Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-482/08/BJ
z 26 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-482/08/BJ
Data
2008.08.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
grunty
nieruchomości
plan zagospodarowania przestrzennego
przedsiębiorstwa
sprzedaż gruntów
stawki podatku
zamiar


Istota interpretacji
Czy sprzedaż otrzymanych w darowiźnie działek gruntu, które zostały podzielone geodezyjnie i uzbrojone w niezbędne media będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 939 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2008 r. (data wpływu 29 maja 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 sierpnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy działek - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 maja 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 5 sierpnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy działek.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 10 grudnia 1999 r. otrzymał Pan od rodziców darowiznę w postaci gospodarstwa rolnego, w którego skład weszły:


  • działka nr 247/1 o obszarze 439 m położona w M. gmina D.,
  • udział #188; działki o nr 96/1 (o obszarze 1, 02 ha) położonej w M. gmina D.,
  • udział (o powierzchni 10,52 a) w działce nr 24/18 (o obszarze 3, 11 ha) położonej w M. gmina D.,
  • udział (o powierzchni 2,41 a) w działce nr 96/1 (o obszarze 19,25 a) położonej w M. gmina D.


W 2007 r. dokonał Pan podziału geodezyjnego przedmiotowych gruntów rolnych na 17 działek oraz uzyskał Pan decyzję o pozwoleniu na budowę osiedla domów jednorodzinnych wraz z infrastrukturą podziemnego uzbrojenia. W piśmie z dnia 5 sierpnia 2008 r. oświadczył Pan, że od momentu nabycia gruntu do momentu jego podziału grunt był wykorzystywany do działalności rolniczej. Obecnie kontynuuje Pan działalność rolniczą, jednocześnie zamierza sprzedać 17 działek. Zaznaczył Pan, że działki, które mają być przedmiotem dostawy są niezabudowane. Na dzień dzisiejszy trudno Panu stwierdzić, czy sprzedaż działek dokonana zostanie jednemu nabywcy czy kilku. W przypadku podjęcia przez Pana ostatecznej decyzji dot. sprzedaży zamieszczone zostaną na terenie działek tablice informacyjne z ofertą sprzedaży. Poinformował Pan również, że był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż otrzymanych w darowiźnie działek gruntu, które zostały podzielone geodezyjnie (17 działek od nr 247/3 do 247/19) i uzbrojone w niezbędne media będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług...


Pana zdaniem, sprzedaż opisanych działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na to, że w opisanych transakcjach nie będzie Pan występował w charakterze podatnika VAT. Przepisy art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) wskazują, iż żeby uznać dany podmiot za podatnika, to należy wykazać, że działa on w charakterze producenta, handlowca, usługodawcę, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika lub działa jako osoba wykonująca wolny zawód. Uważa Pan, że ani formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, że w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT. Zgodnie z jasno wyrażonym stanowiskiem NSA sprzedawca gruntów występuje w transakcji dostawy gruntów jako podatnik tylko wtedy, gdy uprzednio nabył te grunty w celu odsprzedaży. Nie uzyskuje natomiast statusu handlowca osoba sprzedająca nawet w sposób częstotliwy posiadany przez siebie majątek prywatny, który nie został nabyty w celu późniejszej odsprzedaży. Stąd też nie posiada Pan statusu podatnika przy sprzedaży nabytych w drodze darowizny od rodziców działek gruntów. Końcowo uważa Pan, że w przewidywanych transakcjach sprzedaży działek stanowiących majątek własny nie wystąpi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

Dla poparcia swojego stanowiska przywołuje Pan orzeczenie NSA z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07 oraz wyrok NSA o sygn. akt I FSK 1855/07.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zasadą jest więc opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Za podatnika podatku od towarów i usług należy uznać zatem każdą osobę fizyczną, prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, która wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, bez względu na cel lub rezultat działalności.

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego wskazuje Pan, że otrzymane w darowiźnie grunty były wykorzystywane do celów rolniczych. Jednocześnie podjął Pan zamierzone działania polegające na podziale gruntu na działki oraz uzbrojeniu w niezbędne media, a także wystąpił o pozwolenie na budowę domów mieszkalnych wraz z instalacjami i infrastrukturą zewnętrzną. Równocześnie podjął Pan zamiar sprzedaży 17 działek. Wskazuje to na podjęcie działań zmierzających do sprzedaży w sposób zorganizowany i częstotliwy, w celu osiągnięcia korzyści finansowych. W przeciwnym razie dzielenie gruntów byłoby niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione.

Ponadto istotnym elementem dla oceny, czy wystąpi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy nieruchomości gruntowych wydzielonych z gospodarstwa rolnego jest to, iż przedmiotowe gruntowy wykorzystywano, jak Pan oświadczył, w działalności rolniczej. Uwzględniając treść cytowanego art. 15 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy oraz podany opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, o której mowa w tych przepisach. Taka klasyfikacja działalności wynika wprost z treści wskazanego przepisu, uznającego - na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług - za działalność gospodarczą również działalność prowadzoną przez rolników.

Grunty będące przedmiotem zapytania, jako wykorzystywane w działalności rolniczej, a więc działalności uznanej za działalność gospodarczą na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać za związane z tą działalnością. W efekcie sprzedaż gruntów wykorzystywanych do działalności rolniczej należy traktować jak sprzedaż części warsztatu produkcyjnego.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwo, dlatego też zasadnym jest przyjęcie uregulowań zawartych w innych aktach prawnych. Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W przepisach Kodeksu cywilnego gospodarstwo rolne zostało zdefiniowane odrębnie od przedsiębiorstwa w art. 553, jednak można przyjąć, że spełnia ono określone w Kodeksie cywilnym wymogi właściwe dla przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne oraz fakt, że działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność, w tym wykonywaną przez rolników, można przyjąć, iż gospodarstwo rolne (pomimo jego odrębnego zdefiniowania w ustawie o podatku od towarów i usług), stanowi podobną do przedsiębiorstwa jednostkę organizacyjną, w ramach której prowadzona jest działalność gospodarcza.

Grunty spełniają definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Odnosząc przedstawione przez Pana okoliczności do powołanych norm prawnych należy stwierdzić, że przedmiotowe działki stanowiły grunty rolne służące działalności gospodarczej, która zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, obejmuje również działalność rolników.

Zatem uznać należy, że transakcja sprzedaży przedmiotowych działek budowlanych wydzielonych z gruntu rolnego stanowi działalność gospodarczą (jest to bowiem sprzedaż majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności rolniczej) i na podstawie art. 5 ust. 1 ww. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy, od podatku od towarów i usług - w odniesieniu do gruntów - zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę.

Ponadto należy podkreślić, iż przepis art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d) powołanej ustawy wskazuje, iż podatnicy dokonujący dostawy gruntów nie mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku niezależnie od wielkości obrotów. Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów, niezależnie od wielkości swoich obrotów, są podatnikami tego podatku i stosownie do zapisu art. 96 ust. 1 tej ustawy, obowiązani są przed dniem wykonania pierwszej dostawy gruntów, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowemu zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

Końcowo stwierdzić należy, iż powołany przez Pana we wniosku wyrok NSA z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07 oraz wyrok NSA o nr I FSK 1855/07 nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości w przedmiotowej kwestii. Albowiem ww. rozstrzygnięcia zostały wydane w konkretnych sprawach i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie maja mocy powszechnie obowiązującego prawa. Organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie każdą sprawę, a orzeczenia sądów podejmowane są w oparciu o zebrany materiał dowodowy, dlatego trudno jest określić w jakim stopniu przedstawiona sprawa będąca przedmiotem rozstrzygnięcia sądu oraz sytuacja Strony przedstawiona we wniosku jest tożsama. Aby można był utożsamić dany wyrok musiałby on zapaść w sprawie o identycznym stanie faktycznym.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj