Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-422/08/HD
z 1 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-422/08/HD
Data
2008.10.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
rzecznik patentowy
usługi na rzecz pracodawcy


Istota interpretacji
Czy uzyskując przychody ze stosunku pracy, jako Dyrektor Działu Prawnego Spółki Akcyjnej oraz z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie Kancelarii Patentowej, w ramach której świadczy Pani usług między innymi na rzecz swojego obecnego pracodawcy ale w zakresie odmiennym od czynności wynikających z umowy o pracę, istnieje możliwość skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19% dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2008 r. (data wpływu 4 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Od 1 września 1998 r. jest Pani zatrudniona, na podstawie umowy o pracę, w Spółce Akcyjnej. Zaś od 16 października 2006 r. do chwili obecnej, jest Pani zatrudniona w tej Spółce na stanowisku Dyrektor Działu Prawnego. Pani bezpośrednim przełożonym jest Prezes Zarządu.


Do Pani zadań, jako Dyrektora Działu Prawnego Spółki, należy: zarządzanie podległym personelem, tworzenie i nadzór nad budżetem działu oraz ścisła współpraca z menadżerami firmy, w ramach realizowanej przez Spółkę strategii rozwoju. Kluczowe obszary pracy Dyrektora Działu Prawnego są następujące:


  1. Doradza Zarządowi firmy w dziedzinie prawa i bierze udział w ogólnym zarządzaniu firmą poprzez aktywne uczestnictwo w spotkaniach kierownictwa.
  2. W ramach celów i budżetu firmy ustala politykę prawną, którą następnie realizuje, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień własności intelektualnej.
  3. Ściśle współpracuje ze wszystkimi dyrektorami/szefami działów w celu identyfikowania i rozwiązywania problemów prawnych – komunikuje w formie „executive summary" zidentyfikowane zagrożenia i sugerowane środki zaradcze.
  4. Współpracuje z zewnętrznymi dostawcami usług do działu i instytucjami prawnymi, zapewniając, że uzgodnione lub narzucone przez prawo warunki są dotrzymywane w odniesieniu do każdego parametru.
  5. Zapewnia, że umowy zawierane przez firmę i pisma procesowe są zgodne z aktualnymi przepisami prawnymi i orzecznictwem.
  6. Dba o właściwą merytorycznie i procesowo reprezentację firmy w postępowaniach prawnych.
  7. Zapewnia, że w dziale pracują wydajni, dobrze przeszkoleni i dobrze zmotywowani pracownicy oraz że potencjał tych pracowników jest rozwijany zgodnie z bieżącymi i przewidywanymi potrzebami działu.
  8. Zapewnia, że struktura organizacyjna działu jest wydajna i elastyczna w dostosowywaniu się do rosnących potrzeb firmy i rynku.
  9. Zapewnia, że w dziale są ustalane realistyczne i śmiałe cele oraz że praca działu przebiega efektywnie i w ramach tych celów.
  10. Tworzy budżet swojego działu.


Opisane powyżej czynności wykonywane przez Panią w ramach umowy o pracę ze Spółką, jako Dyrektor Działu Prawnego, mają charakter stricte menadżerski (w latach 2002-2004 ukończyła Pani studia MBA).

W czerwcu 2008 r. ukończyła Pani aplikację rzecznikowską, otrzymując na mocy decyzji Prezesa Urzędu Patentowego uprawnienia rzecznika patentowego.

W ramach umowy o pracę ze Spółką i w związku z zakresem obowiązków przewidzianych w umowie o pracę, nie mając ku temu uprawnień przed czerwcem 2008 r. nie świadczyła Pani samodzielnie i jako rzecznik patentowy po czerwcu 2008 r. również nie zamierza Pani świadczyć czynności wchodzących w zakres działania rzecznika patentowego, w szczególności w sprawach związanych z tzw. „przymusem rzecznikowskim".

Niezależnie od zatrudnienia w Spółce na umowę o pracę, jako Dyrektor Działu Prawnego, zamierza Pani założyć i prowadzić Kancelarię Patentową, w ramach indywidualnej pozarolniczej działalności gospodarczej. Spółka Akcyjna będzie korzystać, jako jeden z klientów, z usług świadczonych przez Panią, poprzez Kancelarię Patentową.

Z działalności gospodarczej, prowadzonej w związku usługami Kancelarii Patentowej, zamierza Pani dokonać wyboru opodatkowania dochodów podatkiem liniowym, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy uzyskując przychody ze stosunku pracy, jako Dyrektor Działu Prawnego Spółki Akcyjnej oraz z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie Kancelarii Patentowej, w ramach której świadczy Pani usług między innymi na rzecz swojego obecnego pracodawcy ale w zakresie odmiennym od czynności wynikających z umowy o pracę, istnieje możliwość skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19% dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku obowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Tym samym na podstawie powyższych przepisów, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż świadczone przez Panią usługi w ramach działalności gospodarczej – Kancelarii Patentowej, które będą wykonywane na rzecz obecnego pracodawcy – Spółki Akcyjnej, nie będą odpowiadać czynnościom wykonywanym przez Panią w ramach stosunku pracy, jako Dyrektora Działu Prawnego. Czynności wykonywane przez Panią w ramach stosunku pracy w Spółce, jako Dyrektor Działu Prawnego, mają charakter stricte menadżerski.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 2, art. 4 ust. 1, art. 9 ust. 1 ustawa z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 49, poz. 509 ze zm.), zawód rzecznika patentowego jest zawodem zaufania publicznego, polega on na świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej osobom fizycznym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej. Rzecznik patentowy występuje w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej.

Kancelaria patentowa może być utworzona i prowadzona wyłącznie w celu wykonywania zawodu rzecznika patentowego (art. 5 ust. 1 ustawy o rzecznikach patentowych). Czyli w ramach Kancelarii patentowej można wykonywać tylko zawód rzecznika patentowego, nie jest możliwe świadczenie innych usług, np. menadżerskich w odniesieniu do wyodrębnionego działu prawnego innego przedsiębiorstwa. Rzecznik patentowy w wykonywaniu zawodu podlega tylko ustawom. Ponadto, rzecznik patentowy nie może być związany poleceniem służbowym, co do treści wydawanej opinii lub porady (art. 3 ust. 2; art. 11 ust. 4 ustawy o rzecznikach patentowych). Jednocześnie w ramach umowy o pracę ze Spółką Akcyjną zobowiązana jest Pani podporządkować się poleceniom bezpośredniego przełożonego, którym jest Prezes Zarządu.

Zestawienie zacytowanych przepisów i obowiązków określonych w umowie o pracę wyraźnie wskazują, że w ramach umowy o pracę ze Spółką znacznie utrudnione byłoby wykonywanie przez Panią czynności przypisanych do rzecznika patentowego, jako niezależnego zawodu zaufania publicznego. Dlatego usługi rzecznika patentowego będą wykonywane przez Panią na rzecz Spółki w ramach indywidualnej Kancelarii Patentowej.

Należy mieć również na względzie, że art. 236 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) wprowadza tzw. „przymus rzecznikowski", który oznacza, że pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych oraz topografii układów scalonych może być, co do zasady, tylko rzecznik patentowy.

Uprawnienia rzecznika patentowego uzyskała Pani w czerwcu 2008 r., przed tą datą nie miała Pani prawnych możliwości do wykonywania czynności rzecznika patentowego w ramach umowy o pracę ze Spółką. Wykonanie czynności rzecznika patentowego było zlecane przez Spółkę zewnętrznym Kancelariom Patentowym. Po nabyciu przez Panią stosownych uprawnień, usługi te będą również zlecane przez Spółkę należącej do Pani Kancelarii Patentowej.

Mając powyższe na względzie należy uznać, że w opisanym stanie faktycznym nie zajdą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego uważa Pani, że w świetle przepisów ww. ustawy będzie Pani mogła skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19% dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w ramach prowadzonej Kancelarii Patentowej, w sytuacji, gdy uzyskuje Pani przychody ze stosunku pracy, jako Dyrektor Działu Prawnego Spółki Akcyjnej, jednocześnie świadcząc, w ramach Kancelarii Patentowej, usługi na rzecz swojego obecnego pracodawcy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacania zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeśli usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Podkreślenia wymaga fakt, iż w świetle wyżej wskazanego przepisu wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Istotnym na gruncie przedmiotowej sprawy jest zatem zdefiniowanie jakiego rodzaju czynności wykonuje podatnik w ramach stosunku pracy oraz w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że od 1 września 1998 r. jest Pani zatrudniona, na podstawie umowy o pracę, w Spółce Akcyjnej, a od 16 października 2006 r. do chwili obecnej pełni Pani funkcję Dyrektora Działu Prawnego. Do Pani zadań, jako Dyrektora Działu Prawnego Spółki, które mają charakter stricte menadżerski, należy: zarządzanie podległym personelem, tworzenie i nadzór nad budżetem działu oraz ścisła współpraca z menadżerami firmy, w ramach realizowanej przez Spółkę strategii rozwoju.

Ponadto, w związku z ukończeniem aplikacji rzecznikowskiej w czerwcu 2008 r., zamierza Pani założyć i prowadzić Kancelarię Patentową, w ramach indywidualnej pozarolniczej działalności gospodarczej. Z usług świadczonych przez Panią, poprzez Kancelarię Patentową, będzie również korzystać, jako jeden z klientów, Spółka Akcyjna (obecny pracodawca). Do tej pory wykonanie czynności rzecznika patentowego było zlecane przez Spółkę zewnętrznym Kancelariom Patentowym.

Podkreśla Pani, że w ramach stosunku pracy przed czerwcem 2008 r. i obecnie, kiedy już ma Pani uprawnienie rzecznika patentowego – nie świadczyła samodzielnie i nie zamierza świadczyć czynności wchodzących w zakres działania rzecznika patentowego, w szczególności w sprawach związanych z tzw. „przymusem rzecznikowskim". Świadczone przez Panią usługi w ramach działalności gospodarczej na rzecz obecnego pracodawcy, nie będą odpowiadać czynnościom wykonywanym przez Panią w ramach stosunku pracy.

Wobec powyższego, w świetle art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanie przychodu z tytułu świadczenia przez Panią usług poprzez Kancelarię Patentową, w ramach indywidualnej pozarolniczej działalności gospodarczej, na rzecz obecnego pracodawcy, nie pozbawia prawa do opodatkowania dochodu z tej działalności na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy mieć jednak na uwadze, że jeśli wykona Pani na rzecz pracodawcy czynności rzecznika patentowego w ramach stosunku pracy (do czego uprawnia Panią art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 49, poz. 509 ze zm.)) i w tym samym lub kolejnym roku podatkowym uzyska przychód z tytułu usług rzecznika patentowego na rzecz tej Spółki – wówczas utraci Pani prawo opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, tj. 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj