Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-719/08/HS
z 14 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-719/08/HS
Data
2008.07.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
opcja na akcje
sprzedaż akcji


Istota interpretacji
Opodatkowanie otrzymania opcji na akcje, opodatkowania przychodu z realizacji praw wynikających z opcji na akcje oraz ustalenia dochodu ze sprzedaży akcji nabytych w wyniku realizacji praw wynikających z opcji.



Wniosek ORD-IN 683 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 07 kwietnia 2008r.(data wpływu do tut. Biura – 14 kwietnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • opodatkowania otrzymania opcji na akcje - jest prawidłowe,

  • opodatkowania przychodu z realizacji praw wynikających z opcji na akcje – jest nieprawidłowe,

  • ustalenia dochodu ze sprzedaży akcji nabytych w wyniku realizacji praw wynikających z opcji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymania opcji na akcje, opodatkowania przychodu z realizacji praw wynikających z opcji na akcje oraz ustalenia dochodu ze sprzedaży akcji nabytych w wyniku realizacji praw wynikających z opcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest zatrudniona w banku polskim – spółce z o.o. należącym do międzynarodowej grupy kapitałowej.

W celu zwiększenia zaangażowania kadry zarządczej i specjalistycznej w sprawy i wyniki finansowe spółek tej grupy dwie spółki matki zorganizowały międzynarodowy plan opcji na akcje. Uprawnionymi do udziału w planie są wskazani pracownicy, menedżerowie i specjaliści (w tym: wnioskodawczyni) zatrudnieni w spółkach tej grupy. Bank polski podjął decyzję o przystąpieniu do planu oraz o pokryciu kosztów związanych z realizacją planu w stosunku do wskazanych przez niego uczestników.

Zgodnie z założeniami planu uczestnicy są uprawnieni do otrzymania opcji (dalej: opcje) na nabycie akcji spółek – matek. Opcje mają charakter osobisty i nie mogą być przedmiotem przeniesienia własności. Opcje nie mogą bezpośrednio ani pośrednio zastawiane ani obciążane. Opcje, które nie zostaną zrealizowane w ciągu 10 lat, ulegają wygaśnięciu bez prawa do rekompensaty z tego tytułu. Ponadto, Rada Dyrektorów spółek – matek może wyłączyć lub ograniczyć prawo wykonania opcji przysługujące określonym Uczestnikom.

Opcje dają prawo nabycia w określonym czasie akcji spółek – matek po określonej cenie.

Realizacja opcji przez uczestnika może nastąpić poprzez:

  • przekazanie akcji na rachunek papierów wartościowych uczestnika po uiszczeniu przez niego ceny wykonania lub
  • bezzwłoczną sprzedaż przysługujących uczestnikowi akcji na giełdzie w Brukseli.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w związku z przyznaniem Opcji i ich późniejszą realizacją powstanie przychód podatkowy i czy wnioskodawczyni będzie zobowiązana do wpłaty podatku/zaliczki na podatek z tego tytułu...

  1. Czy w związku ze sprzedażą akcji nabytych w ramach planu wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zadeklarowania w zeznaniu PIT-38 dochodu z kapitałów pieniężnych w wysokości różnicy pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży akcji a kosztami poniesionymi w związku z uczestnictwem w planie (kosztem byłaby zapłacona cena wykonania oraz ewentualne opłaty powiernicze i manipulacyjne związane ze sprzedażą akcji)... W ramach tej części zapytania wnioskodawczyni wnosi także o potwierdzenie, iż osiągnięty w związku ze sprzedażą akcji dochód nie będzie podlegał łączeniu z innymi dochodami i nie wystąpi obowiązek jego wykazania w zeznaniu PIT-36 czy też PIT-37...

Zdaniem wnioskodawczyni:

ad. pyt.1.

W momencie otrzymania i realizacji opcji nie powstanie przychód podatkowy, a tym samym wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do wpłaty podatku/zaliczki na podatek z tego tytułu.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są co do zasady otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W związku z tym, że prawa wynikające z opcji przyznanych w ramach planu mają osobisty charakter, tzn. uczestnik nie może przenieść własności opcji ani ich zastawić czy obciążyć, opcje nie stanowią opcji będącej przedmiotem obrotu na rynkach finansowych i nie jest możliwe określenie ich wartości rynkowej.

Przyznane opcje są zatem jedynie przyrzeczeniem uzyskania pewnej możliwości, tj. nabycia akcji po cenie wykonania. Złożenie obietnicy uzyskania potencjalnej korzyści w przyszłości nie wiąże się zaś z powstaniem przychodu podatkowego u uczestnika. Dodatkowo „przyszła potencjalna korzyść” nie jest korzyścią pewną, gdyż może dojść do sytuacji, gdy realizacja opcji nie będzie uzasadniona ekonomicznie.

Powyższe stanowisko potwierdziły w interpretacjach dotyczących zbliżonego stanu faktycznego organy podatkowe – między innymi Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w postanowieniu z dnia 23 września 2005r. (sygn. 1472/RPŁ/415-50/05/05/PK), Urząd Skarbowy w Wołominie w postanowieniu z dnia 14 lipca 2006r (sygn. 1442/DP-II/415-111/MG/06) oraz Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w postanowieniu z dnia 2 czerwca (sygn. 1471/DPF/415/31/06/PP).

ad. pyt. 2.

W przypadku sprzedaży akcji nabytych w ramach planu wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zadeklarowania w zeznaniu PIT-38 dochodu z dochodu z kapitałów pieniężnych w wysokości różnicy pomiędzy kwotą otrzymaną za sprzedaży akcji a ceną wykonania opcji oraz ewentualnymi opłatami powierniczymi i manipulacyjnymi związanymi ze sprzedażą akcji oraz zobowiązana do zapłaty wynikającego z tego zeznania podatku. Osiągnięty w związku ze sprzedażą akcji dochód nie będzie podlegał łączeniu z innymi dochodami i nie wystąpi obowiązek jego wykazania w zeznaniach PIT-36 czy też PIT-37.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są co do zasady otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W przypadku nabycia akcji po cenie niższej niż rynkowa nie powstanie przychód podatkowy, gdyż ta różnica jest jedynie dochodem potencjalnym, a podatkowi podlegają dochody otrzymane, postawione do dyspozycji lub (w przypadku niektórych źródeł przychodu) należne. Dodatnia różnica pomiędzy ceną bieżącą a ceną wykonania jest nie przesądzona ani w żaden sposób gwarantowana – zależy wyłącznie od wahań kursu akcji.

Ponadto, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Zatem również z brzmienia tego przepisu można wnioskować, że przychód z odpłatnego zbycia akcji powstanie dopiero w momencie sprzedaży nabytych akcji. Przychód uzyskany z tego tytułu należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych. Stosownie bowiem do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Takie stanowisko zaprezentował miedzy innymi Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w postanowieniach z dnia 2 czerwca 2006r. (sygn. 1471/DPF/415/31/06/PP) oraz z dnia 12 maja 2006r. (sygn. 1471/DPF/415/26/06/PP).

Kosztem uzyskania przychodów zgodnie z cytowanym wyżej art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą natomiast wydatki poniesione przez wnioskodawczynię na nabycie akcji, tj. cena wykonania (analogicznie stanowisko zostało zaprezentowane w postanowieniu Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 12 maja 2006r. sygn. 1471/DPF/415/26/06/PP). Kosztem uzyskania przychodów będą ponadto wydatki poniesione w związku ze sprzedażą akcji, tj. ewentualne opłaty powiernicze i manipulacyjne związane ze sprzedażą akcji (prawidłowość tego stanowiska została potwierdzona m.in. w piśmie Ministra Finansów z dnia 18 marca 2004r. PB5/RD-033-2-106/04)

Wnioskodawczyni twierdzi, iż uzyskany przez nią ewentualny dochód z tytułu odpłatnego zbycia akcji nie będzie podlegał łączeniu z jej innymi dochodami na podstawie art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż dochodów ze zbycia papierów wartościowych (akcji) opodatkowanych w sposób określony w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli stawką 19%) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi w sposób określony w art. 27 oraz art. 30c.

Na podstawie art. 45 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód ze sprzedaży akcji powinien zostać wykazany w odrębnym zeznaniu podatkowym (PIT-38) sporządzonym do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym dochód został osiągnięty. W tym samym terminie powinien zostać wpłacony do urzędu skarbowego wynikający z zeznania podatek.

Dodatkowo w przedmiotowej sytuacji znajdują zastosowanie przepisy stosownych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W związku z powyższym, ewentualna dodatnia różnica pomiędzy ceną bieżącą akcji a ceną wykonania nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie preferencyjnego ich nabycia. Przychód powstanie dopiero w chwili sprzedaży akcji.

Akcje są papierami wartościowymi inkorporującymi zarówno prawa, jak i obowiązki akcjonariusza w stosunku do spółki będącej emitentem akcji. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich nabycia. Cechą papierów wartościowych, jakimi są akcje jest to, iż generują dochód w przyszłości: w postaci dywidendy, czy też – w przypadku ich odpłatnego zbycia – w postaci różnicy pomiędzy ceną nabycia, a ceną rynkową.

Podobny pogląd został wyrażony w postanowieniu z dnia 12 września 2005 roku (sygn. DF/415-675/05/FW) wydanym przez Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku, gdzie stwierdzono: „podatnik nabywając akcje po cenach preferencyjnych nie uzyskał przychodu w momencie ich nabycia w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym. Powstały przychód z udzielonego upustu przy zakupie akcji będzie skutkował zwiększeniem podstawy opodatkowania z tytułu zbycia akcji”.

Podobnie Urząd Skarbowy w Wołominie w interpretacji z 14 lipca 2006r. sygn. 1442/DP-II/415-111/MG/06, stwierdził, że „nabycie akcji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u podatnika. Przychód powstaje dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji”.

Analogiczne stanowisko zostało wyrażone ponadto w interpretacjach wydanych m.in. przez Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w postanowieniu z dnia 23 września 2005r. (sygn. 1472/RPŁ/415-50/05/PK), Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź – Górna w piśmie z dnia 12 kwietnia 2006r. (sygn. I-415-19/03/06) i Urząd Skarbowy Warszawa – Wola w piśmie z 5 sierpnia 2005r. (sygn. US40/DF1/415-41/III/2005).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

ad. pyt.1).

a/. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami co do zasady są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Samo otrzymanie opcji przez wnioskodawczynię nie rodzi skutku w postaci powstania przychodu.Otrzymane opcje nie mogą być bowiem w opisanym stanie faktycznym zbywane ani obciążane. Ponadto prawo wynikające z opcji może zostać wyłączone lub ograniczone. W takiej sytuacji po stronie wnioskodawczyni nie powstanie przychód, gdyż w chwili otrzymania opcji wnioskodawczyni nie uzyskuje przysporzenia majątkowego. Nie jest możliwe ustalenie wartości rynkowej takich opcji.

Zatem stanowisko wnioskodawczyni w kwestii opodatkowania otrzymania opcji jest prawidłowe.

b/. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i inne prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się również przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.

Stosownie do art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie mowa jest o pochodnych instrumentach finansowych oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538) instrumentami finansowymi są:

  1. papiery wartościowe;
  2. niebędące papierami wartościowymi:
    a) tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,
    b) instrumenty rynku pieniężnego,
    c) finansowe kontrakty terminowe, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,
    d) opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie,
    e) prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń (pochodne instrumenty towarowe),
    f) inne instrumenty, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium państwa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie.

Ww. definicja obejmuje swoim zakresem również przyznaną osobom uprawnionym opcję, czyli prawo do nabycia akcji spółki. Opcje stanowią pochodne instrumenty finansowe.

Oznacza to, że w chwili realizacji praw wynikających z opcji, czyli nabycia akcji spółek - matek powstaje przychód z realizacji praw wynikających z tych opcji, zgodnie z cytowanym powyżej art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód będzie stanowiła wartość rynkowa akcji nabytych w wyniku realizacji praw wynikających z opcji. Zasady opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych wymienionych w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 10 zostały określone w art. 30b ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 30b ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Natomiast stosownie do treści art. 30b ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a.

W opisanym stanie faktycznym wnioskodawczyni nie będzie mogła pomniejszyć kwoty przychodu (wartość nabytych akcji) o koszty uzyskania przychodu ponieważ nie poniosła żadnych wydatków na nabycie opcji. Opcje zostały przyznane wnioskodawczyni nieodpłatnie jako pracownikowi banku. Oznacza to, że kwota dochodu równała się będzie kwocie przychodu osiągniętego z realizacji praw wynikających z opcji.Dochodów z kapitałów pieniężnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 i art. 30c (art. 30b ust. 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 (PIT-38) wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i obliczyć podatek dochodowy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, iż w momencie realizacji opcji na akcje poprzez nabycie akcji wnioskodawczyni osiągnie dochód równy przychodowi z kapitałów pieniężnych i winna kwotę dochodu wykazać w zeznaniu PIT-38.

Wobec powyższego, zajęte przez wnioskodawczynię stanowisko w kwestii dotyczącej opodatkowania przychodu z realizacji opcji na akcje jest nieprawidłowe.

ad. pyt. 2).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami co do zasady są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z wyjątkami przewidzianymi wprost w przepisach, kiedy przychodami są przychody należne, choćby jeszcze nie otrzymane.

Przychód uzyskany z tytułu sprzedaży akcji należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych. Stosownie bowiem do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Użyte w tym przepisie pojęcie „należny” oznacza, iż przychód powstanie niezależnie od momentu otrzymania środków pieniężnych przez podatnika.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem, o którym mowa powyżej, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów określoną w art. 22 ust. 1 ww. ustawy

- kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W świetle art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z powyższego wynika, że dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji ustala się koszty, które warunkują ich nabycie oraz sprzedaż. W praktyce istotną przesłanką zaliczenia poniesionego przez podatnika wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego miedzy tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem.

W niniejszym przypadku wnioskodawczyni nabędzie akcje po cenie wykonania.Kosztem uzyskania przychodów będą więc wydatki faktycznie poniesione przez podatnika na nabycie akcji (cena wykonania) oraz związane z nabyciem ewentualne opłaty związane ze sprzedażą tych akcji czyli np. opłaty manipulacyjne.

Reasumując, opodatkowaniu podatkiem dochodowym w świetle cytowanych przepisów podlegać będzie dochód stanowiący różnicę między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu, które stanowić będzie Cena wykonania, za którą wnioskodawczyni nabędzie akcję, powiększona o koszty transakcji: nabycia i sprzedaży akcji o ile wnioskodawczyni poniesie te koszty.

Dochód ze sprzedaży akcji powstanie w dacie sprzedaży akcji i będzie opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który należy wykazać w odrębnym zeznaniu rocznym PIT-38.

Po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 (PIT-38) wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Osiągnięty ze sprzedaży dochód nie będzie podlegał łączeniu z innymi dochodami i nie wystąpi obowiązek jego wykazania w zeznaniach PIT-36 czy też PIT-37.

Wobec tego, że przedmiotem sprzedaży będą akcje spółek mających siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z treścią art. 30b ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powołane wyżej przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Natomiast w odniesieniu do powołanych przez wnioskodawczynię postanowień organów podatkowych należy stwierdzić, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Ponadto w wyniku zmiany przepisów ustawy Ordynacja podatkowa od dnia 1 lipca 2007r. organem właściwym do wydawania interpretacji indywidualnych dotyczących wniosków złożonych po tym dniu jest wyłącznie Minister Finansów działający przez upoważnionych Dyrektorów Izb Skarbowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj