Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1153/08-2/JB
z 12 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1153/08-2/JB
Data
2008.09.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
import usług
kurs walut
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
stosowanie kursu walut
zaliczka
zapłata


Istota interpretacji
obowiązek podatkowy w imporcie usług oraz sposób przeliczania walut obcych na złote polskie



Wniosek ORD-IN 915 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2008r. (data wpływu 16 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług oraz sposobu przeliczania walut obcych na złote polskie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług oraz sposobu przeliczania walut obcych na złote polskie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorstwo A w ramach prowadzonej działalności dokonuje nabycia różnego rodzaj usług od zagranicznych kontrahentów, w odniesieniu do których na podstawie przepisów ustawy o VAT, zobowiązana jest do rozpoznawania obowiązku podatkowego i naliczenia podatku VAT z tytułu importu usług. Do przedstawionych we wniosku usług ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego.

Wątpliwości Przedsiębiorstwa budzi kwestia rozpoznania momentu obowiązku podatkowego w przedstawionych poniżej okolicznościach oraz ustalenia prawidłowej daty na którą winien być przyjęty kurs przy przeliczeniu obcej waluty na złote. W celu zobrazowania powstałych wątpliwości, Wnioskodawca przedstawił poniżej przykładowe sytuacje.

  1. Zagraniczny usługodawca wystawi fakturę, w trakcie wykonywania usługi, lecz przed jej zakończeniem.

Przykłady występowania przedstawionych powyżej sytuacji:

  1. W dniu 20 stycznia 2005r. Przedsiębiorstwo przystąpiło do porozumienia ….., którego stronami są europejscy operatorzy pocztowi, „dotyczącego wynagrodzenia za obowiązkowe doręczanie przesyłek transgranicznych z i do krajów akcesyjnych”. W myśl zawartego porozumienia jego strony (w tym również Przedsiębiorstwo) obciążani są przez YY (Międzynarodową Korporację Pocztową) kosztami zarządzania systemem rozliczeń za pocztę zagraniczną ….. W związku z powyższym YY corocznie wystawia fakturę tytułem składki za dany rok. Wystawienie faktury każdorazowo następuje w trakcie roku, którego dotyczy składka np. faktura z dnia 1 czerwca 2005r. dokumentująca składkę za 2005 rok, otrzymana 13 czerwca 2005r. Uregulowanie należności wynikających z faktury następuje po otrzymaniu faktury ale jeszcze przed upływem roku wskazanego w fakturze np. 05.09.2005r. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zawarte porozumienie nie reguluje szczegółowo kwestii terminów rozliczeń jego stron z YY z tytułu kosztów zarządzania systemem rozliczeń …..
  2. Na podstawie w/w umowy z kwietnia 2005r. oraz „kontraktu potwierdzającego … 2005” Przedsiębiorstwo zawarło z YY umowę na badanie czasu przebiegu przesyłek listowych w obrocie zagranicznym na podstawie próbek. Powyższe badanie oparte jest na liczbie statystycznie reprezentatywnych przesyłek testowych wysyłanych co roku, w przedziałach wagowych wahających się od 20g do 5OOg oraz kopert C6 o wadze do 20g. Z zapisów ww. kontraktu wynika, że Przedsiębiorstwo powierzyło YY zadanie opracowania, wdrożenia i prowadzenia, przez okres 7 lat począwszy od 1 stycznia 2005, nowego ciągłego badania jakości zwanego ….2005, którego przedmiotem jest zarządzanie kontraktem, monitorowanie jakości, kontrola danych, raportowanie, utrzymanie strony internetowej i prace administracyjne. Strony postanowiły, że Przedsiębiorstwo zapłaci YY podstawowy koszt roczny określony w kontrakcie. Opłaty roczne będą fakturowane jako płatności zaliczkowe tj. faktury będą wystawiane okresowo (roczna z góry) i będą płatne w ciągu 30 dni od daty otrzymania faktury. W dniu 22.04.2005 YY wystawiło fakturę dokumentującą opłaty za 2005r. Uregulowanie należności przez Przedsiębiorstwo nastąpiło w 07.10.2005r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. W którym dniu Przedsiębiorstwo winna rozpoznać obowiązek podatkowy w imporcie usług, w przypadku gdy zagraniczny kontrahent wystawił fakturę w trakcie, uregulowanego umową rocznego okresu rozliczeniowego (np. 21 września 2007r. dokumentującą rozliczenie za 2007r.), następnie przed zakończeniem tego okresu np. w listopadzie nastąpi uregulowanie należności wynikającej z faktury...
  2. Czy fakturę wystawioną przez kontrahenta zagranicznego przed upływem okresu rozliczeniowego określonego w umowie, bądź okresu rozliczeniowego przyjętego przez strony obejmującego np. rok lub 5 miesięcy wskazanego w treści faktury jednak nieuregulowanego umową, należy traktować jako fakturę wystawioną w terminie i do przeliczenia waluty obcej na złote przyjąć kurs na dzień wystawienia faktury w myśl § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2007r. w sprawie wykonania (…) czy może uznać, że jest fakturą nie wystawioną w terminie i do przeliczenia przyjąć kurs na dzień powstania obowiązku podatkowego zgodnie z § 37 ust. 3 ww. rozporządzenia...

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad.1

W art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm. dalej również „ustawa o VAT”) postanowiono, że w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1,4,5,11,13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7—9 oraz ust. 14—16.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 — 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jednocześnie stosownie do zapisu ust. 4 w/w artykułu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towarów lub wykonania usługi. Z unormowań tych można zatem wywieść, iż „obowiązek podatkowy u usługobiorcy usługi importowej powstaje wówczas, gdy zachodzą okoliczności, które u usługodawcy powodują powstanie obowiązku podatkowego” (J.Zubrzycki „Leksykon VAT 2008r.” str. 491). Natomiast stosownie do art. 19 ust. 11 jeżeli przed wydaniem towarów lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Wątpliwości w niniejszej sprawie wynikają z faktu, iż przepisy ustawy o VAT nie precyzują wprost, czy obowiązek podatkowy powinien być rozpoznawany w przypadku wystawienia przez kontrahenta zagranicznego faktury przed wykonaniem usługi, jeśli faktura taka jednocześnie nie dokumentuje otrzymania przez kontrahenta zaliczki. Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie nie jest zasadne uzależnienie momentu powstania obowiązku podatkowego dla krajowego nabywcy od momentu wystawienia przed terminem faktury przez zagranicznego usługodawcę. Wystawienie przez kontrahenta unijnego faktury w trakcie realizacji usługi tj. przed upływem ustalonego okresu rozliczeniowego, nie rodzi obowiązku podatkowego w terminie jej wystawienia (zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w pkt 2). Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż faktura wystawiona w trakcie realizacji usługi, nie rodzi konieczności rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Biorąc pod uwagę fakt, że płatność wynagrodzenia tytułem realizacji usługi nastąpiła przed jej wykonaniem, płatność ta powinna zostać uznana jako zaliczka na poczet świadczenia usług. W konsekwencji, oznacza to konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy o VAT tj. w dniu dokonania przez usługobiorcę zapłaty należności (100% zaliczki) na rzecz usługodawcy, przed wykonaniem usługi.

Ad.2

Zdaniem Przedsiębiorstwa wystawienie przez kontrahenta unijnego faktury przed upływem okresu rozliczeniowego określonego w umowie, bądź okresu rozliczeniowego przyjętego przez strony obejmującego np. rok lub 5 miesięcy (wskazanego w treści faktury jednak nieuregulowanego umową), nie rodzi obowiązku podatkowego w terminie jej wystawienia. W art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, postanowiono, że w przypadkach w których dana transakcja winna być potwierdzona fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W przepisie powyższym mowa jest o dostawach lub usługach potwierdzanych fakturą co powinno oznaczać, że jeśli faktura ma potwierdzać określone zdarzenie, to powinna być wystawiona po tym zdarzeniu. Należy podkreślić, że na gruncie ustawy o VAT (a także obowiązujących w tym zakresie przepisów unijnych, w tym Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006r w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej) faktury VAT wystawia się dla udokumentowania czy potwierdzenia faktu dokonania czynności opodatkowanej (wykonania dostawy towarów lub wykonania usługi). Faktura powinna więc dokumentować transakcję już dokonaną. Wyjątkiem są faktury dokumentujące otrzymanie zaliczki (które wystawia się przed dokonaniem dostawy w przypadku otrzymania zaliczki) lub faktury, które mogą być wystawione wcześniej w przypadku niektórych czynności, do których stosuje się szczególne zasady powstania obowiązku podatkowego, nie wiążące momentu powstania obowiązku podatkowego z wystawieniem faktury. Dla poparcia należy przytoczyć przepis art. 106 ust. 1 ustawy o podatku VAT, z którego wyraźnie wynika, że faktury wystawia się dla udokumentowania dokonania sprzedaży (czyli dokonania dostawy towarów czy wykonania usług), a faktura powinna zawierać „datę dokonania sprzedaży”. W przypadku, gdy towar nie został wydany a usługa wykonana, nie jest możliwe określenie w sposób pewny daty sprzedaży - daty dokonania dostawy. W konsekwencji, faktura wystawiona przez kontrahenta jeszcze przed fizycznym dostarczeniem towarów bądź wykonaniem usługi, jest fakturą wystawioną przed terminem (przed zaistnieniem zdarzenia, które ma dokumentować- przed dokonaniem dostawy) i w związku z tym nie może być uznana za fakturę dokumentującą wykonanie usługi. Powyższe stanowisko potwierdzają Zdzisław Modzelewski, Grzegorz Mularczyk w publikacji „Ustawa o VAT Komentarz” Wydanie 2, Lexis Nexis, Warszawa 2006 str. 287 oraz Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu nr ŁUS-lll-2-443/129/07/TL z dnia 04.09.2007r., które co prawda odnosi się do otrzymania przez Spółkę faktury dokumentującej dostawę towarów z instalacją (po dokonaniu dostawy ale jeszcze przed ich instalacją) ale może mieć również odniesienie do sytuacji Wnioskodawcy.

Ponadto przypadki, w których mogą być wystawiane faktury przed wykonaniem usługi zostały wymienione w § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm. zwane dalej „rozporządzeniem w sprawie faktur”). Zgodnie z § 15 ust 2 ww. rozporządzenia, faktury o których mowa w ust. 1 (dotyczące przypadków określonych w art. 19 ust 10 i ust 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy o VAT) nie mogą być wystawiane wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. W przypadku faktur w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w pozycji 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy VAT, czyli usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami wywozu i unieszkodliwiania odpadów oraz usług sanitarnych i pokrewnych — jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy — może być ona wystawiona również wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku.

Z uwagi na fakt, że omawiane przypadki nie mieszczą się w katalogu usług wymienionych w § 15 ust 1 ww. rozporządzenia Wnioskodawca uważa, że faktura wystawiona przed zakończeniem przyjętego okresu rozliczeniowego jest fakturą wystawioną przed terminem, nie rodzącą obowiązku podatkowego w terminie jej wystawienia.

Podobne stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald w postanowieniu nr BP/443-99/06 z dnia 07.03.2007r. Organ stwierdził że skoro czynność wykazana przez strony (usługi reklamowe i usługi baz danych rozliczane w formie abonamentu), nie jest objęta zakresem regulacji zawartej w § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie faktur (…), wobec tego podatnik nie będzie miał prawa do wystawienia faktury w okresie przed wykonaniem świadczenia, z wyjątkiem przypadków otrzymania częściowej lub całkowitej należności.

Odnośnie kursu jaki winien być zastosowany przy przeliczaniu kwot wyrażonych w walucie obcej ogólne zasady określone zostały w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 97 z późn. zm.).

Zgodnie z § 37 ust 1 ww. rozporządzenia kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust 2 i 3. Natomiast w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia kwoty wyrażone w walucie obcej (zgodnie z § 37 w ust. 3) przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

W myśl ust. 2, w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury, bądź na dzień powstania obowiązku podatkowego (w ust. 3 wskazano, że ust. 2 stosuje się odpowiednio) bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Jednocześnie zgodnie z ust. 4, przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Mając na uwadze powyższe przepisy, odnosząc się do przedmiotowej sprawy, Przedsiębiorstwo (z uwagi na wystawienie przez podatnika zagranicznego faktury z uchybieniem terminu, w którym zobowiązany był do jej wystawienia) do przeliczenia na walutę polską wartości wskazanej na fakturze, zobowiązana jest zastosować wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Odnosząc się do opisanych przykładów obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania przez Pocztę Polską zapłaty i do przeliczenia waluty na złote trzeba będzie przyjąć wyliczony i ogłoszony przez NBP bieżący kurs na dzień 05.09.2005 (w przypadku opisanym w pkt 1a niniejszego wniosku) i na dzień 07.10.2005 (w odniesieniu do pkt 1b).

Natomiast w przypadku nie dokonania płatności za wskazane na wstępie faktury, właściwym do przeliczenia byłby kurs NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego, który wtedy powstałby z chwilą wykonania usługi tj. z ostatnim dniem okresu rozliczeniowego nie później jednak niż siódmego dnia od dnia jej wykonania. Powyższe stanowisko zgodne jest również z interpretacją Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego zawartą w postanowieniu nr PP I 0090/1/3/05 z 07.03.2005).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Pojęcie importu usług zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, i jest to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT stanowi natomiast, iż podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przepisu tego nie stosuje się jednak w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca (art. 17 ust. 2).

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że Przedsiębiorstwo w ramach prowadzonej działalności dokonuje nabycia różnego rodzaj usług od zagranicznych kontrahentów, w odniesieniu do których na podstawie przepisów ustawy o VAT, zobowiązana jest do rozpoznawania obowiązku podatkowego i naliczenia podatku VAT z tytułu importu usług.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy, przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług. Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy). Usługę należy uznać za wykonaną, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi. Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usług, czyli zrealizowanie niektórych czynności składających się na umówioną usługę jako całość – ale tylko w zakresie tej usługi już częściowo wykonanej. Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zaznaczyć należy, że ustawodawca nie wyszczególnia wysokości zaliczki czy przedpłaty, co oznacza, że opodatkowaniu podlega każda z dokonanych zaliczek, przedpłat (także ta obejmująca 100% należności).

W pierwszej z przedstawionych sytuacji, YY wystawiła fakturę w dniu 01.06.2005r., dokumentującą składkę jej należną z tytułu rozliczeń za pocztę zagraniczną …. za cały rok 2005. A zatem wystawiona faktura nie dokumentuje wszystkich dokonanych czynności w roku 2005, wystawienie faktury nastąpiło przed wykonaniem świadczenia, tj. przed zakończeniem roku, w którym wykonywane są usługi. Spółka otrzymała fakturę w dniu 13.06.2005r., z której należność uregulowała w dniu 05.09.2005r. Ww. faktura nie dokumentuje otrzymania przez YY zaliczki, przedpłaty, ponieważ została wystawiona przed a nie po jej otrzymaniu.

W związku z powyższym, wcześniejsze wystawienie faktury, tj. przed wykonaniem świadczenia nie wywołuje skutku określonego w art. 19 ust. 4 ustawy, a mianowicie powstania obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury. Wystawiona faktura nie jest również potwierdzeniem częściowego wykonania usługi, obejmuje bowiem należność za cały rok 2005. W przedmiotowej sytuacji zastosowanie znajdzie przepis art. 19 ust. 11 ustawy, co oznacza, że obowiązek podatkowy w imporcie usługi powstanie z chwilą dokonania zapłaty przez Przedsiębiorstwo, tj. w dniu 05.09.2005r.

Podobnie w drugiej z przedstawionych sytuacji. YY wystawiła fakturę w dniu 22.04.2005r. dokumentującą opłaty za świadczenie usług za 2005 rok. Płatność przez Przedsiębiorstwo nastąpiła w dniu 07.10.2005r. Faktura nie dokumentuje całości wykonanych usług, nie jest również potwierdzeniem otrzymanych zaliczek.

Biorąc pod uwagę powyższe, obowiązek podatkowy powstanie w tej sytuacji, w myśl art. 19 ust. 11 ustawy, z chwilą dokonania zapłaty przez Przedsiębiorstwo tj. w dniu 07.10.2005r.

W kwestii przeliczania walut obcych z faktur otrzymanych od kontrahenta zagranicznego stanowiących import usług dla polskiego podatnika, zastosowanie znajdzie § 37 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z § 37 ust. 1 kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5.

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Zgodnie natomiast z § 37 ust. 3 cyt. wyżej rozporządzenia, w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Powyższe oznacza, że jeżeli faktury wystawione przez kontrahenta zagranicznego wystawione zostały w terminie określonym przez polskie przepisy, należy przyjąć kurs waluty wyliczony i ogłoszony przez NBP na dzień wystawienia faktury.

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14, 15 i § 15a.

Zgodnie z § 14 ust. 1 wyżej cyt. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

W § 15 tego rozporządzenia określono inne terminy wystawiania faktur, jednakże dotyczą one szczególnych przypadków określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy. Przypadki te jednak nie dotyczą sytuacji przedstawionych we wniosku, zatem przepis § 15 w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów prawa, w przedstawionych przez Wnioskodawcę przypadkach, faktury nie zostały wystawione zgodnie z obowiązującymi polskimi unormowaniami, zatem w zakresie przeliczenia walut obcych w tych fakturach zastosowanie znajdzie § 37 ust. 3 cyt. wyżej rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r., co oznacza, że kwoty wyrażone w walucie obcej przeliczyć należy na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli odpowiednio na dzień 05.09.2005r. i 07.10.2005r.

Na mocy art. 106 ust. 7 ustawy, Wnioskodawca z tytułu importu usług obowiązany jest czynność tą udokumentować fakturą wewnętrzną, w której wykaże podatek VAT obliczony według stawek obowiązujących w kraju dla danej usługi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj