Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-738/08-3/JK
z 29 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-738/08-3/JK
Data
2008.08.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
fundusz inwestycyjny
fundusz kapitałowy
kapitały pieniężne
płatnik


Istota interpretacji
Czy w przypadku wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa na rzecz uczestnika będącego spółką osobową, w której wspólnikami są osoba fizyczna i osoba prawna, podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są wspólnicy spółki osobowej a Fundusz jest zobowiązany do poboru podatku od wspólnika będącego osobą fizyczną ?



Wniosek ORD-IN 481 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2008 r. (data wpływu 24.06.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru 19% podatku zryczałtowanego z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.06.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru 19% podatku zryczałtowanego z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

XX prowadzi działalność w zakresie zarządzania otwartymi Funduszami inwestycyjnymi. Spółka zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm., dalej: „ustawą o funduszach”) fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w określonych przypadkach również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. Fundusz inwestycyjny tworzy towarzystwo, które zarządza nim i reprezentuje fundusz w stosunkach z osobami trzecimi, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o funduszach. Towarzystwo jest również organem funduszu. Ponadto Spółka wskazuje, że uczestnikiem Funduszu, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o funduszach, mogą być osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, co za tym idzie, uczestnikiem Funduszu może być spółka osobowa, jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadku wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa na rzecz uczestnika będącego spółką osobową, w której wspólnikami są osoba fizyczna i osoba prawna, podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są wspólnicy spółki osobowej a Fundusz jest zobowiązany do poboru podatku od wspólnika będącego osobą fizyczną ...

Zdaniem Spółki, w przypadku wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa na rzecz uczestnika będącego spółką osobową, w której wspólnikami są zarówno osoby fizyczne jak i prawne, podatnikami są wspólnicy spółki osobowej a Fundusz jest zobowiązany do poboru podatku tylko i wyłącznie od wspólników będącymi osobami fizycznymi. Spółka uważa, że na gruncie polskiego prawa podatkowego spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach spółki osobowej, odpowiednio osobach fizycznych lub prawnych. Dochody wspólników, w zależności od tego, czy wspólnik jest osobą fizyczną czy też prawną, opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Spółka powołuje się na przepis art. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Analogicznie przepis art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Mając powyższe na uwadze, jeśli Fundusz dokonuje wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa na rzecz spółki osobowej, przychód w istocie powstaje u każdego ze wspólników, ponieważ to wspólnicy, a nie spółka, są podatnikami z tytułu przychodu spółki. Tak więc skoro wspólnikami spółki osobowej są osoby fizyczne i osoby prawne, do opodatkowania ich przychodu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy pdof dla osób fizycznych i przepisy ustawy pdop dla osób prawnych. Jak wspomniano, przychód z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną opodatkowują wspólnicy proporcjonalnie do posiadanego przez nich udziału (prawa do udziału w zysku). Zatem Fundusz dokonując wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa od uczestnika będącego spółką osobową nie ma możliwości poboru podatku dochodowego od całości kwoty, ponieważ to nie spółka osobowa, a jej wspólnicy są podatnikami z tego tytułu. Zdaniem Spółki postępowanie Funduszu dotyczące wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa będzie zróżnicowane w zależności od tego, czy dany wspólnik spółki osobowej jest osobą prawną czy osobą fizyczną W przypadku, gdy jednym ze wspólników spółki osobowej jest osoba fizyczna, Fundusz, zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy pdof jako płatnik jest obowiązany pobrać 19% zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanej wypłaty. Mając na względzie fakt, że przychód osoby fizycznej z udziału w spółce osobowej określa się proporcjonalnie do jej prawa do udziału w zysku, Fundusz nie pobiera podatku od całości dochodu z tytułu odkupu kwoty. Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych powinna stanowić ta część dochodu, która odpowiada prawu wspólnika do udziału w zysku (zgodnie z umową spółki). Podatek od wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa wynosi 19% zgodnie z art. 30 a ust. 1 ustawy pdof.

Fundusz przy każdorazowej wypłacie na rzecz spółki osobowej przypisuje wspólnikom tej spółki dochód do opodatkowania odpowiednio do ich udziałów w spółce, tak, by poprawnie ustalić część przypadającą na osobę fizyczną od której zobowiązany jest pobrać podatek dochodowy. Spółka podkreśla, że jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej, to prawa do udziału w zysku są równe. W przypadku, gdy jednym ze wspólników spółki osobowej jest osoba prawna, Fundusz, w ocenie Spółki, nie ma obowiązku poboru podatku od dochodów przypisanych osobie prawnej. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy pdop obowiązek poboru podatku dotyczy jedynie wypłat, o których mowa w art. 22 ustawy pdop. Przepis art. 22 ustawy pdop stanowi, że podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Tak więc obowiązek poboru podatku związany jest jedynie z wypłatami z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Przychód z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa nie został ujęty w przepisie art. 10 ustawy pdop, określającym dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Ustawodawca nie zakwalifikował zatem takiego rodzaju wypłaty jako dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki, wspólnik spółki osobowej — osoba prawna jest zobowiązany doliczyć przychód do całości osiąganych przez siebie przychodów z tytułu swojej działalności, a następnie samodzielnie obliczyć przychód i odprowadzić z tego tytułu podatek. Tym samym na Funduszu nie ciąży obowiązek pobrania podatku dochodowego z tytułu takiej wypłaty.

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, że na Funduszu ciąży obowiązek poboru podatku jedynie od wspólników spółek osobowych będących osobami fizycznymi. Podstawę opodatkowania stanowić będzie ta część dochodu spółki osobowej, która przypada na wspólnika proporcjonalnie do jego udziału w spółce. Jeśli wspólnikiem Spółki osobowej jest osoba prawna, Fundusz nie ma obowiązku pobierać podatku dochodowego, ponieważ brak jest podstaw do poboru podatku z tytułu przedmiotowej wypłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wykładnia przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zgodnie z art. 8 ww. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa płatnikiem jest każdy podmiot obowiązany na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobierania od podatnika podatku i wpłacania go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Oznacza to, że dochody uzyskane z tytułu udziału w spółce osobowej będą opodatkowane odrębnie u każdego udziałowca.

Źródłem przychodów, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 tejże ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c, przy czym- według art. 5a pkt 14 - ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Dochodów (przychodów) z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 30a ust. 7).

Od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, w myśl art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%, z zastrzeżeniem art. 52a tej ustawy.

Na podstawie art. 41 ust. 4 powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności (świadczeń) z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 ustawy są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych, tj. m.in. dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Obowiązek podatkowy powstanie w momencie uzyskania (wypłaty) dochodu ze zbycia jednostek uczestnictwa (dochodem jest różnica między wypłaconą kwotą za odkupione jednostki uczestnictwa a wydatkami poniesionymi na nabycie jednostek). Podatek ten podlega przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę bądź miejsce prowadzenia działalności przez płatnika w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, o czym stanowi art. 42 ust. 1 ustawy.

Ponadto płatnik, o którym mowa w art. 41 ustawy, w myśl art. 42 ust. 1a obowiązany jest w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby – roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Obecnie wzór ten został ustalony na formularzu PIT-8AR.

Płatnik nie ma natomiast obowiązku sporządzania i przesyłania podatnikom będącymi polskim rezydentami podatkowymi, oraz właściwym urzędom skarbowym imiennych informacji o wysokości dochodu z udziału w funduszach inwestycyjnych. Wynika to z brzmienia art. 42 ust 2 pkt 1 ustawy. Na podstawie tego przepisu płatnik, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, obowiązany jest przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika – imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru (formularz PIT-8C). Jednak obowiązek ten dotyczy wyłącznie dochodów wskazanych w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 tej ustawy. Przychody te - to niektóre przychody z działalności wykonywanej osobiście oraz przychody z praw majątkowych. Wśród przychodów tych nie znajdują się przychody (dochody) z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, opodatkowane na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Jeżeli pobór zryczałtowanego podatku dochodowego następuje poprzez płatnika, podatnik nie jest wówczas zobowiązany do wykazywania dochodów z udziału w funduszach inwestycyjnych w jakimkolwiek zeznaniu rocznym (art. 45 ust. 3 pkt 1 w związku z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy).

Reasumując należy stwierdzić iż, przepisy prawa podatkowego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nadają spółce osobowej statusu podatnika.

Rozliczenie podatku dochodowego w przypadku spółek osobowych spoczywa na jej udziałowcach (wspólnikach), będących podatnikami podatku dochodowego z tytułu uzyskiwanych dochodów w ramach posiadanego udziału w spółce osobowej.

W związku z powyższym dokonując wypłaty środków z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych osobie fizycznej będącej wspólnikiem spółki osobowej, Wnioskodawca zobowiązany jest do poboru 19% podatku zryczałtowanego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj