Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-374/08-5/IG
z 14 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-374/08-5/IG
Data
2008.05.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia usług
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
świadczenie usług


Istota interpretacji
Czy nabywając towary przekazywane i wręczane przez firmę w ramach świadczonych usług na rzecz kontrahenta zagranicznego, Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust 8 ustawy o VAT?



Wniosek ORD-IN 472 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2008r. (data wpływu 29 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lutego 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 ustawy o VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

R (Poland) Sp. z o.o. (w dalszej części wniosku okreśIana jako .„R” lub .„Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji i reklamy produktów leczniczych. W ramach prowadzonej działalności Spółka świadczy usługi reklamowe, marketingowe promocyjne związane ze sprzedażą produktów medycznych w Polsce.

Spółka zawarła z kontrahentem zagranicznym (spółka z Irlandii) umowę o świadczenie usług reklamowych z dnia 9 grudnia 2004 r. (dalej jako: „umowa”). Przedmiotem umowy jest świadczenie przez R na rzecz tej spółki irlandzkiej usług reklamowych mających na celu przyczynienie się do wzrostu sprzedaży produktów leczniczych oferowanych przez tą spółkę w Polsce, a w szczególności:

  • Reklama produktów leczniczych farmaceutycznych kierowana do publicznej wiadomości (jeżeli ma zastosowanie),
  • Reklama produktów kierowana do osób uprawnionych do wystawienia recept i osób prowadzących zaopatrzenie w produkty lecznicze,
  • Odwiedzenie osób uprawnionych do wystawienia recept i osób prowadzących zaopatrzenie w produkty lecznicze przez przedstawicieli handlowych i medycznych, Dostarczanie próbek produktów,
  • Sponsorowanie spotkań promocyjnych dla osób upoważnionych do wystawiania recept i osób zaopatrujących w produkty lecznicze,
  • Sponsorowanie konferencji, zjazdów i kongresów dla osób upoważnionych do wystawiania recept i osób zaopatrujących w produkty lecznicze.

W związku z prowadzoną działalnością reklamową i promocyjną R zatrudnia przedstawicieli medycznych i farmaceutycznych, którzy bezpośrednio zajmują się działalnością o charakterze reklamowym produktów leczniczych oferowanych przez Grupę R na rynku polskim. Spółka prowadząc swoją działalność ponosi wydatki związane m.in. z reklamą i promocją produktów leczniczych, marketingiem, obsługą techniczną kampanii reklamowych, które w całości pokrywa kontrahent zagraniczny na podstawie zawartej umowy. W szczególności ponoszone przez Spółkę koszty wiążą się z określonymi działaniami o charakterze pomocniczym, takimi jak zapewnienie miejsca na organizację spotkania, wyżywienia, posiłku, poczęstunku dla lekarzy, transportu uczestników na konferencje, wynajęcie standów reklamowych na targach czy pokazach, jak również wydatkami na produkcję materiałów niezbędnych do przeprowadzenia konkretnej akcji promocyjnej, reklamowej.

W celu realizacji powyższych czynności R dokonuje również zakupu materiałów - upominków reklamujących i promujących kontrahenta zagranicznego i oferowane przez niego towary. Na upominki takie składają się w szczególności długopisy, specjalistyczne książki dla lekarzy sprzęt medyczny (np. stetoskopy, wzierniki, gleukometry). Przedmiotowe upominki oznaczone są logo produktu leczniczego lub Spółki, a ich wartość jednostkowa z reguły przekracza 5 PLN. W ramach umowy ze spółką irlandzką R wydaje upominki reklamowe, o których mowa powyżej wspierając tym samym działalność reklamową i promocyjną dokonywaną na rzecz kontrahenta zagranicznego. Spółka nie prowadzi ewidencji wydań pozwalającej na ustalenie wartości wydanych produktów dla konkretnej osoby.

Z tytułu usług świadczonych na rzecz spółki irlandzkiej Spółka otrzymuje wynagrodzenie. Jego wartość określona jest na podstawie wszystkich kosztów poniesionych przez Spółkę związanych ze świadczeniem usług reklamowych, w tym również z zakupem materiałów reklamowych i promocyjnych nieodpłatnie wydawanych przez R w ramach prowadzonej działalności. Koszty te Spółka powiększa o przewidzianą w umowie z kontrahentem zagranicznym marżę. Tak wyliczoną wartość R obciąża kontrahenta zagranicznego wystawiając stosowną fakturę VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nabywając towary przekazywane i wręczane przez R w ramach świadczonych usług na rzecz kontrahenta zagranicznego, Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust 8 ustawy o VAT...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z podstawową zasadą w podatku od towarów usług wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jednakże, ustawodawca w art. 86 ust. 8 ustawy o VAT wprowadził możliwość odliczenia podatku naliczonego również przy nabyciu towarów i usług związanych z wykonywaniem wybranych czynności nieopodatkowanych. Zgodnie z tą regulacją podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą m. in. świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Należy zauważyć, iż regulacja ta adresowana jest w szczególności do usługodawców, którzy wykonują usługi na rzecz osób mających siedzibę bądź miejsce zamieszkania zagranicą, a usługi te uważane są, na podstawie art. 27 ustawy o VAT za wykonane poza terytorium kraju. W konsekwencji usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium polski. Dla uniknięcia obciążenia polskich usługodawców, wprowadzono rozwiązanie szczególne, które umożliwia podatnikom odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z wykonywaniem poza terytorium kraju czynności, które w Polsce byłyby opodatkowane.

Z uwagi na art. 27 ust. 3 w zw. z ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług reklamowych wykonywanych przez Spółkę na rzecz kontrahenta z Irlandii, jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. A zatem, w rozpatrywanym przypadku usługi te podlegają opodatkowaniu w Irlandii. Jednocześnie, w świetle przytoczonego wyżej uregulowania art. 86 ust. 8 ustawy o VAT, w związku z wykonywaniem przedmiotowych usług, Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług niezbędnych do ich świadczenia.

Zdaniem Spółki, nabywane przez nią towary, które następnie są wydawane/wręczane lekarzom, farmaceutom czy pracownikom hurtowni jako upominki budujące pozytywny wizerunek kontrahenta irlandzkiego oraz zachęcające do nabywania jego produktów, są ściśle związane ze świadczonymi przez Spółkę usługami w zakresie reklamy produktów leczniczych na rzecz kontrahenta zagranicznego zdefiniowanej w przepisach Prawa Farmaceutycznego.

W związku z powyższym zdaniem Spółki w pełni przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem przedmiotowych towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj