Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-403/08/PC
z 13 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-403/08/PC
Data
2008.08.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
spółdzielnie rolnicze
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w sytuacji gdy Spółdzielnia nie prowadzi produkcji rolnej wypłacone wynagrodzenia członkom winna stanowić koszt uzyskania przychodu czy zostać uznane za dochody wolne w myśl art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 887 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K. M. przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 maja 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynagrodzeń wypłaconych członkom Spółdzielni nie prowadzącej produkcji rolnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynagrodzeń wypłaconych członkom Spółdzielni nie prowadzącej produkcji rolnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca przeprowadzał badanie sprawozdania finansowego rolniczej spółdzielni produkcyjnej działającej w oparciu o ustawę z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze oraz statut Spółdzielni. Spółdzielnia, w której przeprowadzono badanie sprawozdania finansowego nie prowadzi produkcji rolnej.Występują wątpliwości w interpretacji przez Spółdzielnie i biegłego badającego sprawozdanie - czy zaliczać wynagrodzenia za pracę członków do kosztów uzyskania przychodu czy uznać wypłacone wynagrodzenia członków Spółdzielni za dochody wolne w myśl art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).Ma to istotne znaczenie w sytuacji gdy wypłacone wynagrodzenia członkom przewyższają osiągnięty dochód ogólny.Przy zaliczaniu tych wynagrodzeń do kosztów uzyskania przychodu w zeznaniu rocznym CIT-8, wystąpi strata, która może podlegać pokryciu w latach następnych, natomiast przy uznaniu wynagrodzeń o których mowa za dochody wolne - zostaną one uznane do wysokości osiągniętego dochodu ogólnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji gdy Spółdzielnia nie prowadzi produkcji rolnej wypłacone wynagrodzenia członkom winny stanowić koszt uzyskania przychodu czy zostać uznane za dochody wolne w myśl art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy wypłacone wynagrodzenia członkom Spółdzielni winny być uznane za dochody wolne od podatku w myśl art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłącza ze zwolnień opłaty za pracę związanej z produkcją inną niż rolnicza.Art. 17 ust. 1 pkt 15 ww. ustawy wyraźnie określa, że wolne od podatku są dochody z działalności pozarolniczej i z działów specjalnych produkcji rolnej przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną, a także ich domowników - jeżeli wynagrodzenia te są związane z wymienioną działalnością.Określenie użyte „innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną" jest zdaniem wnioskodawcy określeniem rodzaju innej spółdzielni niż rolnicza spółdzielnia produkcyjna.- Rolnicze spółdzielnie produkcyjne działają na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze oraz statutu Spółdzielni.- zgodnie z art. 138 Prawa spółdzielczego „przedmiotem działalności rolniczej spółdzielni produkcyjnej jest prowadzenie wspólnego gospodarstwa rolnego oraz działalności na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych członków. Spółdzielnia może również prowadzić inną działalność gospodarczą".- w myśl art. 158 § 1 Prawa spółdzielczego - Członkowie wynagradzani są za pracę w formie udziału w dochodzie podzielnym stosownie do wkładu ich pracy.- Dochód podzielny jak wynika z art. 171 § 1 stanowi część dochodu ogólnego po dokonaniu odpisów, o których mowa w art. 154a, 167 i 168 i podlega podziałowi między członków i domowników z tytułu wykonywania pracy.Dochód ogólny spółdzielni stanowi różnicę między przychodem uzyskanym w danym roku obrachunkowym z produkcji i usług oraz zysków nadzwyczajnych a sumą poniesionych kosztów na tę działalność, pomniejszoną o straty nadzwyczajne i należne podatki oraz powiększoną lub pomniejszoną o różnicę wartości zapasów między stanem na koniec roku obrachunkowego a stanem na początek tego roku co wynika z art. 166 Prawa spółdzielczego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody z działalności pozarolniczej i z działów specjalnych produkcji rolnej, przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną, a także ich domowników - jeżeli wynagrodzenia te są związane z wymienioną działalnością.Z powyższego przepisu wynika, że zwolnienie to obejmuje tylko i wyłącznie te dochody przed opodatkowaniem, które zostały przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków Spółdzielni (i ich domowników) zajmujących się produkcją rolną – jeżeli wynagrodzenia te są związane z tą właśnie działalnością. Innymi słowy zwolnieniu podlega tylko ta część dochodu spółdzielni osiągnięta z działalności pozarolniczej, która została przeznaczona na wynagrodzenie członkom i domownikom zajmującym się produkcją rolną. W przedmiotowej sprawie Spółdzielnia nie prowadzi produkcji rolnej, tak więc dochód przekazany na wynagrodzenia dla członków Spółdzielni nie będzie podlegał zwolnieniu.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Wynagrodzenia wypłacone członkom Spółdzielni jeśli pozostają w ścisłym związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że stanowisko zawarte we wniosku – jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W art. 14k ww. ustawy Ordynacja podatkowa wyrażona jest tzw. zasada nieszkodzenia, która oznacza że podmiot który zastosował się do interpretacji, nie może ponosić negatywnych skutków prawnych. Zgodnie z art. 14k § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. Także z treści art. 14m a zwłaszcza § 3 i 4 wynika iż w przypadku zastosowania się do wydanej interpretacji indywidualnej ochroną objęty jest podatnik.

Ochroną prawną dotyczącą podmiotów, które zastosowały się do interpretacji prawa podatkowego w sytuacjach określonych w art. 14k i art. 14m, objęto także podmioty wymienione w art. 14n. Zgodnie z art. 14n § 1 przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku:

  1. zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki - w zakresie dotyczącym działalności tej spółki;
  2. zastosowania się przez oddział lub przedstawicielstwo do interpretacji indywidualnej dotyczącej działalności tego oddziału lub przedstawicielstwa wydanej przed powstaniem tego oddziału lub przedstawicielstwa na wniosek tworzącego je przedsiębiorcy.

Mając na względzie powyższe przepisy należy stwierdzić, iż skoro przedmiotem wniosku z dnia 8 maja 2008 r. są skutki podatkowe wynagrodzeń wypłaconych przez inny niż wnioskodawca podmiot tj. Spółdzielnię to niniejsza interpretacja indywidualna nie zapewnia ochrony temu podmiotowi. Z tego też względu wypełniając obowiązek wynikający z art. 14 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta wraz z informacją o dacie doręczenia zostanie przesłana do organu podatkowego oraz organu kontroli skarbowej właściwego dla wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj