Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-587/08-2/ISN
z 24 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-587/08-2/ISN
Data
2008.09.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
materiał szkółkarski
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
produkty rolne
stawki podatku


Istota interpretacji
Stawka na materiały szkółkarskie PKWiU 01.12.



Wniosek ORD-IN 449 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2008 r. (data wpływu 26 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na produkty rolnictwa – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na produkty rolnictwa.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne i jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Zainteresowany produkuje w formie szkółki materiał roślinny: ozdobny i szkółkarski. Wyroby Wnioskodawcy od początku działalności są oznakowane symbolem PKWiU 01.12 „produkty rolnictwa”. Zainteresowany, zgodnie z ustawą o podatku VAT stosuje na swoje produkty stawkę podatku VAT 3%. Do dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku VAT z dnia 11 kwietnia 2008 r. nie miał problemów ze stosowaniem tej stawki i nikt jej nie kwestionował.

Obecnie, pomimo, że symbol PKWiU 01.12 został utrzymany w tabeli będącej załącznikiem do nowelizacji ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r., gdzie znajduje się wykaz towarów opodatkowanych stawką 3% i w komunikacie dotyczącym zmian tej ustawy w tabeli wykazu towarów i usług, które zmieniają stawkę podatku z 3% na 7% lub 22% nie ma ww. symbolu PKWiU, zakwestionowano zastosowanie przez Wnioskodawcę ww. stawki.

Zainteresowany doświadczył tego uczestnicząc w przetargu. Dnia 5 maja 2008 r. złożył jego zdaniem najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym na dostawę materiału roślinnego do P(…). W dniu 20 maja 2008 r. zostało ogłoszone unieważnienie postępowania przetargowego, a oferta Wnioskodawcy została odrzucona. Uzasadnieniem powyższego było oświadczenie, że oferta zostaje odrzucona z powodu błędnie zastosowanej stawki VAT 3%, a nie 7%, zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku VAT z dnia 11 kwietnia 2008 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy stosowanie przez Wnioskodawcę stawki 3% na swoje produkty jest zgodne z ustawą o podatku VAT z dnia 11 marca 2004 r. z późniejszymi zmianami...


Zdaniem Wnioskodawcy, jego działalność polega na prowadzeniu szkółki roślin w formie gospodarstwa rolnego. Sprzedaje rośliny, które sam wyprodukuje. W związku z powyższym, jego wyroby mieszczą się w tabeli dotyczącej stawki 3%, zamieszczonej w Dzienniku Ustaw Nr 74, poz. 444 z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Na mocy art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosowano stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem były towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W poz. 2 załącznika nr 6 do ustawy, wymienione były wyroby o symbolu PKWiU 01.12, tj.: warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie


W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 74, poz. 444), w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 ustawy zmienianej w art. 1, których przedmiotem są towary wymienione w załączniku do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W załączniku do wyżej cytowanej ustawy w poz. 2 wymieniono wyroby o symbolu PKWiU 01.12, tj.: warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie.


Zatem, w przedmiotowej sprawie Zainteresowany jest uprawniony do stosowania dla sprzedaży swoich produktów, które zaklasyfikował do symbolu PKWiU 01.12, stawki podatku od towarów i usług w wysokości 3%, zgodnie z przepisami ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

Podkreślić jednakże należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji wyrobu pod nazwą „produkty rolnictwa” do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej towaru będącego przedmiotem wniosku, natomiast w wydanej interpretacji odniósł się wyłącznie do klasyfikacji wskazanej przez Zainteresowanego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.


W związku z powyższym tut. Organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj