Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-800/08/EJ
z 8 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-800/08/EJ
Data
2008.09.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
lokal użytkowy
opłata eksploatacyjna
podatek od nieruchomości
spółdzielnie mieszkaniowe
stawki podatku


Istota interpretacji
opłaty eksploatacyjne, opłaty na fundusz remontowy oraz podatek od nieruchomości za lokale użytkowe podlegają opodatkowaniu w wysokości 22% VAT



Wniosek ORD-IN 960 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2008r. (data wpływu 13 czerwca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lipca 2008r. (data wpływu 4 sierpnia 2008r.) oraz pismem z dnia 3 września 2008r. (data wpływu 3 września 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłaty eksploatacyjnej, podatku od nieruchomości i opłaty na fundusz remontowy za lokale użytkowe - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką VAT opłaty eksploatacyjnej, podatku od nieruchomości i opłaty na fundusz remontowy za lokale użytkowe. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 lipca 2008r. znak: L.dz. NC/1912/2008 (data wpływu 4 sierpnia 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 21 lipca 2008r. znak: IBPP2/443-547/08/EJ oraz pismem z dnia 3 września 2008r. (data wpływu 3 września 2008r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca posiada w swoich zasobach garaże wolnostojące, niestanowiące pomieszczeń przynależnych do lokali mieszkalnych oraz lokale użytkowe znajdujące się w lokalach mieszkalnych. Podmiotom tym w przypadku garaży przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego (garażu). Podmioty te są jednocześnie członkami, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych; lub są właścicielami lokali mieszkalnych; lub są właścicielami lokali mieszkalnych niebedących członkami. To samo dotyczy lokali użytkowych znajdujących się w mieszkaniach wykorzystywanych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Spółdzielnia dotychczas w stosunku do tych podmiotów i posiadanych przez nich lokali nalicza opłatę eksploatacyjną, podatek od nieruchomości oraz opłatę na fundusz remontowy, które to składniki opodatkowuje podatkiem VAT według stawki 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy opłaty eksploatacyjne, podatek od nieruchomości i opłaty na fundusz remontowy za lokale użytkowe znajdujące się w lokalach mieszkalnych, użytkowane na zasadach własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności należy opodatkować 22% stawką VAT czy również zastosować zwolnienie, gdyż opłaty te są wnoszone zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych...
  2. Czy Wnioskodawca w przypadku gdy zostanie wydana interpretacja umożliwiająca zastosowanie stawki zwolnionej może dokonać korekty podatku VAT należnego za okresy wstecz...

Zdaniem Wnioskodawcy, z treści art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów wynika, że z podatku zwolnione są wszystkie czynsze i opłaty, również od lokali użytkowych przypadające od podmiotów, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub od właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni.

W świetle powołanej regulacji zwolnione od podatku są czynności spełniające łącznie:

  1. kryterium przedmiotowe – za wykonywanie czynności pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych;
  2. kryterium podmiotowe – czynności te powinny być realizowane na rzecz następujących podmiotów:
    - członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych,
    - członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych;
    - właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni.

Wobec powyższego Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opłaty eksploatacyjne, podatek od nieruchomości oraz fundusz remontowy naliczane lokalom użytkowym znajdującym się w lokalach mieszkalnych jako wydzielone pomieszczenia powinny być zwolnione od podatku VAT na mocy przedstawionych przepisów prawa.W przypadku gdy zostanie wydana interpretacja umożliwiająca zastosowanie stawki zwolnionej Wnioskodawca ma prawo do dokonania korekty podatku VAT za okresy wstecz.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116).

Z przepisu § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wynika, że zwolnione są od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Powołany wyżej przepis art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy stanowi, iż:

  • członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu,
  • członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu,
  • właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5,
  • członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię, jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi. Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.

Z powołanych przepisów wynika, że zwolnienie od podatku VAT odnosi się do czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowych, a także osób niebędących członkami spółdzielni. Muszą być oni właścicielami lokali mieszkalnych, a w przypadku członka spółdzielni może przysługiwać mu spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Rodzaje opłat wymienione w prawie spółdzielczym dotyczą wszelkich opłat. Jednakże przepisy art. 43 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy o VAT oraz § 8 ust. 1 pkt 18 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów wyraźnie wskazują na właścicieli lokali mieszkalnych, członków spółdzielni i osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokalu mieszkalnego.

Zatem zwolnienie, o którym mowa w powołanych wyżej przepisach art. 43 ust. 1 pkt 11 i § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia jest związane z czynnościami, za które Spółdzielnia pobiera opłaty, a które dotyczą lokali mieszkalnych lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Zwolnienie dotyczy wyłącznie czynności (za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) związanych z lokalami mieszkalnymi, nie dotyczy zaś czynności związanych z lokalami użytkowymi.Wobec powyższego, wszelkie opłaty wnoszone na pokrycie kosztów utrzymania (opłaty eksploatacyjne i opłaty na fundusz remontowy) lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Zatem w tej kwestii stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Również nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż podatek od nieruchomości pobierany przez niego od lokali użytkowych powinien być zwolniony od podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług (art. 8 ust. 1) – każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Treść powołanego wyżej zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT wskazuje, że to nie odpłatność sama w sobie podlega opodatkowaniu lecz świadczenie, za które odpłatność przysługuje. Dotyczy to także podatku od nieruchomości, który nie jest ani towarem, ani usługą w rozumieniu art. 7 i 8 tej ustawy.

W myśl art. 6 ustawy Ordynacja podatkowa, podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podstawowej. Jest to więc świadczenie pieniężne nieekwiwalentne (w zamian za wpłacony podatek od nieruchomości, podatnikowi nie przysługuje wzajemne świadczenie ze strony gminy).

Należność publicznoprawna jaką jest podatek od nieruchomości nie może podlegać dalszej odsprzedaży. Podatek ten ma charakter majątkowy i związany jest z posiadanym majątkiem, a nie uzyskiwanym z tytułu posiadania nieruchomości obrotem. Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży bowiem na podatniku i to on jest zobowiązany do zapłaty należności z tego tytułu.

Niezależnie jednak od tego, czy zwracana Wnioskodawcy kwota podatku od nieruchomości zgodnie z postanowieniami statutu Spółdzielni zostaje wyłączona z opłat, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT oraz § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, czy też stanowi ich element kalkulacyjny, zawsze jest ona kosztem związanym z eksploatacją i utrzymaniem lokali użytkowych, do którego ponoszenia zobowiązane są osoby posiadające tytuł prawny do tych lokali. Tym samym kwota ta winna podlegać opodatkowaniu na takich samych zasadach jak pozostałe koszty, którymi Wnioskodawca obciąża:

  • członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali,
  • członków spółdzielni, będących właścicielami lokali,
  • właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni,
  • osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali,na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Wobec powyższego kwota podatku od nieruchomości jako część kosztu utrzymania lokali użytkowych, podobnie jak opłata eksploatacyjna i fundusz remontowy, podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Z uwagi na fakt, iż opłaty eksploatacyjne, opłaty na fundusz remontowy oraz podatek od nieruchomości za lokale użytkowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%, brak jest podstaw prawnych do dokonania korekty podatku VAT należnego za okresy wstecz. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego za okresy wstecz jest nieprawidłowe.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało w całości uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj