Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-326/08-7/AK
z 29 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-326/08-7/AK
Data
2008.04.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
obowiązek podatkowy
przemieszczanie towarów
skład konsygnacyjny


Istota interpretacji
Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów dokonywanych przez magazyn konsygnacyjny, dla których podatnikiem jest nabywca tych towarów, powstanie zgodnie z art. 19 ust. 20 w powiązaniu z art. 19 ust. 1 i ust. 4 z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu od zakończenia okresu rozliczeniowego



Wniosek ORD-IN 578 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. …, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2008r. (data wpływu 21 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności produkcji opakowań z tektury falistej zamierza zawrzeć ze swoim dostawcą papieru umowę, zgodnie z którą dostawca będzie prowadził na terenie fabryki Wnioskodawcy magazyn konsygnacyjny w celu zapewnienia Wnioskodawcy dostaw „just in time”. Produkcja opakowań w zakładzie Wnioskodawcy ma charakter ciągły. Pobrania papieru stanowiącego główny surowiec wykorzystywany do produkcji następują co najmniej kilka razy w ciągu doby. W celu zapewnienia dostawcy miejsca do prowadzenia magazynu, Wnioskodawca zamierza zawrzeć z nim umowę najmu powierzchni magazynowej wraz z obsługą. Dostawca jest podmiotem zarejestrowanym dla potrzeb podatku VAT w kraju Unii Europejskiej. Dostawca nie uzyskał rejestracji dla potrzeb podatku VAT w Polsce. Jego działalność na terenie Polski ogranicza się do dostaw papieru dla polskich kontrahentów.

Wnioskodawca chciałby rozliczać pobrania papieru z magazynu raz w miesiącu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy w przypadku rozliczania podatku VAT przez wnioskodawcę powstaje obowiązek podatkowy...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 19 ust. 20 ustawy o VAT w przypadku dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, odpowiednie zastosowanie mają m. in. ust 1-4 art. 19 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 19 ust. 4 obowiązek podatkowy powstaje po wystawieniu faktury przez dostawcę, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wydania towaru. Przez wydanie towaru rozumieć należy każdorazowo moment pobrania papieru z magazynu konsygnacyjnego przez Wnioskodawcę, jako że dopiero w tym momencie wnioskodawca staje się właścicielem pobranego towaru. Z uwagi na charakter sprzedaży (wielokrotne pobrania w zależności od potrzeb produkcyjnych) wnioskodawca stoi na stanowisku, że sprzedaż ta ma charakter ciągły, i zastosowanie ma wobec tego § 13 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. (Dz. U. z 2005r., nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

W przypadku, gdy na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT podatek należny z tytułu dostawy rozliczany jest przez nabywcę, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, wystawiane są przez nabywcę faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą dostawy dokonane w tym okresie. Wobec tego w przedmiotowej sprawie nabywca będzie uprawniony do wystawienia faktury wewnętrznej nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), przepisy ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a, pkt 3 i 5 oraz ust. 16-17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Jak stanowi art. 19 ust. 1 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast w myśl art. 19 ust. 4 cyt. ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jak wynika zatem z przywołanych powyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wydania towaru lub wykonania usługi, a gdy dostawa towarów lub wykonanie usługi winny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej wystawienia, nie później niż w 7. dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Te same przepisy odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego znajdą zastosowanie, gdy podmiotem zobowiązanym do jego naliczenia i odprowadzenia, będzie podmiot, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5, który stanowi, iż podatnikami są również osoby prawne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności produkcji opakowań z tektury falistej zamierza zawrzeć ze swoim dostawcą papieru umowę, zgodnie z którą dostawca będzie prowadził na terenie fabryki Wnioskodawcy magazyn konsygnacyjny. Dostawca jest podmiotem zarejestrowanym dla potrzeb podatku od wartości dodanej w kraju Unii Europejskiej. Dostawca nie uzyskał rejestracji dla potrzeb podatku VAT w Polsce. Jego działalność na terenie Polski ogranicza się do dostaw papieru dla polskich kontrahentów.

Z uwagi na fakt, iż w stanie faktycznym wskazanym w niniejszym wniosku podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu dostawy tego towaru będzie nabywca, tj. Wnioskodawca, zastosowanie znajdą również przepisy art. 106 ust. 7 cyt. ustawy - Spółka zobowiązana będzie do sporządzenia faktury wewnętrznej dokumentującej fakt rozliczenia należnego podatku od towarów i usług z tytułu nabycia towaru ze składu konsygnacyjnego. Powyższy przepis daje możliwość wystawienia jednej faktury wewnętrznej za cały okres rozliczeniowy, którym w tym przypadku jest okres jednego miesiąca.

Zatem biorąc pod uwagę przywołane powyżej przepisy prawa podatkowego – ustawy o podatku od towarów i usług oraz stan faktyczny przedstawiony w niniejszym wniosku, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów dokonywanych przez magazyn konsygnacyjny, dla których podatnikiem jest nabywca tych towarów, tzn. Wnioskodawca, powstanie zgodnie z art. 19 ust. 20 w powiązaniu z art. 19 ust. 1 i ust. 4 z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu od zakończenia okresu rozliczeniowego (okresu jednego miesiąca).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj