Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-1190/08/HK
z 13 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-1190/08/HK
Data
2008.10.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dokumentacja podatkowa
działalność oświatowa
umowa
zaliczka na podatek


Istota interpretacji
W jaki sposób wnioskodawczyni winna opodatkować dochody osiągnięte w związku z prowadzeniem rytmiki w przedszkolu?
Jak dokumentować swoje dochody?
Na podstawie jakiej umowy prowadzić swoją działalność?



Wniosek ORD-IN 830 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani S. przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 02 lipca 2008r.), uzupełnionym w dniu 05 września 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu osiągniętego w związku z prowadzeniem rytmiki w przedszkolu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 lipca 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu osiągniętego w związku z prowadzeniem rytmiki w przedszkolu.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 25 sierpnia 2008r. Znak: IBPB2/415-1190/08/HK wezwano o jego uzupełnienie. W dniu 05 września 2008r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi rytmikę w przedszkolu. Na początku każdego roku szkolnego na ogólnym spotkaniu z rodzicami przedstawia swoją ofertę, rodzice wyrażają swoją opinię, wyrażają zgodę na udział dzieci w zajęciach. Jest to więc umowa ustna zawarta z przedstawicielem Rady Rodziców. Działalność wnioskodawczyni jest działalnością wykonywaną osobiście. Wnioskodawczyni nie posiada wpisu do ewidencji, nie jest to działalność zarejestrowana jako działalność gospodarcza. Miesięczne dochody stanowią kwotę około 300 zł. Podatek z tych dochodów wnioskodawczyni rozlicza w zeznaniu rocznym PIT-36 w rubryce nr 4 należne zaliczki, o których mowa w art. 44 ust. 1a i 7 ustawy (wnioskodawczyni rozlicza się wraz z mężem). Działalność trwa od września do czerwca (oprócz wakacji). Nie jest możliwe podpisanie umowy z każdym rodzicem (jest to ok. 200 osób).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jaka powinna być forma opodatkowania...
Jak dokumentować dochody...
Na podstawie jakiej umowy prowadzić działalność...

Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi prowadzenie zajęć rytmiki w przedszkolu umieścił w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Wnioskodawczyni prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a następnie rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT-36. Należne zaliczki, o których mowa w art. 44 ust. 1a i 7 ustawy – małżonek. Zdaniem wnioskodawczyni powinna prowadzić księgę przychodów i rozchodów. W ocenie wnioskodawczyni powinna ona ww. działalność prowadzić na podstawie umowy ustnej zawartej z przedstawicielami Rady Rodziców. Wcześniej zapoznaje ze swoją ofertą na zebraniu ogólnym rodziców i dyrekcję przedszkola.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. W myśl art. 13 ust. 2 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. działalność oświatową.

W świetle art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.Natomiast zgodnie z art. 44 ust. 3a powyższej ustawy podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Ponadto w myśl art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni osiąga przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście - działalności oświatowej polegającej na prowadzeniu rytmiki w przedszkolu. Działalność ta nie jest zarejestrowana jako działalność gospodarcza. Wnioskodawczyni osiąga przychody z tytułu ww. działalności bez pośrednictwa płatników.

W związku z powyższym wnioskodawczyni jest obowiązana w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Ponadto jest obowiązana złożyć właściwemu urzędowi skarbowemu zeznanie, według ustalonego wzoru, PIT-8C, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Przepisy podatkowe nie stanowią, w jaki sposób należy dokumentować ww. przychody. Nie ma obowiązku prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów dla tego rodzaju przychodów. Natomiast wnioskodawczyni winna prowadzić dokumentację w sposób zapewniający możliwość jej kontroli np. lista z podpisami osób uiszczających opłaty za rytmikę. Przepisy prawa podatkowego nie regulują również kwestii na podstawie jakiej umowy należy wykonywać tego rodzaju działalność osobistą. Należy natomiast zauważyć, że dla celów dowodowych wnioskodawczyni winna dysponować dokumentami, z których wynika ile osób, w jakich terminach i w jakiej kwocie uiszcza opłaty za zajęcia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj