Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-600/08-4/JK
z 30 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-600/08-4/JK
Data
2008.07.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
garaż
miejsce postojowe
prawa majątkowe
sprzedaż
zbycie praw majątkowych


Istota interpretacji
Czy do opisanej wyżej transakcji sprzedaży i przychodów z niej uzyskanych znajduje zastosowanie zwolnienie od zapłaty podatku przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy oraz w jaki sposób należy udokumentować przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) (spłata wcześniej zaciągniętego kredytu na nabycie lokalu mieszkalnego)?



Wniosek ORD-IN 286 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29.03.2008 r. (data wpływu 04.04.2008 r.) oraz w piśmie z dnia 10.07.2008 r. (data nadania: 11.07.2008 r., data wpływu: 14.07.2008 r.) uzupełniające wezwanie Nr IPPB2/415-600/08-2/JK z dnia 12.06.2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.04.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym oraz udziału w drodze dojazdowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2001 r. Wnioskodawca zakupił od developera nieruchomość stanowiącą samodzielny lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym wraz z udziałem w gruncie oraz udział wynoszący 1/5000 części nieruchomości stanowiącej drogę dojazdową do działki, na której znajduje się budynek. W roku 2004 Wnioskodawca zakupił udział wynoszący 27/505 części w nieruchomości stanowiącej wielostanowiskowy garaż podziemny w wymienionym wcześniej budynku wraz z udziałem w gruncie oraz kolejny udział wynoszący 1/5000 części w nieruchomości stanowiącej drogę dojazdową. W marcu 2008 r. Wnioskodawca sprzedał wszystkie wyżej wymienione nieruchomości oraz udziały w nieruchomościach. W roku 2007 Wnioskodawca zakupił od developera inną nieruchomość mieszkalną zaciągając na ten cel kredyt hipoteczny. Przychody uzyskane w 2008 r. ze sprzedaży nieruchomości zakupionych w roku 2004, zgodnie z obowiązującą ustawą (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ale w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.) podlegają zryczałtowanemu podatkowi od przychodu w wysokości 10% (art. 28 ust. 2 oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a). Poprzez infolinię w Krajowej Informacji Podatkowej Wnioskodawca uzyskał potwierdzenie stanowiska, iż do uzyskanych przychodów nie ma zastosowania zasada zapłaty podatku pod warunkiem złożenia oświadczenia w terminie do 14 dni od daty sprzedaży, o przeznaczeniu uzyskanego przychodu na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a)-e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy składaniu dokumentu PIT-23 wraz z oświadczeniem we właściwym urzędzie skarbowym Wnioskodawca został poinformowany, iż do przychodu uzyskanego z opisanej wyżej transakcji nie mają zastosowania zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 32. W związku z powyższym Wnioskodawca dokonał korekty ww. deklaracji. Wnioskodawca zapoznając się z orzeczeniem, na które powołała się urzędniczka, stwierdził, iż popełniła ona błąd bowiem orzeczenie to dotyczy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa miejsca postojowego (czyli prawa majątkowego a nie udziału w nieruchomości) i rozstrzyga o zasadzie na jakiej powinien być zapłacony podatek, a nie od zasadności stosowania, bądź nie, zwolnienia z jego zapłaty przy spełnieniu określonych warunków. W związku z powyższym w kolejnym dniu Wnioskodawca złożył korektę zeznania PIT-23 wraz z oświadczeniem o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy.

Pismem z dnia 12.06.2008 r. tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie, którego stanu faktycznego dotyczy wniosek czy opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym czy też opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości stanowiącej drogę dojazdową. Pismem z dnia 14.07.2008 r. Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek precyzując, iż złożony wniosek dotyczy transakcji sprzedaży udziału w nieruchomości stanowiącej wielostanowiskowy garaż podziemny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do opisanej wyżej transakcji sprzedaży i przychodów z niej uzyskanych znajduje zastosowanie zwolnienie od zapłaty podatku przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy oraz w jaki sposób należy udokumentować przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) (spłata wcześniej zaciągniętego kredytu na nabycie lokalu mieszkalnego)...

Zdaniem Wnioskodawcy

Sprzedaż udziału w nieruchomości stanowiącej wielostanowiskowy garaż oraz w nieruchomości stanowiącej drogą dojazdową zalicza się do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8, natomiast spłata kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego zalicza się do celów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy. W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że przysługuje mu zwolnienie z zapłaty 10% podatku od uzyskanego przychodu, pod warunkiem złożenia oświadczenia w terminie 14 dni od daty sprzedaży oraz przeznaczenia uzyskanego przychodu na spłatę zaciągniętego kredytu w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży.

Natomiast wystarczającą dokumentacją będą:

  • wydruki potwierdzenia przelewów w kwocie uzyskanego przychodu, dokonanych w terminie do dwóch lat od sprzedaży nieruchomości na rachunek do spłaty kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego,
  • umowa kredytu hipotecznego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Prawo majątkowe to prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego. Do praw majątkowych zalicza się m.in. prawa rzeczowe (własność, użytkowanie wieczyste oraz ograniczone prawa rzeczowe). Niektóre z tych praw majątkowych stanowią źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 lub art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 28 ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek ten ustalany jest w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Katalog praw majątkowych zawarty w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że jedynie w enumeratywnie wymienionych przypadkach, gdy następuje odpłatne zbycie ściśle wskazanych w nim praw majątkowych, uzyskane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu na zasadach szczególnych, określonych w art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, t. j. w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Powyższy katalog nie zawiera spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym, co nie oznacza, iż sprzedaż takiego prawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stosownie bowiem do treści art. 10 ust. 1 pkt 7, za źródło przychodu uznaje się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W świetle powyższego, spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego, jako prawo majątkowe inne niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podlega opodatkowaniu jako źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy. Dochody uzyskane z tej sprzedaży powinny być opodatkowane na tzw. zasadach ogólnych określonych m.in. w art. 9, według skali podatkowej zawartej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ogólna zasada dotycząca sposobu ustalania dochodów z poszczególnych źródeł przychodów została określona w ust. 2 tego przepisu, który stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Dochodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest więc nadwyżka przychodów ze sprzedaży praw majątkowych nad kosztami uzyskania przychodów z tego źródła. Ogólna zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym w 2004 r. Wnioskodawca zakupił udział wynoszący 27/505 części w nieruchomości stanowiącej wielostanowiskowy garaż podziemny. W roku 2007 Wnioskodawca zakupił od developera inną nieruchomość zaciągając na ten cel kredyt. Natomiast w 2008 r. Wnioskodawca sprzedał ww. miejsce postojowe w wielostanowiskowym garażu podziemnym. Przychód z tej sprzedaży chciałby przeznaczyć na spłatę ww. kredytu.

Reasumując należy stwierdzić, że przychód który Wnioskodawca uzyskał z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym podlega opodatkowaniu zgodnie z wyżej opisanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo należy dodać, iż zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do źródeł przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości wymienionych enumeratywnie w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Powyższy przepis nie ma zastosowania do przychodu uzyskanego ze sprzedaży miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym ponieważ stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj