Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-404B/08/RS
z 18 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-404B/08/RS
Data
2008.07.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
montaż
odliczenie podatku od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
usługi budowlane


Istota interpretacji
Czy Spółka może odliczyć w całości 22% podatek z faktury za roboty budowlano-montażowe wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego PKOB-11, w przypadku gdy podwykonawca nie posiada pełnej wiedzy, ani dokumentacji by móc skorzystać z preferencyjnej stawki 7%?



Wniosek ORD-IN 957 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2008 .r (data wpływu 5 maja 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 27 maja oraz 12 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia w całości podatku naliczonego za wykonywane roboty budowlano-montażowe - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 kwietnia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami z dnia 27 maja oraz 12 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia w całości podatku naliczonego za wykonywane roboty budowlano-montażowe.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako producent zamierza dokonywać na rzecz swoich klientów dostawy i montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Spółka jako generalny wykonawca robót budowlano-montażowych w budynkach mieszkalnych lub lokalach mieszkalnych (PKOB-11 lub 12) część robót zleca swoim podwykonawcom. Podwykonawcy wykonują zlecone prace zazwyczaj w części budynku, w zależności od dyspozycji i potrzeb Spółki, nie mając informacji o klasyfikacji budynku, w którym wykonują roboty. Za wykonywane dla Spółki usługi wystawiają fakturę VAT ze stawką podatku 22%. Roboty te, Spółka jako generalny wykonawca, sprzedaje inwestorowi opodatkowując podatkiem VAT.


W związku z powyższym, w piśmie z dnia 27 maja 2008 r., zadano następujące pytanie:


Czy Spółka może odliczyć w całości 22% podatek z faktury za roboty budowlano-montażowe wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego PKOB-11, w przypadku gdy podwykonawca nie posiada pełnej wiedzy, ani dokumentacji by móc skorzystać z preferencyjnej stawki 7%...


Zdaniem Wnioskodawcy Spółka będąc podatnikiem podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia w całości stawki 22% z faktury wystawionej przez podwykonawcę na roboty budowlano-montażowe wykonywane w budynkach mieszkalnych o PKOB-11.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z brzmienia art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony musi być ściśle związane ze sprzedażą opodatkowaną dokonywaną przez podatnika, którą - zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy - jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka, będąc generalnym wykonawcą, zleca część robót podwykonawcom. Za wykonane prace otrzymuje fakturę VAT ze stawką 22%. Roboty te, stanowiąc część robót generalnych, są sprzedawane przez Spółkę inwestorowi jako opodatkowane. Wobec powyższego zachodzi związek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. podatku naliczonego – wynikającego z faktury wystawionej przez podwykonawcę - ze sprzedażą opodatkowaną Spółki.

Reasumując, w oparciu o powołane wyżej przepisy, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez podwykonawców, o ile nie będą zachodziły ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj