Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-287/08-4/EK
z 12 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-287/08-4/EK
Data
2008.08.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
pracownik
szkolenie pracownicze
środek obrotowy
świadczenia na rzecz pracowników
wydatki na rzecz pracowników


Istota interpretacji
Czy koszty organizacji spotkań biznesowych i integracyjnych pracowników stanowią, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów Spółki?



Wniosek ORD-IN 434 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2008 r. (data wpływu 12.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją spotkań integracyjnych i biznesowych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 31 lipca 2008 r. (data wpływu 08.08.2008 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją spotkań integracyjnych i biznesowych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 2005 Spółka rozpoczęła w Polsce działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy są usługi związane z produkcją polaryzatorów do ekranów LCD. Usługi świadczone przez Spółkę polegają na obróbce polaryzatorów, a w szczególności zalaminowaniu polaryzatora z folią ochronną, wycięcia go na odpowiedni wymiar (w zależności od wielkości ekranu LCD) oraz oszlifowaniu jego krawędzi. W ramach swojej struktury organizacyjnej Spółka posiada kilkanaście działów produkcyjnych oraz administracyjnych, np. dział cięcia, laminowania, szlifowania, a także dział księgowości, kadr, spraw ogólnych, utrzymania ruchu, itp. Praca na działach produkcyjnych odbywa się w systemie zmianowym od poniedziałku do piątku. Ponadto w przypadkach okresów zintensyfikowania pracy (z uwagi na dużą ilość zamówień od kontrahenta), praca odbywa się także w godzinach nadliczbowych oraz w soboty.

W celu zmotywowania oraz zintegrowania zespołu pracowniczego, a także poprawy komunikacji wewnątrz firmy, Spółka organizuje zarówno spotkania integracyjne, jak i biznesowe pracowników. W spotkaniach tych uczestniczą wyłącznie pracownicy Spółki. Celem takich spotkań jest przedstawienie pracownikom bieżącej sytuacji w Spółce, określenie celów poszczególnych działów na kolejne okresy, a także sprawdzenie wykonania zaplanowanych wcześniej zadań oraz zmotywowanie pracowników do efektywnej pracy poprzez zaprezentowanie wyników i osiągnięć najlepszych pracowników. Prezentacja taka ma na celu nagrodzenie pracownika poprzez wyraz uznania dla efektów jego pracy, a przez to zachętę dla pozostałych pracowników do poprawy wyników. Ponadto spotkania takie mają na celu zintegrowanie pracowników poszczególnych działów tak, aby poprzez poprawę komunikacji w firmie zapewnić jak najlepszą współpracę, a przez to poprawę efektów pracy i zysków przedsiębiorstwa.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszty organizacji spotkań biznesowych i integracyjnych pracowników stanowią, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodu. Przy czym kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności Spółki i związane z jej funkcjonowaniem. Koszty te muszą być ponoszone w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W odniesieniu do kosztów organizacji spotkań motywacyjno-integracyjnych oraz biznesowych pracowników, Spółka stoi na stanowisku, iż tego rodzaju koszty mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Koszty te, zdaniem Spółki, są kosztami pracowniczymi, pośrednio związanymi z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami. Spotkania takie mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników oraz w przypadku spotkań biznesowych – analizę wyników Spółki oraz określenie celów i planów poszczególnych działów na przyszłe okresy.

W opinii Spółki, działania takie niewątpliwie mają na celu poprawę efektywności i wydajności pracy, a przez to poprawę wyników finansowych Spółki, a koszty z nimi związane mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Zatem kosztem uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Kosztami podatkowymi mogą być również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników oraz inne świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Do kosztów tych zaliczyć również można wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich spotkań biznesowych i integracyjnych.

Jak podkreśla Spółka, spotkania takie mają na celu poprawę atmosfery pracy, integrację pracowników oraz w przypadku spotkań biznesowych – analizę wyników Spółki i określenie celów poszczególnych działów w przyszłych okresach. Biorąc pod uwagę powyższe, nie budzi wątpliwości fakt, iż przedmiotowe wydatki związane są z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, mają na celu zwiększenie efektywności pracy, a w efekcie służą uzyskaniu lub zwiększeniu przychodów.

Należy przy tym zauważyć, że stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Stąd, aby wydatki na organizację spotkań integracyjnych oraz biznesowych, których uczestnikami są pracownicy Spółki, mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, muszą zostać sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, a nie z funduszu socjalnego. Dodać również należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

W związku z powyższym, wydatki związane z organizacją spotkań biznesowych i integracyjnych, sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz stosownie do powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy, racjonalności dla osiągnięcia przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, iż w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zapewnieniem pracownikom posiłków w postaci lunchu wydana została odrębna interpretacja z dnia 12 sierpnia 2008 r. nr ILPB3/423-287/08-3/EK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj