Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-836/08-4/AS
z 8 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-836/08-4/AS
Data
2008.09.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
akcja
akcja
dochód
dochód
instrumenty finansowe
instrumenty finansowe
papier wartościowy
papier wartościowy
podwyższenie kapitału zakładowego
podwyższenie kapitału zakładowego
spółki
spółki
zbycie
zbycie
zbycie udziału
zbycie udziału


Istota interpretacji
Czy opisywana wyżej transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w art. 30b § 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dochód do opodatkowania powstanie wyłącznie w momencie zbycia udziałów i podlegać będzie opodatkowaniu stawką 19%?



Wniosek ORD-IN 414 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30.04.2008 r. (data wpływu 21.05.2008 r.), oraz piśmie z dnia 26.08.2008 r. (data nadania 01.09.2008 r., data wpływu 03.09.2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/415-836/08-2/AS z dnia 14.08.2008 r. (data nadania 14.08.2008 r., data doręczenia 26.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego przy objęciu w zamian za wkład pieniężny oraz zbyciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.05.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego przy objęciu w zamian za wkład pieniężny oraz zbyciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zatrudniony (umowa o pracę) na stanowisku wiceprezesa zarządu N…Sp. z o.o. (dalej: N… lub Spółka) Obecnym 100% udziałowcem Spółki jest podmiot norweski M… (dalej: M…). W latach 2006-2007 M… nabył udziały w N… od poprzednich udziałowców, w tym również od Wnioskodawcy. W chwili obecnej kapitał zakładowy N…. wynosi 85250 PLN i dzieli się na 1705 udziałów.

Wolą Właściciela M… jest wdrożenie nowego planu rozwoju Spółki, co obarczone jest ryzykiem gospodarczym. W celu dodatkowego zmotywowania zarządu do osiągnięcia wyznaczonych celów, M… zaoferował członkom zarządu Spółki N… objęcie 190 nowoemitowanych udziałów o wartości nominalnej 9500 PLN, stanowiących ok. 10% podwyższonego kapitału (po 95 udziałów dla każdego z dwóch członków zarządu). Celem powyższej operacji jest bezpośrednie powiązanie osobistego interesu finansowego członków zarządu z wynikami Spółki (osiągnięcie wyznaczonych celów finansowych spowoduje wzrost wartości spółki, udziałów posiadanych przez członków zarządu).

Od strony formalnej, planowana transakcja zakłada podwyższenie kapitału zakładowego w trybie art. 257 § 2 KSH tj. poprzez utworzenie nowych udziałów. Wartość nominalna (50 PLN) obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów będzie niższa, niż ich potencjalna wartość rynkowa / księgowa na dzień objęcia.

Równocześnie Wnioskodawca i M… zamierzają zawrzeć porozumienie gwarantujące w przyszłości prawo wezwania drugiej strony do transakcji kupna-sprzedaży udziałów. Transakcja może mieć miejsce najwcześniej po zaakceptowaniu przez audytora wyniku N… za 2010 rok. Cena sprzedaży udziałów uzależniona będzie od przychodów i zysków Spółki w 2010 r.

Pismem z dnia 14.08.2008 r. Nr IPPB2/415-836/08-2/AS Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia tego wniosku poprzez wskazanie, kto ponosi koszt nabycia udziałów (Wnioskodawca czy Spółka) w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 26.08.08.2008 r.

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w terminie pismem z dnia 26.08.2008 r. (data wpływu 03.09.2008 r.) poprzez sprecyzowanie zdarzenia przyszłego w następujący sposób:

  • M… posiadający 100% udziałów w N….pl Sp. z o.o. postanowił o podniesieniu jej kapitału zakładowego o 9 500 PLN,
  • Podniesienie kapitału odbędzie się poprzez emisję 190 nowych udziałów,
  • Nowe udziały zostaną objęte w częściach równych przez dwóch członków zarządu w zamian za wkład pieniężny równy wartości nominalnej obejmowanych udziałów tj. 9 500 PLN,
  1. Wnioskodawca obejmie 95 nowych udziałów wnosząc w zamian do spółki wkład pieniężny o wartości 4750 PLN.

Ponadto odnosząc się do zapytania tutejszego organu, w świetle powyższego stwierdzono, że to Wnioskodawca ponosić będzie koszt nabycia udziałów.

Pozostałe elementy opisu zdarzenia przyszłego przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji pozostają bez zmian.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy opisywana wyżej transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w art. 30b § 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dochód do opodatkowania powstanie wyłącznie w momencie zbycia udziałów i podlegać będzie opodatkowaniu stawką 19%...

Zdaniem Wnioskodawcy ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 wskazuje katalog źródeł przychodów.

W opinii Wnioskodawcy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dane przysporzenie majątkowe o definitywnym charakterze może być zakwalifikowane wyłącznie jako przychód z jednego i tylko jednego źródła. Tezę tą potwierdzają przepisy szczególne precyzyjnie wskazujące przypadki, gdy przychód kwalifikowany według zasad ogólnych do jednego źródła musi być zaliczony do innego źródła przychodu (takim precyzyjnie zdefiniowanym wyjątkiem są np. przychody z kontraktu menadżerskiego wykonywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które na mocy szczególnego przepisu art. 13 pkt 9 uznawane są za przychody z działalności wykonywanej osobiście).

W opinii Wnioskodawcy w opisywanym stanie faktycznym mamy do czynienia wyłącznie z przychodem z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten powstanie w momencie zbycia udziałów (nie ulega bowiem wątpliwości, że objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. w zamian za wkład pieniężny samo w sobie nie stanowi przychodu, co wynika a contrario z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sposób opodatkowania dochodów osób fizycznych ze zbycia udziałów jest precyzyjnie określony w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od dochodów uzyskanych ze zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochód ten ustala się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a kosztami uzyskania przychodów (art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Z kolei zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu ze zbycia udziałów są wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną.

W opinii Wnioskodawcy, w opisywanym stanie faktycznym pozbawione podstaw prawnych byłoby po pierwsze wcześniejsze niż w momencie zbycia ustalenie przychodu, po drugie ustalenie innego źródła przychodu, niż wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie postępowanie prowadziłoby do opodatkowania przysporzenia majątkowego, które ze swej natury nie jest jeszcze definitywne. W szczególności ustalenie przychodu w momencie objęcia udziałów w wysokości różnicy pomiędzy ich wartością rynkową, a wartością nominalną skutkowałoby zobowiązaniem podatnika do zapłacenia podatku od „wirtualnego” dochodu.

Zdaniem Wnioskodawcy celem ustawodawcy było uniknięcie tego rodzaju sytuacji, co znalazło wyraz w przyjętej w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych metodzie opodatkowania zbycia udziałów.

Biorąc po wyższe pod uwagę w opinii Wnioskodawcy w opisywanym stanie faktycznym dochód do opodatkowania powstanie w momencie zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w N… i podlegać będzie opodatkowania według stawki 19% zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie tego stanowiska.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Jednocześnie stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Na podstawie art. 11 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Zgodnie z art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jako członek zarządu N… Sp. z o.o. zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zamierza objąć po preferencyjnych warunkach 95 nowych udziałów emitowanych przez Właściciela M… w ramach wdrażania nowego planu rozwoju Spółki obarczonego ryzykiem gospodarczym, w celu dodatkowego zmotywowania zarządu do osiągnięcia wyznaczonych celów i bezpośredniego powiązania osobistego interesu finansowego członków zarządu z wynikami Spółki. Planowana transakcja zakłada podwyższenie kapitału zakładowego w trybie art. 257 § 2 KSH, tj. poprzez utworzenie nowych udziałów. Wartość nominalna (50 PLN) obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów będzie niższa, niż ich potencjalna wartość rynkowa / księgowa na dzień objęcia.

Wnioskodawca w zamian obowiązany będzie wnieść do Spółki wkład pieniężny o wartości 4750 PLN, zatem ponosić będzie koszt nabycia udziałów.

Nabycie udziałów po cenie niższej od ich wartości rynkowej / księgowej skutkować będzie ustaleniem dodatkowego przychodu dla nabywcy udziałów. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Norwegii o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, część dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, będą opodatkowane tylko w tym Państwie.

Zatem do opodatkowania dochodu z tytułu świadczenia częściowo odpłatnego z uwagi na obejmowanie przez Wnioskodawcę udziałów po cenie niższej, niż ich potencjalna wartość rynkowa / księgowa na dzień objęcia, należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku, gdy część kosztów powyższego nabycia, zgodnie z ceną rynkową / księgową przedmiotowych udziałów, ponosił będzie podmiot norweski M… to stwierdzić należy, iż w tej sytuacji powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, zaliczany do „innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użyte w tym przepisie sformułowanie „w szczególności” oznacza, że jest to tylko wyliczenie przykładowe i przychodami z innych źródeł są jeszcze inne przychody nie wymienione wprost w tym przepisie.

W niniejszym przypadku będzie to różnica między wartością rynkową / księgową, a ceną, za jaką Wnioskodawca obejmie przedmiotowe udziały.

Natomiast, jeśli to N….pl Sp. z o.o. (pracodawca) będzie ponosił część kosztów nabycia udziałów, zgodnie z ceną rynkową / księgową przedmiotowych udziałów, to uzyskany przychód będzie przychodem ze stosunku pracy. Spółka polska będzie płatnikiem od tego przychodu.

W świetle bowiem art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Odnośnie powstania obowiązku podatkowego w momencie zbycia przedmiotowych udziałów należy mieć na uwadze przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym do źródeł przychodów zalicza się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Ponadto na mocy art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa m. in. w ust. 1 pkt 6, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19. Stosownie do przepisu art. 19, w związku z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia udziałów - jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wzywa strony umowy sprzedaży do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

Na podstawie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną podlega opodatkowaniu podatkiem wg stawki 19%. Dochodem tym, zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisem, który odnosi się do ustalania kosztów z odpłatnego zbycia udziałów, w sytuacji gdy udziały nabyte zostały za pieniądze jest art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego ich zbycia. Kosztem nabycia udziałów jest kwota, za którą zostały one zakupione.

W konsekwencji przy zbyciu udziałów nabytych po cenie niższej od ich wartości rynkowej / księgowej, koszty uzyskania przychodu należy ustalić w oparciu o przepisy art. 23 ust. 1 pkt 38 w związku z art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem do kosztów uzyskania przychodu ze zbycia przedmiotowych udziałów zaliczymy przychód odpowiadający różnicy między ceną rynkową / księgową udziałów, a odpłatnością ponoszoną przez Wnioskodawcę przy ich objęciu. Kosztami nabycia udziałów będą również inne wydatki poniesione na nabycie (objęcie), takie jak opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, itp.

Reasumując, należy stwierdzić, iż przychód do opodatkowania powstanie zarówno w momencie objęcia udziałów po cenie niższej niż wartość rynkowa / księgowa, jak i w momencie odpłatnego zbycia nabytych udziałów.

W zależności od tego, który z podmiotów ponosił będzie częściowy koszt nabycia przedmiotowych udziałów, zgodnie z ich ceną rynkową / księgową, przychód ten zakwalifikowany będzie:

  • jako przychód z nieodpłatnych świadczeń, zaliczany do „innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli część kosztów powyższego nabycia, zgodnie z ceną rynkową / księgową przedmiotowych udziałów, ponosił będzie podmiot norweski M…,
  • jako przychód ze stosunku pracy na mocy art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli N…. Sp. z o.o. (pracodawca) będzie ponosił część kosztów nabycia udziałów.

W przypadku odpłatnego zbycia przedmiotowych udziałów, na podstawie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem wg stawki 19%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj