przekazanych książek do przychodów prowadzonej działalności gospodarczej i zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?
2. Czy w tej sytuacji na konieczność zapłaty podatku lub jego niezapłacenia ma wpływ zapis znajdujący się w statucie Szkoły Wyższej, dotyczący przejścia majątku na własność założyciela?



Wniosek ORD-IN 721 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani O., przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura – 3 marca 2008 r.), uzupełnionym w dniu 14 maja 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania książek od niepublicznej Szkoły Wyższej, w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania książek od niepublicznej Szkoły Wyższej, w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego tez pismem z dnia 6 maja 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia.W dniu 14 maja 2008 r. uzupełniono braki formalne wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadzi Szkoły Niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych. Prowadzi także różnego rodzaju kursy, z kursami prawa jazdy włącznie. W 2003 roku wnioskodawczyni została również założycielem Szkoły Wyższej. Jest to uczelnia prywatna i posiada osobowość prawną.W październiku 2007 roku Szkoła Wyższa została postawiona w stan likwidacji. W związku z tym Szkoła Wyższa chce przekazać wnioskodawczyni, jako osobie fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą książki z biblioteki o znacznej wartości.Ponadto wnioskodawczyni zaznaczyła, iż w statucie Szkoły Wyższej znajduje się następujący zapis: „Majątek uczelni pozostały po likwidacji uczelni przechodzi na własność założyciela”.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytania:

4. Czy powinnam zaliczyć wartość przekazanych książek do przychodów prowadzonej działalności gospodarczej i zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych...
5. Czy w tej sytuacji na konieczność zapłaty podatku lub jego niezapłacenia ma wpływ zapis znajdujący się w statucie Szkoły Wyższej, dotyczący przejścia majątku na własność założyciela...

Zdaniem wnioskodawczyni osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą po otrzymaniu książek od Szkoły Wyższej będącej osobą prawną nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, a zapis w statucie Szkoły Wyższej nie ma znaczenia, gdyż przekazanie książek ma nastąpić w trakcie likwidacji, a nie po likwidacji uczelni.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przy czym w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125. W świetle art. 11 ust. 2 ww. ustawy wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.Natomiast stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 125 ww. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 514 ze zm.) do I i II grupy podatkowej zalicza się:

  • małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, i teściów,
  • zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż wartość otrzymanych nieodpłatnie od Szkoły Wyższej książek stanowić będzie przychód z prowadzonej przez wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej.Ponadto zauważyć należy, iż postanowienia statutu Szkoły Wyższej nie mogą mieć wpływu na skutki podatkowe dokonywanych przez nią czynności prawnych. A zatem, na gruncie przedmiotowej sprawy, bez znaczenia pozostaje zapis w statucie Szkoły Wyższej, który stanowi, iż „Majątek Uczelni pozostały po likwidacji Uczelni przechodzi na własność założyciela”.

W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.





doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj