Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-509/08-2/BS
z 5 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-509/08-2/BS
Data
2008.06.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
fundusz unijny
fundusze europejskie
koszt kwalifikowany
odliczenia od podatku
podatek
podatek naliczony


Istota interpretacji
Środki finansowe z sektorowego programu operacyjnego przeznaczone zostaną na nabycie i wytworzenie środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym tj. modernizację i adaptację laboratoriów, które służyć będą jednostce wewnętrznej szkoły – centrum analitycznemu. Wyposażone w ten sposób centrum analityczne świadczyć będzie specjalistyczne usługi na rzecz pozostałych jednostek naukowo – badawczych szkoły (zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy) jak również usługi na rzecz zleceniodawców z zewnątrz (opodatkowane podatkiem VAT). Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z o podatku od towarów i usług, wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków finansowanych ze środków otrzymanych z funduszy unijnych w takim zakresie, w jakim będą one służyły czynnościom opodatkowanym



Wniosek ORD-IN 424 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uczelni, przedstawione we wniosku z dnia 12.03.2008 r. (data wpływu 17.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.03.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Świadczenie usług edukacyjnych przez Uczelnię, jest na podstawie art. 43 ust. 1 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. Wnioskodawca złożył do sektorowego programu operacyjnego „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004 – 2006” wniosek o dofinansowanie realizacji projektu polegającego na modernizacji, adaptacji oraz wyposażeniu pomieszczeń laboratoriów dla Centrum Analitycznego. Środki finansowe z sektorowego programu operacyjnego przeznaczone zostaną na nabycie i wytworzenie środków trwałych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Centrum Analityczne jest jednostką wewnętrzną Szkoły . Pełni ono rolę centralnego laboratorium Uczelni, a zatem podstawowym zadaniem Centrum Analitycznego jest świadczenie usług laboratoryjnych na rzecz pozostałych jednostek naukowo – badawczych Uczelni. Poza swą główną działalnością Centrum analityczne świadczy również specjalistyczne usługi na rzecz przedsiębiorstw, które są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Sfinansowanie przedmiotowej inwestycji ze środków pochodzących z sektorowego programu operacyjnego obejmuje również zwrot podatku VAT jako kosztu kwalifikowanego.

Zgodnie z art. 3 E rozporządzenia 1084/2006/WE oraz art. 7 ust. 1 pkt d rozporządzenia 1080/2006/WE podatek VAT jest uznawany z koszt kwalifikowany, gdy nie podlega zwrotowi. Oznacza to, że odzyskanie podatku od towarów i usług przez beneficjenta nie jest możliwe w żaden sposób. Odzyskanie podatku oznacza obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Beneficjent zobowiązany jest do przedstawienia oświadczenia w sprawie kwalifikowalności podatku VAT w składanych wnioskach o płatność.

W złożonych przez Uczelnię wnioskach przyjęto założenie, iż wydatki na wytworzenie środka trwałego podlegającego amortyzacji, finansowane ze środków otrzymanych z sektorowego programu operacyjnego nie posiadają prawa do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony. Po złożeniu przedmiotowych dokumentów Instytucja wdrażająca przeprowadziła audyt zewnętrzny Uczelni. W zaleceniach pokontrolnych audytor przyjął, iż Beneficjent będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o 100% kwoty podatku naliczonego od nabytych środków trwałych, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy beneficjent ma prawo do skorzystania z obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony na podstawie art. 86 ust. 1 lub art. 90 ust. 2 w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 lub art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy wytworzenie środków trwałych podlegających amortyzacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych finansowane jest z funduszy sektorowych programów operacyjnych...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie ma podstaw do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony od nabycia środków trwałych podlegających amortyzacji, finansowanego ze środków otrzymanych z funduszy unijnych (art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 – 7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się – zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT – przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT – zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Z kolei art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy stanowi, że wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z przedstawionych przez wnioskodawcę okoliczności wynika, iż środki finansowe z sektorowego programu operacyjnego przeznaczone zostaną na nabycie i wytworzenie środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym tj. modernizację i adaptację i wyposażenie laboratoriów, zatem powołany wyżej przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy nie znajduje tu zastosowania.

Zmodernizowane Centrum Analityczne świadczyć będzie specjalistyczne usługi na rzecz pozostałych jednostek naukowo – badawczych szkoły ( zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust.1 ustawy) jak również usługi na rzecz zleceniodawców z zewnątrz (opodatkowane podatkiem VAT). W myśl powyższych przepisów, wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków finansowanych ze środków otrzymanych z funduszy unijnych w takim zakresie, w jakim będą one służyły czynnościom opodatkowanym.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT – w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 - jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy - proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj