Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-981/08-2/SAP
z 20 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-981/08-2/SAP
Data
2008.08.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
sprzedaż praw


Istota interpretacji
Który z podmiotów, tzn. G (na zasadzie samonaliczenia) czy Spółka, będzie zobowiązany do rozliczenia VAT z tytułu transakcji sprzedaży przez Spółkę na rzecz G praw autorskich do dokumentacji dotyczącej Projektu, w sytuacji, gdy Spółka będzie zarejestrowana dla potrzeb VAT w Polsce, w związku z realizacją Projektu (kwestia uznania Spółki za podatnika VAT oraz obowiązku rejestracji VAT w związku z realizacją Projektu, jest przedmiotem odrębnego wniosku)? Czy Spółka będzie zobowiązana do wykazania na fakturze dla G, kwoty VAT z tytułu świadczenia usług sprzedaży praw autorskich do dokumentacji dotyczącej Projektu?



Wniosek ORD-IN 211 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.06.2008 r. (data wpływu 20.06.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku VAT z transakcji sprzedaży praw autorskich – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku VAT z transakcji sprzedaży praw autorskich.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dwie spółki prawa niemieckiego oraz spółka handlowa prawa polskiego dla celów realizacji projektu związanego z budową stadionu w G („Projekt”), utworzyły Spółkę (Wnioskodawcę), która w rozumieniu przepisów prawa niemieckiego i na mocy umowy zawartej pomiędzy tymi podmiotami (dalej: „Umowa konsorcjum”), uznana została za spółkę cywilną. Siedzibą Spółki są Niemcy. Projekt realizowany przez Spółkę polegać będzie na świadczeniu usług przygotowawczych związanych z budową Stadionu G, obejmujących m.in. usługi architektoniczne oraz inżynierskie. Usługi te będą świadczone na rzecz Gminy Miasta G (dalej: „G”). G jest zarejestrowany jako podatnik VAT w Polsce. Spółka, na mocy umowy z G, zobowiązana będzie w szczególności do:

  • przygotowania dokumentacji projektowej dotyczącej Stadionu oraz infrastruktury towarzyszącej,
  • aktualizacji map dla celów projektowych,
  • wykonania pomiarów geodezyjnych, badań gruntowych,
  • wykonania dokumentacji geologiczno – inżynierskiej,
  • wykonanie wizualizacji zewnętrznych i wewnętrznych Stadionu, wraz z otoczeniem na etapie koncepcji oraz na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego, i inne.

Spółka będzie wystawiała na rzecz G faktury z tytułu świadczenia powyższych usług. Ponadto, faktury wystawiane na rzecz G, poza wynagrodzeniem za powyższe usługi, będą zawierały odrębną kwotę należną Spółce na mocy Umowy Konsorcjum, za przeniesienie na rzecz G praw autorskich do wszelkiej dokumentacji (projektów, map, wizualizacji, itp.) związanej z Projektem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania;

  1. Który z podmiotów, tzn. G (na zasadzie samonaliczenia) czy Spółka, będzie zobowiązany do rozliczenia VAT z tytułu transakcji sprzedaży przez Spółkę na rzecz G praw autorskich do dokumentacji dotyczącej Projektu, w sytuacji, gdy Spółka będzie zarejestrowana dla potrzeb VAT w Polsce, w związku z realizacją Projektu (kwestia uznania Spółki za podatnika VAT oraz obowiązku rejestracji VAT w związku z realizacją Projektu, jest przedmiotem odrębnego wniosku)...
  2. Czy Spółka będzie zobowiązana do wykazania na fakturze dla G, kwoty VAT z tytułu świadczenia usług sprzedaży praw autorskich do dokumentacji dotyczącej Projektu...<

Spółka stoi na stanowisku, że podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia VAT z tytułu przeniesienia przez Spółkę na rzecz G praw autorskich do dokumentacji dotyczącej Projektu, będzie nabywca, a więc G na zasadzie samonaliczenia podatku (a nie świadczący – czyli Spółka), również w przypadku, gdy Spółka zarejestruje się w Polsce dla potrzeb VAT. Zdaniem Spółki, nie będzie ona zobowiązana do wykazywania na fakturze dla G, kwoty VAT z tytułu świadczenia usług sprzedaży praw autorskich do dokumentacji dotyczącej Projektu. Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
  • miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, przepis ust. 3 stosuje się do usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, miejscem świadczenia w przypadku usług sprzedaży praw autorskich do dokumentacji dotyczącej Projektu, będzie Polska. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Zgodnie z art. 17 ust. 2, przepisu ust 1 pkt 4 nie stosuje się jednakże w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów. Zgodnie z art. 17 ust. 3 w/w ustawy, w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stale miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju. Jak wynika z powyższych przepisów ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług sprzedaży praw autorskich przez podatników posiadających siedzibę poza terytorium kraju, podatnikiem w każdym przypadku jest nabywca tych usług (a nie świadczący), pod warunkiem, iż nabywcą tym jest podatnik posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt, czy świadczący usługi jest zarejestrowany dla potrzeb VAT w Polsce.

Tak więc w przypadku świadczenia wspomnianych usług przez Spółkę na rzecz G, ponieważ G jest podatnikiem posiadającym siedzibę w Polsce, bez względu na to, czy Spółka będzie czy też nie będzie zarejestrowana dla potrzeb VAT w Polsce, G, jako nabywca usług od podmiotu nieposiadającego siedziby w Polsce będzie podatnikiem z tytułu wspomnianej transakcji, zobowiązanym do rozliczenia VAT z tego tytułu (na zasadzie samonaliczenia). Na fakturze wystawionej przez Spółkę na rzecz G, nie powinna zostać wykazana kwota VAT z tytułu świadczenia usług sprzedaży praw autorskich do dokumentacji dotyczącej Projektu. Ewentualne naliczenie kwoty VAT na fakturze wystawionej przez Spółkę z tego tytułu (jak również rozliczenie tego podatku przez Spółkę), nie zwolni G z obowiązku rozliczenia VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj