Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-187/08/JK
z 26 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-187/08/JK
Data
2008.09.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
gmina
odzyskanie podatku naliczonego
samorząd publiczny
zadania publiczne


Istota interpretacji
Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania kwoty podatku z tytułu realizacji planowanej inwestycji remontu i wyposażenia świetlicy.



Wniosek ORD-IN 801 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2008 r. (data wpływu 25 sierpnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 września 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizowanym projektem pod nazwą „Remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej w B.” - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizowanym projektem pod nazwą „Remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej w B.”.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Gmina ubiega się o przyznanie dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na realizację projektu pn. „Remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej w B.”. W ramach ww. zadania Gmina dokona remontu i wyposażenia świetlicy wiejskiej. Wnioskodawca wskazuje, iż na podstawie art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.) do zadań gminy należy zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie kultury o znaczeniu lokalnym. Zaś art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zezwala na obniżenie kwoty podatku lub zwrotu różnicy podatku należnego w przypadku związku nabytych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną. Gmina poprzez przeprowadzenie tej inwestycji będzie nabywcą towarów i usług lecz nie uzyska przychodów z tytułu sprzedaży opodatkowanej, ponieważ takiej działalności nie prowadzi. Gmina wykona zadanie użyteczności publicznej i będzie końcowym beneficjentem w związku z tym podatek VAT będzie stanowił koszt przy realizacji ww. projektu. Po zrealizowaniu inwestycji środki trwałe pozostaną mieniem Gminy. Wnioskodawca wskazał, iż wydatki nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Ponadto Urząd w piśmie z dnia 12 września 2008 r. dodał, iż do ewentualnego zwrotu podatku naliczonego nie mają zastosowania przepisy rozdziału 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.), ponieważ otrzymane dofinansowanie nie stanowi bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o której mowa w § 6 ust. 3 i 4 powołanego rozporządzenia.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przy realizacji projektu wymienionego posiadamy możliwość odzyskania podatku od towarów i usług...


Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Urzędu, Gmina nie posiada możliwości odzyskania podatku od towarów i usług, gdyż w związku z realizacją opisanego we wniosku zadania nie będzie prowadziła działalności opodatkowanej. Wobec powyższego Wnioskodawca wskazał, iż nie posiada prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Ponadto zwrot podatku VAT nie będzie mógł nastąpić w oparciu o przepisy ww. rozporządzenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj