Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-864/08/HS
z 5 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-864/08/HS
Data
2008.08.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
koszty uzyskania przychodów
przychód z kapitału pieniężnego
sprzedaż
studia podyplomowe


Istota interpretacji
Zaliczenie w koszty uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych.



Wniosek ORD-IN 835 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 05 maja 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rodzaju wydatków jakie można uznać za koszt uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych:

  • w części dotyczącej opłaty wpisowej, czesnego za studia podyplomowe, kosztów dojazdów na uczelnię i noclegów - jest nieprawidłowe
  • w pozostałej części - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rodzaju wydatków jakie można uznać za koszt uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest informatykiem i nauczycielem akademickim. Stałym źródłem dochodów wnioskodawcy jest umowa o pracę z jedną z wyższych uczelni technicznych, gdzie pracuje jako adiunkt. Wykonuje również jako informatyk i nauczyciel akademicki z dziedziny informatyki prace zlecone o charakterze inżynierskim, dydaktycznym i naukowym.Nadwyżki finansowe wnioskodawca inwestuje głównie w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w W., w mniejszym stopniu inwestuje również w opcje na akcje i indeksy, obligacje skarbowe oraz papiery wartościowe notowane na Rynku Papierów Wartościowych CeTO w W. oraz na rynku NewConnect w W.

Aby zapewnić sobie uzyskanie jak największego przychodu z opisanych wyżej inwestycji kapitałowych, wnioskodawca podjął studia podyplomowe na kierunku Inwestycje Kapitałowe w Wyższej Szkole Bankowej oraz m.in. korzysta z płatnych serwisów informacyjnych dostępnych przez Internet i kupuje książki oraz czasopisma o tematyce dotyczącej bezpośrednio inwestycji kapitałowych. Wnioskodawca chciałby uzyskać wiążącą interpretację podatkową w kwestii możliwości uznania za koszty uzyskania przychodu z inwestycji kapitałowych następujących wydatków:

  1. Opłata wpisowa i czesne za studia podyplomowe na kierunku Inwestycje Kapitałowe.Wnioskodawca zaznacza, że studia te podjął wyłącznie w celu maksymalizacji przychodów z przeprowadzanych inwestycji kapitałowych. Tematyka studiów nie jest związana z jego działalnością zawodową. Na podjęcie tych studiów wnioskodawca zdecydował się, gdyż ich program zawiera m.in. takie przedmioty, jak: teoria budowy portfela inwestycyjnego, strategie zarządzania portfelem, analiza fundamentalna, analiza finansowa, analiza techniczna, metody wyceny firm oraz majątku, instrumenty rynku kapitałowego oraz wiele innych (pełny program jest dostępny pod adresem szkoły).
  2. Koszty dojazdów na studia oraz koszty zakwaterowania. Studia trwają od października 2007r. do czerwca 2008r., zajęcia podzielone są na 10 zjazdów, każdy zjazd trwa 3 dni (piątek, sobota i niedziela). Zajęcia odbywają się w innym mieście niż miasto, w którym mieszka, a więc aby w nich uczestniczyć konieczny jest dojazd. Ze względu na czas podróży (dojazd pociągiem trwa około 5 godzin w jedną stronę) i koszt podróży (przejazd tam i z powrotem jest droższy, niż nocleg w mieście studiów) wnioskodawca przyjeżdża w piątek, nocuje do niedzieli i w niedzielę wraca do swego miasta.
  3. Zakup książek o inwestycjach kapitałowych.
  4. Zakup prenumeraty (abonamentu) internetowych serwisów informacyjnych (na przykład serwis „RSG” www. rsg.pl publikujący wskaźniki oraz analizy fundamentalne spółek giełdowych).
  5. Opłaty za uzyskanie informacji dotyczących interesujących wnioskodawcę spółek giełdowych lub spółek z nimi powiązanych (na przykład opłata za wyciąg lub odpis z Krajowego Rejestru Sądowego), gdy takie informacje potrzebne są wnioskodawcy do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
  6. Zakup prenumeraty czasopism, zakup pojedynczych egzemplarzy czasopism o tematyce giełdowej (np. „Gazeta Giełdy Parkiet”) oraz o tematyce gospodarczej i finansowej zawierających informacje wykorzystywane przez wnioskodawcę w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych (np. „Puls Biznesu”.), w tym zakup pojedynczych artykułów z „Gazety Giełdy Parkiet” opłacony przez wnioskodawcę poprzez operatora telefonicznego za pomocą płatnego SMS (Premium SMS).

Wnioskodawca podkreślił, że wydatki wymienione powyżej poniósł wyłącznie w celu zwiększenia przychodów i dochodów z inwestycji kapitałowych wykazanych na formularzu rocznego zeznania podatkowego PIT-38. Wydatki te nie miały związku z pracą zawodową wnioskodawcy, której efekty finansowe wykazuje na formularzu rocznego zeznania podatkowego PIT-37.Swoje oszczędności wnioskodawca lokuje w inwestycjach kapitałowych (głównie w akcje notowane na GPW) i stara się nimi jak najlepiej zarządzać.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy niżej wymienione wydatki wnioskodawca może zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów z inwestycji kapitałowych wykazywanych w części C (dochody/straty) rocznego zeznania podatkowego PIT-38 i jakie dokumenty (faktury, bilety PKP, rachunki za hotel, paragony, billingi telefoniczne zawierające potwierdzenia przesłanych płatnych SMS, inne) wnioskodawca powinien zachować, by wykazać wysokość poszczególnych wydatków...

  1. Opłata wpisowa i czesne za studia podyplomowe na kierunku Inwestycje Kapitałowe,
  2. Koszty dojazdów na studia na kierunku Inwestycje Kapitałowe,
  3. Zakup książek o inwestycjach kapitałowych,
  4. Prenumerata (abonament) internetowych serwisów informacyjnych dotyczących inwestycji kapitałowych,
  5. Opłaty za uzyskanie informacji dotyczących interesujących wnioskodawcę spółek giełdowych lub spółek z nimi powiązanych, gdy takie informacje potrzebne są wnioskodawcy do podjęcia decyzji inwestycyjnych,
  6. Prenumerata czasopism, zakup pojedynczych egzemplarzy czasopism lub pojedynczych artykułów z czasopism zawierających informacje potrzebne do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zdaniem wnioskodawcy ma on prawo zaliczyć ww. wydatki do kosztów uzyskania przychodu jednakże, nie zrobił tego w zeznaniu PIT-38 za rok 2007, gdyż nie miał pewności, które wydatki może odliczyć, a które nie. Wnioskodawca zasięgał w przedmiotowej sprawie informacji telefonicznej. W informacji tej potwierdzono, że do kosztów może zaliczyć wszystkie wydatki poniesione w celu zwiększenia dochodu. Spośród wymienionych wydatków wątpliwości budzić mogą jedynie wydatki na zakwaterowanie i dojazd.Wnioskodawca uważa jednak, że wydatki te powinny być uznane za koszt, gdyż są to wydatki niezbędne dla uczestniczenia w zajęciach na studiach oraz jednocześnie są to wydatki dodatkowe, których by nie poniósł, gdyby studiował w swoim mieście (w przeciwieństwie do kosztów wyżywienia, których w czasie zjazdu na studia ich nie ponosi w swoim mieście, a zamiast tego ponosi w mieście, w którym studiuje).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.Zgodnie z art. 5a pkt 11 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538).Pod pojęciem tym mieszczą się m.in. akcje.

Jak wynika natomiast z art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych - oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Pochodnymi instrumentami finansowymi są m.in. opcje na akcje.Sposób obliczania dochodu ze zbycia papierów wartościowych został określony w art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy. Dochodem ze zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 tej ustawy.Z kolei dochodem z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających jest zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 3 ustawy różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów określoną w art. 22 ust. 1 ww. ustawy
– kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy zastrzega, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.Z powyższego wynika, że dopiero z chwilą sprzedaży papierów wartościowych czy pochodnych instrumentów finansowych lub akcji ustala się koszty, które warunkują ich nabycie oraz sprzedaż.Użyte przez ustawodawcę w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sformułowanie „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu” należy rozumieć w ten sposób, że za koszty uzyskania przychodu będą uznawane tylko te wydatki, które pozostają z przychodem w związku o charakterze przyczynowo-skutkowym. Dlatego w tak rozumianych kosztach mieszczą się: koszty zakupu książek o inwestycjach kapitałowych, prenumerata (abonament) internetowych serwisów informacyjnych dotyczących inwestycji kapitałowych, opłaty za uzyskanie informacji dotyczących interesujących wnioskodawcę spółek giełdowych lub spółek z nimi powiązanych, gdy takie informacje są potrzebne wnioskodawcy do podjęcia decyzji inwestycyjnych (np. opłata za wyciąg z KRS-u), prenumerata czasopism, zakup pojedynczych egzemplarzy czasopism lub pojedynczych artykułów z czasopism zawierających informacje potrzebne mu do podejmowania decyzji inwestycyjnych - poniesione w roku podatkowym również w celu uzyskania przychodu.

Jednak w koszty uzyskania przychodów wnioskodawca nie może zaliczyć wydatków związanych z opłatami za studia podyplomowe: tj. opłaty wpisowej i czesnego za studia. Nie może również zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z dojazdem oraz zakwaterowaniem w innym mieście podczas zjazdów. Organ podatkowy zauważa, że wnioskodawca na studiach podyplomowych zdobędzie wiedzę, którą może wykorzystać nie tylko przy swoich inwestycjach giełdowych. Ukończenie studiów pozwala na podniesienie poziomu wykształcenia przydatnego przy podejmowaniu innych decyzji związanych z rozwojem zawodowym i podnoszeniem atrakcyjności na rynku zatrudnienia. Nie istnieje poza tym bezpośredni związek przyczynowy uzasadniający uznanie wydatków za studia tj. czesnego, opłat za studia i co jest z nimi związane kosztów dojazdów i zakwaterowania za koszty uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych z tytułu zbycia papierów wartościowych czy pochodnych instrumentów finansowych. Pojęcia kosztów nie można bowiem wykorzystywać dla uzasadnienia zdobywania dodatkowego wykształcenia. Zarówno zatem koszty opłaty wpisowej, czesnego, noclegów i dojazdów należy uznać za wydatki o charakterze osobistym wnioskodawcy.

W związku z powyższym stanowisko w tej części uznaje się za nieprawidłowe.

Ponadto wyjaśnia się, że ustawa o podatku dochodowym nie określa jakie dokumenty powinien wnioskodawca posiadać, aby wykazać wysokość poszczególnych wydatków. Powinny być to jednak dowody, z których wynika, kto, w jakiej wysokości i kiedy poniósł ten wydatek, a obowiązek należytego udokumentowania poniesionych wydatków ciąży na podatniku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przestawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj