Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-457B/08/EŁ
z 26 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-457B/08/EŁ
Data
2008.08.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynek usługowy
faktura
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
roboty budowlane
usługi budowlane


Istota interpretacji
Wystawianie faktur na nazwisko inwestora w odniesieniu do całości robót budowlanych w budynku mieszkalno-usługowym.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2008 r. (data wpływu 28 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur na nazwisko inwestora, tj. osoby fizycznej, w odniesieniu do całości wykonywanych robót budowlanych w budynku mieszkalno-usługowym - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 maja 2008 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur na nazwisko inwestora, tj. osoby fizycznej, w odniesieniu do całości wykonywanych robót budowlanych w budynku mieszkalno-usługowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Jest Pani właścicielką firmy budowlanej. W ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi polegające na budowie, remontach i modernizacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. W obecnym czasie realizuje inwestycję, która wg projektu jest budynkiem podpiwniczonym mieszkalno-usługowym. Budynek będzie pełnił funkcję mieszkalną i usługową (część usługowa to pomieszczenia parteru i jedno pomieszczenie w piwnicy). Umowę zawarto na nazwisko właściciela działki – inwestora. Umowa ryczałtowa wraz z aneksem zawarta jest na wykonanie stanu surowego wraz z elewacją i wykonaniem tynków wewnętrznych kat. III oraz posadzek cementowych z wyłączeniem robót ujętych w § 1 pkt 3 umowy czyli: ścian oporowych wjazdu do garażu, dostawy i ułożenia płytek glazurowych i terakotowych oraz paneli podłogowych, dostawy i montażu stolarki okiennej, dostawy i montażu stolarki drzwiowej wewnętrznej, robót malarskich, balustrad schodowych i balkonowych, szczyty elewacji wykonane zostaną bez faktury zewnętrznej i malowania. Umowa nie obejmuje wykonania instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i c.o. Według Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi budynek zakwalifikowano do PKOB grupa 111 klasa 1110 „Budynki mieszkalne jednorodzinne”.


Jak wynika z przedstawionej przez inwestora dokumentacji powierzchnia całkowita budynku wynosi 286,90 m2. We wniosku wskazano na podział powierzchni wraz z podaniem metrażu, co przedstawia się następująco:


  • piwnica: razem 95,51 m2 (garaż, pomieszczenie magazynowe kliniki, komunikacja, dwie piwnice, kotłownia, skład opału, klatka schodowa)
  • ,
  • parter z przeznaczeniem na działalność gospodarczą: razem 89,10 m2 (dwa gabinety stomatologiczne, łazienka gabinetu ginekologicznego, wc damski, gabinet ginekologiczny, pomieszczenia socjalne, dwa wc dla pracowników, poczekalnia, hol, recepcja, komunikacja wspólna dla części mieszkaniowej i usługowej)
  • ,
  • piętro z przeznaczeniem na część mieszkalną: razem 102,29 m2 (dwie sypialnie, łazienka, dwa korytarze, kuchnia, salon, sypialnia z łazienką, garderoba, klatka schodowa)
  • .


Pomieszczenia przeznaczone na cele mieszkaniowe z Pani wyliczenia wynoszą 190,24 m2 (piętro budynku przeznaczone w całości jako część mieszkalna 102,29 m2, komunikacja wspólna dla części mieszkalnej i usługowej 2,39 m2 oraz piwnica 95,51 m2 bez pomieszczenia magazynowego kliniki 9,95 m2). Pomieszczenia przeznaczone na działalność gospodarczą wynoszą 96,66 m2, czyli powierzchnia mieszkalna w całkowitej powierzchni budynku wynosi 66,31%.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w zaistniałej sytuacji, czyli umowy ryczałtowej zawartej na budowę budynku mieszkalno- usługowego z osobą fizyczną, w przypadku, gdy budynek służy do dwóch celów: mieszkalnego i prowadzonej działalności, wykonawca jest zobowiązany do wystawienia faktur na nazwisko inwestora, tj. na osobę fizyczną w stosunku do całości wykonywanych robót, czy może wystawić fakturę osobno na nazwisko w części mieszkalnej, a w części usługowej na firmę...


Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do sposobu wystawiania faktur, uważa Pani, że faktury dotyczące robót budowlanych dotyczące budowy budynku, który ma służyć dwóm celom, a nie dające się wyłącznie przypisać do poszczególnych części powinny być wystawione na nazwisko osoby (zgodnie z zawartą umową) jako inwestora przedmiotowej budowy, bez podziału na część mieszkalną i usługową.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis art. 106 ust. 4 ww. ustawy, stanowi, iż podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Art. 106 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

Na mocy dyspozycji wynikającej z ww. przepisu, Minister Finansów w rozdziale 4 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) określił powyższe zasady.


Elementy, jakie powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, określone zostały w § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem faktura powinna zawierać co najmniej:


  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy
  2. ,
  3. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11
  4. ,
  5. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym
  6. ,
  7. nazwę towaru lub usługi
  8. ,
  9. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług
  10. ,
  11. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto)
  12. ,
  13. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto)
  14. ,
  15. stawki podatku
  16. ,
  17. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu
  18. ,
  19. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku
  20. ,
  21. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu
  22. ,
  23. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie
  24. .


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zawarł z inwestorem, tj. osobą fizyczną będącą właścicielem działki umowę na świadczenie robót budowlanych, dotyczących budowy budynku podpiwniczonego mieszkalno–usługowego, sklasyfikowanego w grupie 111, w klasie 1110. Umowa zawarta pomiędzy inwestorem, a wykonawcą (Panią) jest umową dotyczącą wykonania stanu surowego wraz z elewacją (bez tynków zewnętrznych i malowania) i wykonaniem tynków wewnętrznych kat. III oraz posadzek cementowych. Inwestor - jak wynika z opisu przedstawionego we wniosku - zamówił kompleksową usługę, w ramach której wykonywane są prace dotyczące zarówno części mieszkalnej jak i usługowej. Uzgodnione, na podstawie złożonej oferty wynagrodzenie jest wynagrodzeniem ryczałtowym za całość świadczonych usług.

Zatem umowa zawarta pomiędzy stronami wskazuje, co jest przedmiotem świadczenia usług oraz określa nabywcę, sposób zapłaty i inne elementy konieczne do prawidłowej realizacji usługi.

Biorąc pod uwagę powyżej przywołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis, z którego wynika, że została zawarta umowa pomiędzy Panią jako wykonawcą a inwestorem (właścicielem działki), tj. osobą fizyczną, na realizację robót budowlanych dotyczącą budynku (w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne jak również części użytkowe, a nie dające się przypisać do poszczególnych części) jako całości - zatem faktura winna być wystawiona przez Panią na nazwisko inwestora, z którym zawarto umowę bez względu czy jest on osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą czy też nieprowadzącą działalność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj