Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-1179/08-2/JB
z 15 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-1179/08-2/JB
Data
2008.10.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
aport
certyfikat inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
podatkowa grupa kapitałowa
skutki podatkowe
udział


Istota interpretacji
określenie skutków podatkowych w momencie wniesienia udziałów/akcji do funduszu inwestycyjnego w zamian za certyfikaty inwestycyjne



Wniosek ORD-IN 493 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.08.2008r. (data wpływu 18.08.2008r.) uzupełnionego przy piśmie z dnia 21.08.2008r. (data wpływu 25.08.2008r. ) o pełnomocnictwo dla Pana upoważniającego go do występowania w imieniu Spółki, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia skutków podatkowych w momencie wniesienia udziałów/akcji do funduszu inwestycyjnego w zamian za certyfikaty inwestycyjne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.08.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia skutków podatkowych na moment wniesienia do Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego akcji/udziałów w zamian za certyfikaty inwestycyjne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka posiada udziały w zależnej spółce z o. o. (100% udziałów w kapitale zakładowym spółki z o.o.) oraz akcje w zależnej spółce akcyjnej (70% akcji w kapitale zakładowym spółki akcyjnej). Udziały te i akcje zostały nabyte lub objęte po 1 stycznia 2001r. Spółka zamierza wnieść udziały i akcje w obu spółkach zależnych do Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego (dalej FIZ lub Fundusz) na pokrycie certyfikatów inwestycyjnych wydanych przez Fundusz. Spółka będzie jedynym uczestnikiem FIZ. FIZ będzie zarządzany przez niezależne od spółki Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym w związku z wniesieniem udziałów i akcji do FIZ powstanie dla Spółki obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT)...
  2. Czy - o ile w tym przypadku powstaje obowiązek podatkowy w CIT- przychodem podatkowym będzie wartość obejmowanych certyfikatów inwestycyjnych, która powinna odpowiadać wartości rynkowej udziałów lub akcji z dnia objęcia certyfikatów inwestycyjnych...
  3. Czy kosztem uzyskania przychodu ze zbycia akcji, udziałów w formie wniesienia za objęcie certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym będzie koszt nabycia tych udziałów lub akcji, ustalony jako wydatki poniesione na ich nabycie lub objęcie — w przypadku nabycia lub objęcia za wkład pieniężny, wartość nominalna - w przypadku objęcia za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a gdy wkładem niepieniężnym jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część — wartość wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa, określona na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia...


Zdaniem Spółki, objęcie certyfikatów inwestycyjnych w FIZ w zamian za akcje lub udziały powoduje po stronie Spółki powstanie obowiązku podatkowego w CIT z tytułu odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji. Wprawdzie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT nie wymienia wprost przypadku objęcia certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym w zamian za akcje lub udziały (oraz - odpowiednio - przeniesienia udziałów lub akcji w spółce kapitałowej do funduszu inwestycyjnego w celu objęcia tychże certyfikatów) jako jednej z kategorii przychodów, jednak wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT ma charakter jedynie przykładowy, a zatem również inne zdarzenia - o ile nie zostały wyraźnie zwolnione z CIT -podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

W wyniku przeniesienia udziałów lub akcji w spółce kapitałowej do funduszu inwestycyjnego w celu objęcia certyfikatów inwestycyjnych dochodzi do odpłatnego zbycia udziałów lub akcji. Spółka przenosi te udziały lub akcje na Fundusz, w zamian za co otrzymuje certyfikaty. Od momentu przeniesienia udziałów lub akcji na rzecz Funduszu, Fundusz staje się ich właścicielem. Wydane ze te udziały lub akcje certyfikaty inwestycyjne stanowią odpłatność za zbywane przez Spółkę udziały lub akcje.

Spółka wskazuje, że stanowisko to znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, m.in. w interpretacjach wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 15 lipca 2008r., nr IBPB3/423-287/08/CzP oraz w interpretacji z dnia 7 lipca 2008 r., nr IBPB1/415-287/08/BK oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 maja 2008 r., nr IPPB2/415-331/08-5/AS oraz w interpretacji z dnia 20 maja 2008r., nr IP-PB3-423-325/08-2/JB.

Biorąc pod uwagę, że objęcie certyfikatów inwestycyjnych za akcje, udziały w spółce kapitałowej powoduje - dla uczestnika FIZ - powstanie obowiązku podatkowego w CIT z tytułu odpłatnego zbycia akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych, to dochód należy ustalić na zasadach właściwych opodatkowaniu dochodu z odpłatnego zbycia akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych.

Skoro odpłatnością za zbycie akcji lub udziałów w spółce kapitałowej są obejmowane certyfikaty inwestycyjne, to przychodem z tego tytułu jest wartość obejmowanych certyfikatów inwestycyjnych. Spółka wskazuje, że wniosek ten znajduje potwierdzenie praktyce podatkowej zaprezentowanej m. in w ww. interpretacjach, zgodnie z którymi wartość pieniężna nabywanych certyfikatów inwestycyjnych stanowi przychód podmiotu wnoszącego do funduszu inwestycyjnego udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (lub inne niż zdematerializowane papiery wartościowe). Spółka zwraca uwagę, że zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, w sytuacji, w której wartość nominalna nabytych certyfikatów inwestycyjnych jest niższa od wartości rynkowej wniesionych w zamian za te certyfikaty udziałów, zastosowanie znajdzie przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Oznacza to konieczność ustalenia wartości obejmowanych certyfikatów inwestycyjnych na poziomie wartości rynkowej akcji, udziałów wnoszonych na pokrycie obejmowanych udziałów.

Biorąc powyższe pod uwagę, w opinii Spółki, w momencie objęcia certyfikatów inwestycyjnych w FIZ w zamian za akcje lub udziały w spółce kapitałowej należy rozpoznać przychód w postaci wartości tych certyfikatów, która powinna odpowiadać wartości rynkowej wnoszonych do FIZ akcji lub udziałów w spółce kapitałowej. Wartość rynkową wnoszonych do FIZ akcji lub udziałów w spółce kapitałowej należy - w celu ustalenia przychodu z tego tytułu - ustalić na dzień objęcia certyfikatów inwestycyjnych w FIZ.

Koszt uzyskania przychodów z tytułu objęcia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za akcje lub udziały w spółkach kapitałowych należy ustalić również na zasadach właściwych kosztom uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych, a więc będą to koszty określone w art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kosztami tymi będą zatem koszty nabycia lub objęcia akcji lub udziałów w spółce kapitałowej, ustalone jako wydatki na ich objęcie lub nabycie, a w przypadku, gdy zostały objęte za aport wniesiony po 1 stycznia 2001 r. - ich wartość nominalna, lub wartość przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa i określona na dzień objęcia tych udziałów, akcji, nie wyższa jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia — jeśli zostały objęte za aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Na poparcie powyższego Spółka powołuje się na interpretacje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z dnia 12 marca 2008r., nr IPPB2/415-558/07-2/AF oraz z dnia 20 maja 2008r., nr lP-PB3-423-325/08-2/JB.

Reasumując, objęcie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym w zamian za akcje lub udziały w spółce kapitałowej powoduje powstanie obowiązku podatkowego w CIT na zasadach właściwych opodatkowaniu dochodu z odpłatnego zbycia akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych.

W tym przypadku należy ustalić przychód z odpłatnego zbycia akcji, udziałów w spółkach kapitałowych. Przychód ten należy ustalić w wysokości stanowiącej wartość certyfikatów inwestycyjnych, która z kolei powinna odpowiadać wartości rynkowej wnoszonych akcji, udziałów. Wartość rynkową udziałów lub akcji należy ustalić na moment objęcia certyfikatów inwestycyjnych w FIZ.

Kosztem uzyskania przychodów z tego tytułu będzie koszt objęcia lub nabycia tych udziałów lub akcji, a więc wydatki poniesione na ich nabycie lub objęcie - w przypadku objęcia za wkład pieniężny, albo wartość nominalna akcji lub udziałów - w przypadku objęcia za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, albo wartość wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa, określona na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia - gdy wkładem niepieniężnym jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Jeśli ustalony w sposób wskazany powyżej przychód ze zbycia akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych będzie wyższy od kosztu uzyskania przychodu z tego tytułu, to powstanie dochód do opodatkowania, zaś w przypadku, gdy przychód będzie niższy do kosztu uzyskania przychodu powstanie strata podatkowa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj