Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-730/08/RS
z 3 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-730/08/RS
Data
2008.10.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
budowa
lokal mieszkalny
przebudowa
ulga odsetkowa
zakup mieszkania


Istota interpretacji
Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu w budynku powstałym w wyniku budowy-nadbudowy podlegają odliczeniu od dochodu?



Wniosek ORD-IN 855 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2008 r. (data wpływu 18 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skorzystania z odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu na zakup lokalu mieszkalnego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skorzystania z odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu na zakup lokalu mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 16 grudnia 2006 r. na podstawie umowy realizacyjnej zawartej pomiędzy Przedsiębiorstwem, reprezentowanym przez osoby fizyczne, nabyła Pani wspólnie z małżonkiem lokal mieszkalny. Płatność postanowiono uregulować w trzech transzach, z czego trzecia transza miała zostać wypłacona po uzyskaniu kredytu mieszkaniowego. Wymagany kredyt został udzielony przez Bank na podstawie umowy z dnia 29 grudnia 2006 r. na zakup ww. lokalu mieszkalnego. W umowie kredytu ustalono, że zabezpieczeniem spłaty wynikającej z niej wierzytelności jest hipoteka zwykła, zabezpieczająca spłatę kredytu i kaucyjna, zabezpieczająca spłatę odsetek.

W dniu 1 stycznia 2007 r. sprzedający wydał Państwu lokal mieszkalny, a w dniu 30 czerwca 2007 r. sporządzono akt notarialny, w którym zawarto umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży.

Kupiony przez Panią lokal mieszkalny znajduje się na pierwszym piętrze i powstał zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę wydaną przez Starostwo osobom fizycznym, w wyniku nadbudowy budynku byłego hotelu robotniczego.

W dniu 20 grudnia 2006 r. udzielone zostało przez Starostwo pozwolenie na użytkowanie nowowzniesionego budynku dla osób fizycznych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu w budynku powstałym w wyniku budowy-nadbudowy podlegają odliczeniu od dochodu...


Zdaniem Wnioskodawcy, przy rozstrzyganiu prawa do odliczeń odsetek od kredytu, konieczne jest wyjaśnienie, iż zajmowany lokal mieszkalny znajduje się w budynku nadbudowanym, czyli nowowybudowanym. Dowodzić tego ma m.in. treść decyzji z dnia 5 listopada 2003 r. o zatwierdzeniu projektu i udzieleniu pozwolenia na budowę. Wnioskodawca zauważa, iż konieczne jest też wyjaśnienie terminów przebudowa oraz nadbudowa.

W świetle definicji zawartej w art. 3 pkt 7a ustawy Prawo budowlane przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość, bądź liczba kondygnacji. Zgodnie natomiast z pkt 6 tego przepisu, jako budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Ponadto stwierdza Pani, że rozróżnienie tych pojęć posiada doniosłość prawną z uwagi na daleko idące różnice dotyczące wymogów dla budowy oraz dopuszczenia do użytkowania obiektu nadbudowanego czyli nowopowstałego a budynku przebudowanego. Przebudowa może dotyczyć tylko i wyłącznie budynku wcześniej istniejącego i musi mieścić się w jego bryle, nadbudowa natomiast jest wzniesieniem nowego obiektu i traktowana jest na gruncie prawa budowlanego na równi z budową, jako wzniesienie od podstaw obiektu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku – od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:


  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Ponadto w myśl art. 26b ust. 2 ustawy odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli spełnione zostaną m.in. następujące warunki:


  1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
  2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
  3. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  4. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., (…).


W myśl art. 26b ust. 4 ww. ustawy odliczenie, o którym mowa w ust. 1 obejmuje wyłącznie odsetki:


  1. naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5, i zapłacone od tego dnia,
  2. od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10.


Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, zaciągnęła Pani kredyt hipoteczny na zakup lokalu mieszkalnego. Osoba fizyczna, od której zakupiła Pani lokal mieszkalny, wybudowała go na podstawie pozwolenia z dnia 5 listopada 2003 r. na budowę – nadbudowę budynku byłego hotelu robotniczego ze zmianą funkcji części istniejących na funkcję mieszkalno-użytkową.

Wyżej cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają szereg warunków, które należy spełnić, aby możliwe było skorzystanie z odpisów w ramach tzw. ulgi odsetkowej. W treści art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy wyraźnie wskazano, że odliczenie odsetek przysługuje w sytuacji, gdy inwestycja, na którą został zaciągnięty kredyt jest związana z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W świetle ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118) nadbudowa jest traktowana na równi z budową, stanowi bowiem, iż ilekroć w ustawie jest mowa o budowie, należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego (art. 3 pkt 6 ustawy). Zatem przepisy prawne odnoszące się do budowy będą dotyczyć również nadbudowy. Dlatego też nadbudowa obiektu budowlanego wymaga m.in. ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Należy zauważyć, że nadbudowa całości lub części kondygnacji - traktowana jako jeden ze sposobów zwiększenia powierzchni mieszkalnej – dokonywana jest w istniejących już obiektach budowlanych. Natomiast zgodnie z brzmieniem przepisu art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy podatkowej, możliwość odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych przysługuje podatnikom, którzy zakupili lokal mieszkalny jednakże w nowowybudowanym budynku mieszkalnym. Podkreślenia wymaga fakt, iż nadbudowy nie można utożsamiać z samodzielnym, nowowybudowanym budynkiem mieszkalnym.

Należy także zauważyć, że wszelkiego rodzaju ulgi są odstępstwem od konstytucyjnej zasady równości i powszechności opodatkowania. Są one przywilejami, z których podatnik ma prawo, a nie obowiązek korzystania. Zatem przy ocenie czy w danej sytuacji przysługuje prawo do skorzystania z ulgi należy przepisy stosować w sposób ścisły. Przyjęcie, iż nabycie praw do ulgi następuje w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego, bez względu na to czy powstał on w budynku nowowybudowanym, czy też w wyniku nadbudowy istniejącego obiektu budowlanego, stanowiłoby kategorię rozszerzającą.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Jednocześnie mając na uwadze, iż ww. lokal mieszkalny jest wspólną własnością Pani i Małżonka, zaznacza się, że niniejsza interpretacja dotyczy również Małżonka, z tym, że zgodnie z art. 14k § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się do niej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego tę interpretację nie może szkodzić - również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej – tylko Wnioskodawcy.

Pani Małżonek chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj