Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-58/08/RS
z 23 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-58/08/RS
Data
2008.04.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
dom jednorodzinny
działalność gospodarcza
majątek prywatny
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy w przypadku sprzedaży gruntu wraz z jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, który został nabyty na użytek prywatny należy odprowadzić podatek VAT, jeśli tak to z jaką stawką?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2008 r. (data wpływu 23 stycznia 2008 r.) uzupełnionym dnia 10 marca 2008 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży domu jednorodzinnego wraz z gruntem - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży domu jednorodzinnego wraz z gruntem.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Nie prowadzi Pani żadnej działalności gospodarczej oraz nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Natomiast mąż Pani prowadzi działalność gospodarczą w zakres której wchodzi budownictwo, ale głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest doradztwo w prowadzeniu działalności gospodarczej i zarządzaniu. Ponadto w treści wniosku wskazano, że Pani mąż w ramach prowadzonej działalności nie uzyskiwał, ani nie planuje uzyskiwać żadnych przychodów z tytułu budownictwa. Pani wraz z mężem dwa lata temu nabyła dwie nieruchomości gruntowe – sąsiadujące ze sobą działki. Grunty te zostały zakupione do majątku prywatnego na prywatne cele mieszkaniowe. Ponadto przedmiotowe działki nigdy nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej męża. Na działkach tych rozpoczęto budowę dwóch domów jednorodzinnych na własne potrzeby mieszkaniowe (jeden dom dla Pani i męża, a drugi dla córek). Obecnie zmuszona jest Pani sprzedać jeden z domów, którego powierzchnia użytkowa ma około 200 m2. Przedmiotowy dom będący w trakcie budowy nie będzie zasiedlony ani zamieszkany przed sprzedażą. W przeszłości będąc stanu wolnego nabyła Pani mieszkanie (własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego), które sprzedała po upływie 5 lat. Budowane domy traktowane były jako prywatne „zabezpieczenie mieszkaniowe” a wydatki na nie ponoszone nie były rozliczane przez męża w ramach prowadzonej działalności (budownictwa).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku sprzedaży gruntu wraz z jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, który został nabyty na użytek prywatny należy odprowadzić podatek VAT, jeśli tak to z jaką stawką...


Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega m. in. sprzedaż nieruchomości. Sprzedaż domu spowodowana jest wyłącznie zmianą planów życiowych. Domy te miały zaspokoić potrzeby socjalno-bytowe. Nieruchomość ta została nabyta do majątku prywatnego nie związanego z działalnością męża i na własne cele mieszkaniowo-rodzinne, a nie w celu dalszej odsprzedaży. Ponadto Pani wraz z mężem nie jesteście podatnikami w obrocie nieruchomości. Według Pani podatnikiem w obrocie nieruchomości jest podmiot, który jest handlowcem i częstotliwie obraca budynkami, lokalami albo gruntami. Mąż prowadzi działalność gospodarczą i pomimo, że w zakresie działalności jest budownictwo, co wynika z wpisu do ewidencji to z tego tytułu nie uzyskiwał żadnych przychodów. Mąż świadczy usługi doradztwa w zakresie marketingu i zarządzania. Wobec powyższego sprzedaż nieruchomości (majątku osobistego) ma charakter jednorazowy, a więc nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 2 pkt 6 przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl postanowień art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Art. 15 ust. 2 wskazuje, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powołane regulacje prawne wskazują, iż niezbędnymi warunkami opodatkowania określonej czynności jest aby dostawa towarów lub świadczenie usług były opodatkowane tym podatkiem, a z kolei podmiot lub osoba wykonująca daną czynność musi zostać uznana za podatnika podatku od towarów i usług.

Z treści art. 2 pkt 6 ustawy wynika, ze dostawa budynku lub lokali mieszkalnych jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Zgodnie z art. 15 istotnym warunkiem jest jednak aby dostawa towarów była dokonana przez podatnika tego podatku w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Generalnie działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stanowi profesjonalny obrót, realizowany w sposób ciągły i zorganizowany. Z działalnością gospodarczą mamy do czynienia także wtedy, gdy określone czynności wykonywane są sporadycznie lub nawet jednorazowo, ale tylko wówczas gdy okoliczności dostawy towaru lub świadczenia usługi wskazują na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika zamiar dokonania jednorazowej sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek osobisty. Jeżeli więc osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży majątku osobistego – gruntu wraz z domem jednorodzinnym – budowanym w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych a nie jego zbycia, w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru. Wobec powyższego czynności te nie mogą być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Zarówno działka jak i posadowiony na niej budynek będące przedmiotem interpretacji nie były związane z jakąkolwiek działalnością gospodarczą Pani czy męża. Zatem osoba dokonująca dostawy przedmiotowej nieruchomości nie uzyskuje statusu podatnika podatku od towarów i usług.

Z uwagi na powyższe w opisanej sytuacji sprzedaż budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z gruntem nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj